Vsekakor nasveti, ki jim velja slediti.
S temi koraki in nekaj pozornosti boste lahko pridelali obilen pridelek fižola in uživali v domačem, svežem fižolu skozi celotno sezono.
- Izbira sorte: Izberite sorto fižola, ki je primerna za vašo regijo in podnebje. Nekatere sorte so bolj odporne na bolezni in škodljivce.
- Priprava tal: Fižol najbolje uspeva v dobro odcednih tleh, bogatih s hranili. Pripravite zemljo z dodajanjem komposta ali dobro uležanega gnoja. Tla naj bodo rahla in zračna.
- Sejanje: Fižol sejemo neposredno na prostem, ko mine nevarnost zmrzali in se tla segrejejo. Sejte semena na globino približno 2-3 cm in jih razporedite na razdalji 10-15 cm narazen. Med vrstami naj bo razdalja okoli 50 cm.
- Podpora: Če sadite plezajoče sorte fižola, pripravite oporo, kot so kolci ali mreže, po katerih se bo fižol lahko vzpenjal. Grmičaste sorte ne potrebujejo opore.
- Zalivanje: Fižol potrebuje redno zalivanje, zlasti v sušnih obdobjih. Tla naj bodo vlažna, vendar ne premočena. Zalivajte zjutraj ali pozno popoldne, da preprečite ožige listov.
- Mulčenje: Mulčenje okoli rastlin pomaga ohranjati vlago v tleh, preprečuje rast plevela in izboljšuje strukturo tal.
- Gnojenje: Fižol ima rad dušik, vendar ne pretiravajte z dušikovimi gnojili, saj lahko to spodbudi rast listov na račun pridelka. Uporabite uravnoteženo organsko gnojilo ali kompost.
- Kontrola škodljivcev in bolezni: Redno pregledujte rastline za znake bolezni in škodljivcev. Uporabite naravne metode, kot so insekticidna mila ali ročno odstranjevanje škodljivcev.
- Obiranje: Fižol obirajte redno, ko stroki dosežejo primerno velikost. Mlad fižol je bolj nežen in okusen. Redno obiranje spodbuja rast novih strokov.
Preberite še:
Zdaj je že jasno, da je Katarina Čas noseča in tukaj so vse podrobnosti