Če ste kot sosed preglasni: lahko dobite kazen do 50.000 evrov – evo, kaj sosedje smejo in česa ne

19. 5. 2025
Če ste kot sosed preglasni: lahko dobite kazen do 50.000 evrov – evo, kaj sosedje smejo in česa ne (foto: Profimedia)
Profimedia

To je še posebej v večstanovanjskih zgradbah pogost razlog za spore.

Hrup, otroci ali glasni pogovori so vsakdan ljudi, ki imajo sosede. A kdaj postane preglasno? Kaj sosedje smejo in česa ne? Zvoki so del vsakdanjega življenja. Tudi v lastnem stanovanju niste povsem zaščiteni pred njimi. Pogosto glasba, zvoki televizorja ali celo pogovori prodrejo skozi stene – na nek način ste prepuščeni hrupu. To je še posebej v večstanovanjskih zgradbah pogost razlog za spore.

Čeprav se zvokom ne moremo vedno izogniti, obstajajo jasna pravila: sosedje ne smejo biti preglasni. Spoštovati morajo zakon, sicer tvegajo ne le napetosti s sosedi ali najemodajalcem, temveč tudi pravne posledice, poroča nemški T-online.

Zakonske določbe

Kaj nekdo dojema kot hrup in kaj kot običajno glasnost, je pogosto zelo subjektivno. Nekateri so strpni, drugi zelo občutljivi. Zato obstajajo zakoni, ki določajo pravila:

  • Nemški zvezni zakon o varstvu pred emisijami (BImSchG)
  • Tehnične smernice za zaščito pred hrupom (TA Lärm)
  • Lokalni predpisi ali občinske uredbe
  • Hišni red ali druge najemne pogodbe
  • Ključna meja v teh predpisih je t. i. sobna glasnost, ki se meri v decibelih (dB).
Na seznamu mest, ki jih je najlažje prehoditi, tudi slovensko

Kdaj je hrup preglasen?

Po zakonu (§ 3 BauNVO) v čisto stanovanjskih območjih raven hrupa čez dan ne sme presegati 50 decibelov (dB(A)). Med nočnim mirom (običajno od 22. do 6. ure) je meja še nižja – le 35 dB(A). Glasnost se meri na mestu, kjer hrup moti – torej v prostoru oškodovanca (npr. spalnici), ne na viru hrupa.

»Sobna glasnost« ne pomeni popolne tišine. Običajni življenjski zvoki, kot so splakovanje stranišča ali tihi pogovori, so dovoljeni – dokler ostajajo v mejah normale.

Kaj to pomeni v praksi?

Mnogi si težko predstavljajo, koliko je pravzaprav 50 dB(A). Ta raven ustreza običajnemu pogovoru ali tihi radijski glasbi. Televizor pa je bolj problematičen – že pri običajni glasnosti lahko doseže 65 dB(A), kar je v stanovanjskem območju preveč. V mešanih območjih (stanovanjsko-poslovnih) so dovoljene višje meje – do 65 dB(A) podnevi, tako da je televizor teoretično lahko sprejemljiv.

Nekatera sodišča so razsodila, da so lahko tuširanje, kopanje, otroški hrup ali pasji lajež moteči. Če je čez dan glasnost nad 55 dB(A) in ponoči nad 35 dB(A), gre za motnjo, ki je lahko kaznovana kot prekršek.

Motnja se lahko nanaša tudi na:

  • glasne pogovore
  • tolčenje
  • ponavljajoče se kričanje
  • Tudi neregularni, a dolgotrajni hrup je lahko problematičen.

Pomembno: Zvočna izolacija stavbe igra pomembno vlogo. V starejših stavbah se zaradi slabe izolacije zvoki hitreje širijo skozi stene. V takih primerih ni vedno kriv sosed, ampak gradbena konstrukcija. Rešitev je potrpežljivost ali iskren pogovor s sosedom.

Kakšna je kazen za kršenje pravil?

Kršitev Zveznega zakona o varstvu pred emisijami se lahko kaznuje z denarno kaznijo do 50.000 evrov.

Novo na Metroplay: "O izzivih na podjetniški poti, ljubezni do rutine in delu s partnerjem" | Karin Poravne