Chili con carne (čili z mesom): Vsak ima svoj recept za to odlično jed - tudi mi!

3. 11. 2019
Deli
Chili con carne (čili z mesom): Vsak ima svoj recept za to odlično jed - tudi mi! (foto: Profimedia)
Profimedia

Gre za jed mehiškega izvora, ki jo pripravljajo po celem svetu. Ker je prava eksplozija okusov in začimb (ki so lahko prilagojene lokalnemu okolju), ne čudi dejstvo, da je chili con carne zelo priljubljen tudi pri nas.

Lahko bi rekli, da je s čilijem z mesom tako kot z golažem: vsakdo, ki ga pripravlja, ima nek svoj trik ali sestavino, ki pridoda k edinstvenemu okusu. Zato je praviloma chili con carne - tako kot golaž - malce "samosvoj." A bistvo je vedno isto: načeloma je rahlo pekoč in sladkast hkrati, z večbarvnimi sestavinami, ki ne osvojijo zgolj brbončic, ampak so tudi na pogled naravnost očarljive.

Ker se bližajo hladnejši dnevi, bodo jedi na žlico pogosteje na mizi. Njihova priprava resda terja malce več časa, a dobra plat je ta, da se tako jed lahko pripravi dan prej, in to v velikih količinah. Ostankov praviloma skoraj nikoli ni, a če se to le zgodi, se čili z mesom spravi v zmrzovalnik - za takrat, ko ne bo časa za kuhanje.

Tudi v našem uredništvu radi kuhamo in preizkušamo različne recepte. Seveda se je med njimi znašel tudi recept za chili con carne, ki je bil tolikokrat uspešno testiran, da smo sklenili, da ga bomo delili z vami. Morda vam pride prav, ko bo treba nasititi več ust na kakšni zimski zabavi, smučanju ali družinskem srečanju. Velja pa pravilo, ki si ga je treba zapomniti - ne samo za to jed, ampak tudi za druge: sestavine naj bodo karseda kakovostne.

Sestavine

Količine so predvidene za 4 - 6 jedcev, odvisno od priloge, ki jo boste ponudili zraven (nam se zdi, da se še najbolje obnese polenta).

  • 1 kg govejega mesa (takega, ki ga običajno uporabite za golaž)
  • 1 kg čebule (zaradi lepe barve je najboljša rdeča, a tudi z navadno čebulo ne bo nič narobe)
  • 2 stroka česna
  • 3 večje sveže paprike: 2 rdeči in 1 zelena
  • 0,5 l piva
  • 3 manjši korenčki ali 1 velik korenček
  • 2 pločevinki rdečega fižola
  • 2 mali pločevinki koruze
  • pol čajne žličke mlete kumine
  • 3 kockice temne čokolade
  • 0,5 l paradižnikovega pireja (v steklenici) ali 2 pločevinki narezanega paradižnika
  • 2 dcl kakovostnega vina
  • in seveda - čili (svež ali pa v prahu)

Priprava

Meso in čebulo narežete na enako velike kose, približno 2 x 2 cm. Nasekljate česen, narežete paprike na cca 2 cm velike kose, korenje pa na kolobarje. Zelenjavo dajte na stran, saj jo boste rabili pozneje.

Začnete s čebulo: v velik lonec dajte olje (toliko, da je dno pokrito), ga segrejte, vanj dajte čebulo in jo počasi ter dobro prepražite, najbolje na srednjem ognju. Ko čebula postekleni in upade, dodajte na kockice narezano meso. Sprva pražite na močnem ognju, nato ga zmanjšajte. Vmes mešajte, da vsi koščki mesa lepo zakrknejo in da se vse skupaj ne prime ali zažge. Ko meso spusti svoj sok in je prepraženo, zalijte s pivom in zmanjšajte ogenj. Kuhajte odkrito. Približno 30 minut (morda več časa, odvisno od moči ognja) je treba počakati, da pivo izhlapi. Vmes jed večkrat  premešajte in nadzirajte izhlapevanje piva. Pozor: pazite, da pivo ne izhlapeva prehitro. Dlje ko bo ostalo, mehkejše bo meso. Če se vam zdi, da pivo prehitro hlapi, lonec na pol pokrijte s pokrovko.

Ko pivo izhlapi, dodajte narezano zelenjavo (česen, paprike, korenje) in posolite po okusu. Premešajte in počakajte, da zelenjava upade. Nato dodajte pol litra paradižnikovega pireja in 3 kockice temne čokolade. Premešajte, lonec na pol pokrijte s pokrovko in po potrebi zalivajte z vodo. Kuhajte tako dolgo, dokler ni meso povsem mehko, tako, da ga lahko brez težav razpolovite z vilico.

Na koncu dodate še fižol in koruzo iz pločevinke (pred tem oboje temeljito oplahnite pod tekočo vodo). Če boste te sestavine dodali prej, medtem ko se meso še kuha, bodo razpadle - take so naše izkušnje. Čeprav v številnih receptih piše, da fižol in koruzo dodamo med kuhanjem, to ni nujno, saj fižol res razpade. Ker pa je oboje že kuhano, ni potrebno, da se kuha še enkrat. Na koncu začinite s čilijem. Če vam je všeč, da je jed res pekoča, ga dodajte več, če ne, pa manj.

Če ste se spraševali, kaj je treba narediti z vinom, ki je našteto med sestavinami, vam ponujamo odogovor: ker je priprava čilija dolgotrajna (poleg kuhanja je tukaj še sekljanje sestavin), je odgovor na dlani: privoščite si ga kakšen kozarček. Ob vseh teh vonjavah vam bo res prijal. Preverjeno!

Dober tek!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord