Negativne misli v času praznikov? Psihiater pravi, da je treba dan začeti s temi besedami, za katere trdi: "Čarobne so."

11. 12. 2024
Deli
Ženska s temnimi in gostimi lasmi (foto: Profimedia)
Profimedia

Prazniki so res prijetni, preživljamo jih v družbi najbližjih, a nekaterim prav ti dnevi povzročajo stisko.

To dobro ve tudi britanski psihiater Daniel Amen, ki se je s pomočjo družbenega omrežja odločil pomagati tistim, ki se borijo z negativnimi mislimi. Pravi, da je dovolj zjutraj povedati samo en stavek, za katerega trdi, da gre za čarobne besede.

Preberite še: Bil je velik zvezdnik bivše Jugoslavije, ko pa je dobil pokojnino, je ta znašala 170 evrov (preživljal se je tudi takole ...)

Te bodo blagodejno vplivale na psihično zdravje oziroma pomagale pregnati negativne misli. Trdi, da ko jih izgovorimo, naša podzavest začne iskati tisto, česar se veselimo. Pojasni, da se na ta način možgani "programirajo" na iskanje pozitivnega. Stavek, ki ga je v takih trenutkih dobro izreči na glas, je: "Danes bo sijajen dan."

@docamen

This is my number one principle for helping my patients become mentally strong 👏🏻✨

♬ original sound - BrainMD

"To je zelo pomembno. Ljudje, ki so negativni, imajo nižjo aktivnost, še posebej v prefrontalnem korteksu. Vsak dan začnite s stavkom: Danes bo sijajen dan," je psihiater sporočil preko TikToka. To družbeno omrežje uporablja za to, da ljudem sporoča, kako si lahko sami pomagajo, ko pri sebi zaznajo stisko ali negativno razpoloženje. Objavlja krajše video posnetke, uporabniki pa se množično odzivajo v komentarjih.

Zgodnejše raziskave so tudi pokazale, da optimizem izboljšuje čustveno stanje osebe. Študija medicinske fakultete v Bostonu iz leta 2022 je potdrila, da tisti, ki so bolj optimistični, imajo manj možnosti za to, da se pri njih pojavi negativno razpoloženje.

Morda ob tem ni odveč poudariti, da se - še posebej v predprazničnem in prazničnem času - malce ozremo okrog sebe. Če opazimo v našem okolju osebo, ki bi potrebovala pomoč ali pa samo kakšno vzpodbudo, ji to ponudimo oziroma pomagajmo po svojih močeh.