Bruno Šimleša: »Mnogi ne znajo razločiti niti ljubezni in zaljubljenosti!«

8. 1. 2019
Deli
Bruno Šimleša: »Mnogi ne znajo razločiti niti ljubezni in zaljubljenosti!« (foto: profimedia)
profimedia

»Ni nujno, da je vaše srce popolno, niti ni nujno, da ste vi popolni, da bi znali in zmogli ljubiti, toda vaše srce mora biti zdravo. Če je izpolnjeno s praznino, grenkobo, nezadovoljstvom in podobnim, ne bo zmoglo ljubiti. Preprosto ne bo dovolj močno, da bi sprejelo in ustvarilo ljubezen. Prav to je vaša vloga. Vaša vloga je okrepiti in ozdraviti svoje srce, tako da se ponovno naučite ljubiti.«

Priljubljen hrvaški pisec knjig s področij popularne psihologije in duhovnosti Bruno Šimleša se vrača s svojo že deseto knjigo. Po odlično prodajanih Ljubeznoslovju in Šoli za življenje je pri Mladinski knjigi v slovenščini izšla tudi njegova zadnja knjiga Resnice in zmote o ljubezni.

'Učbenik' o ljubezni

V izčrpni novi knjigi, ki obljublja, da nam bo razkrila, kako prepoznamo pravo ljubezen, se avtor posveti malodane vsem vprašanjem, ki si jih na stotine ljudi, željnih izkustva prav ljubezni, neprestano zastavlja. Avtor med drugim tako nudi razmisleke na temo, ali smo si ženske in moški zares tako različni, kot nam to skuša dopovedati popularna kultura, pa o tem, kako moški in ženske izbirajo svoje partnerje, zakaj ženske mislijo, da morajo skrbeti za vse in vsakogar, ali smo lahko prijatelji z bivšimi, ali smo sploh še lahko srečni, če znižamo merila, se morata partnerja neprestano strinjati, zakaj ni treba, da ljubezen boli, in celo, kako vemo, da je zveze zares konec.

Šimleševa nova knjiga bi prav lahko bil tisti ’učbenik o ljubezni’, ki smo si ga od nekdaj želeli, pa so nam vedno znova povedali, da takšne knjige zaradi kompleksnosti tematike pač ne more biti. In čeravno se Šimleša prav takšne oznake brani z besedami, da je ljubezen ’tako vseobsežna, medčloveški odnosi pa tako zapleteni, da vse lepote, smiselnosti in tudi zapletenosti ni mogoče spraviti v eno samo knjigo’, pa mu je to do neke mere vendarle uspelo.

V kolikor boste knjigi Resnice in zmote v ljubezni dali priložnost, boste deležni številnih nasvetov o tem, kako se naučiti ljubiti in kaj so naše najbolj tipične zablode o ljubezni.

»Zagotovo ne boste našli vseh odgovorov in nasvetov, ker je to preprosto nemogoče. Našli pa boste nekatere najpomembnejše. Potem se lahko z njimi v srcu in umu odpravite na ljubezensko odisejado. Svoje življenje lahko začnete spreminjati v mozaik ljubezni,« bralcem in bralkam uvodoma na srce polaga Bruno Šimleša in dodaja, da gre za nekaj, kar bodo morali storiti sami, saj tega nihče ne more narediti namesto nas. Še več. »Tega tudi nihče ne sme storiti namesto vas. Ta čas pripada edino vam! Čast, da iz svojega življenja oblikujete mozaik ljubezni.«

Da bi bil pri tem bralcem še bolj v pomoč, je Bruno Šimleša knjigo mestoma opremil s kodami QR, ki bodo lastnike pametnih telefon odpeljali do videov z določeno temo.

Magija ljubezni

»Ljubezen nas iz navadnih snovnih bitij spreminja v močna duhovna bitja! Ljubezen uteleša duhovnost življenja. Ljubezen je umetnica, ki v nas upodablja smisel. Le pravi čopič ji moramo podariti. Ta čopič je naše srce. To mora biti zdravo, da bi ljubezen lahko upodobila naše življenje. Srce je treba naučiti ljubiti, odpuščati, čutiti hvaležnost,« nadvse poetsko v knjigi piše Šimleša.

V prvem poglavju se posveti preizpraševanju, kaj sploh je ljubezen in hkrati, kaj vse ni ljubezen.

Ker, če je ljubezen arija zavesti, potem bi moralo biti večini izmed nas hitro jasno, da jo pogosto napačno doživljamo, omalovažujemo in iščemo na napačnih krajih.

»Glede na to, kako so nas polna usta ljubezni, v resnici pa je je v naših srcih malo, ni nič nenavadnega, da v zvezi z njo vlada prava zmeda. Marsičemu pravimo ljubezen, marsikaj imenujemo ljubezen. Mnogi ne znajo niti razločiti ljubezni in zaljubljenosti. Mnogi mislijo, da mora biti ljubezen nujno dramatična, da mora boleti. Mnogi vsako močnejše čustvo imenujejo ljubezen. Mnogi tudi razne patološke odnose imenujejo ljubezen. Nekateri mislijo, da je ljubosumnost dokaz za ljubezen v odnosu.«

Nič čudnega, da v vsej našteti zmešnjavi mnogi prav zares ne vedo, kaj je prava ljubezen, saj je v resnici še niso zares izkusili.

In kako človek ve, ali je že izkusil pravo ljubezen? »Če niste prepričani, ali čutite ljubezen, je odgovor nikalen. Ljubezen namreč ne dopušča dvoma. Če bi čutili ljubezen, pravo ljubezen, bi to zagotovo vedeli. Vaše srce ne bi dvomilo,« je več kot jasen Bruno Šimleša.

Ker prava ljubezen ne omejuje, izsiljuje ali veže, boste ljubezen zaman iskali v odnosih odvisnosti, pa tudi v odnosih, v katerih je eden od akterjev prepričan, da brez drugega ne more živeti.

»Kadar ljubite, zares ljubite, veste, da lahko smiselno živite tudi brez ljubljene osebe, a tega ne želite. Ljudje, ki ljubijo, ljubezni nikoli ne omejijo le na en odnos. Ljudje, ki ljubijo, vedo, da ima ljubezen nešteto obrazov, in se odločajo za zveze z ljudmi, ki jih ljubijo. Tako sebe kot njih. V te zveze jih ne sili občutek nepopolnosti, neuspeha, obupa, neizpolnjenosti, temveč jih vanje pelje občutek, da svojo izpopolnjenost živijo z nekom, ki jo lahko prepozna. Lahko so torej brez njega ali nje, vendar tega ne želijo, ker želijo ljubezni dati še en obraz.«

Obuditev že danega

Se sliši tuje in pretežko, da bi vam uspelo? Kaj pa, če vam povemo, da ste vse to nekoč že znali, a ste se nato od odraslih naučili pogojevati svojo ljubezen, da bi nato spotoma izgubili svojo naravno sposobnost ljubezni do sebe in drugih?

Otroci namreč znajo ljubiti. To počnejo tako naravno in spontano, kot je naravno in spontano njihovo dihanje.

otroci

Odrasli pa se moramo v nasprotju z njimi te sposobnosti še enkrat naučiti, knjiga Bruna Šimleše pa jim je lahko v veliko pomoč.

Naj za pokušino v nadaljevanju nanizamo nekaj manjših biserov, ki jih je nova knjiga Bruna Šimleša tudi sicer polna:

  • »Bistvo ni v tem, da druge prepričate o svoji vrednosti, temveč da srce spomnite na vse izvrstno v njem. Ker ste svojo notranjo lepoto zelo verjetno jemali za samoumevno in veliko časa zapravili za tuhtanje o težavah in pomankljivostih, se je vaše srce odvadilo občutka lastne lepote. Zdaj ga morate tega ponovno naučiti. Ne zaradi drugih, temveč zaradi sebe. Cilj je zdrav odnos do samega sebe, to pa vam bo dalo tudi osnovo za zdrav odnos z drugimi.«
  • »Čeprav cenim skrb za druge, še bolj cenim zdravo skrb zase! Ne, ni treba vedno izpolnjevati želja drugih. Ni treba vedno drugih postavljati pred sebe. Eden od največjih življenjskih blagoslovov je pomagati drugim, vendar ne tako, da povsem zanemarimo sebe.«
  • »Če želite sebi reči DA, morate reči jasno NE tistim, ki vas zavestno ali nezavedno izkoriščajo. In to mirne vesti, kajti zaslužite si, da daste sebi več sebe. Če srce napolnite z zdravo ljubeznijo do sebe, boste lahko mirne vesti drugim rekli ne!«
  • »Ustvariti si moramo toliko ljubezenskih odnosov, da smo lahko srečni tudi brez partnerja. Potem bo ta prišel in nadgradil našo življenjsko ljubezensko zgodbo, vendar naša življenjska sreča še naprej ne bo odvisna od njega.«
  • »Bistvo ni le v tem, da prasca vržete iz svojega življenja, temveč da razumete, zakaj vas je sploh pritegnil. Edino tako lahko nehate iz svojega življenja delati svinjak.«

Priporočamo!

Resnice in zmote o ljubezni

šimlešaPronicljivo, razigrano in duhovito branje o najpogostejših zablodah o ljubezni!

Bruno Šimleša se je v svoji najnovejši knjigi spoprijel s prepričanji in miti o ljubezni in partnerskih odnosih, s katerimi smo zasuti pravzaprav vse življenje – kot otroci jih slišimo v družini, pozneje v medijih in popularni duhovni literaturi ali pa nam jih kot življenjska spoznanja posredujejo prijatelji.

Gre seveda za odgovore na večna vprašanja:

  • Kaj je ljubezen in kaj pomeni ljubiti nekoga?
  • Ali smo si moški in ženske res tako zelo različni?
  • Ali ljudske modrosti o ljubezni sploh držijo?
  • Smo res polovica nekoga, se morata partnerja res strinjati o vsem ipd.?
  • Kakšne zmote o ljubezni nam vceplja sodobna duhovna literatura?

Knjigo lahko tudi virtualno prelistate na spletni strani Mladinske knjige.



Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ