Ciklama - cvetoča zimska klasika!

29. 11. 2017 | Vir: Jana
Deli
Ciklama - cvetoča zimska klasika! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ali vaša sobna ciklama že cveti? Lepa zimska cvetnica potrebuje primerno nego.

Sobna ciklama (Cyclamen persicum) spada med 22 vrst obsegajoč rod ciklam (Cyclamen) in v družino jegličevk (Primulaceae). Priljubljena sobna rastlina izvira iz goratih pokrajin jugovzhodne Evrope, Alžirije in Tunizije, pri nas pa jo imamo radi, ker s pisanimi cvetovi polepša temačno zimo. Sobne ciklame so primerne tudi za rezano cvetje in ostanejo sveže v vazi od dva do tri tedne. Stebla odtrgajte z eno potezo in odrežite poševno, preden jih postavite v vodo. Najlepša so v stekleni ali srebrni vazi, v katerih delujejo še bolj graciozno. Vodo zamenjajte dva- do trikrat na teden in stebla znova odrežite.

Rast

Listi, cvetovi in korenine večletne rastline poženejo iz gomolja. Klasične sorte zrastejo 30 centimetrov visoko. Čeprav se zdijo zimske cvetnice nežne, so zelo vzdržljive: lahko cvetijo do osem mesecev in nekatere rastline z ustrezno nego in na primernem rastišču lahko preživijo tudi 20 let.

Listi in cvetovi

Listi so srčasti in temno zeleni s srebrnim vzorcem. Markantni cvetovi z gladkimi ali scefranimi listi so na dolgih steblih. Njihov barvni spekter sega od bele prek rožnate do rdeče. Obstajajo tudi dvobarvne sorte. Ciklame cvetijo od septembra do aprila. Odcvetelih delov ne odrežite z nožem ali škarjami, ampak jih odščipnite pri nastavku stebla.

Rastišče

Sobne ciklame imajo rade svetlo mesto brez neposrednega sonca. Rastline se počutijo najbolje in cvetijo bujno pri 15 do 18 stopinjah Celzija. Bolj ko so cvetovi na hladnem, dlje zdržijo. Če je temperatura v prostoru višja, sobne ciklame hitreje odcvetijo in odvržejo liste. Izogibajte se mestom neposredno nad grelci. Ko rastline povesijo glave, pomeni, da so na pretoplem rastišču. Sobne ciklame poletje najraje preživijo na polsenčnem mestu na vrtu. Od maja do prvih nočnih zmrzali lahko stojijo zunaj.

Cvetoči zimski klasik

Substrat

Lahko uporabite zemljo za rože iz trgovine. Ko opazite, da preveč zalivate ali da substrat ostaja moker, lahko vzamete tudi zelo prepustno zemljo za kaktuse ali zemljo za rože pomešate z glinenim granulatom ali peskom.

Zalivanje

Sobne ciklame zalivajte v podstavek ali okrasni lonec. Odvečno vodo odstranite. Koreninska gruda naj bo med cvetenjem vedno rahlo vlažna, vendar naj ne bo dlje časa mokra. Ciklame ne prenesejo stoječe vlage. Za zalivanje je najbolj primerna temperirana voda z nekaj apnenca. Sobne ciklame bodo cvetele tudi prihodnje leto, če v poletnih mesecih zmanjšate odmerke vode. Če izgubijo liste, jih nehajte zalivati, dokler se na začetku jeseni ne pokažejo novi listni poganjki.

Gnojenje

Med cvetenjem in rastjo sobne ciklame tedensko gnojite s šibko koncentracijo gnojila, ki ga zlijete v vodo za zalivanje. Nato naj rastline počivajo šest do osem tednov. Od presaditve do cvetenja gnojite vsaka dva ali tri tedne.

Presajanje

Svoje sobne ciklame presadite vsaki dve leti septembra v svežo zemljo in pazite na to, da gomolj ne leži globlje kot prej. Naj kuka iz zemlje za tretjino.

Sorte

V prodajalnah najdemo številne in vedno nove sorte sobnih ciklam, ki jih lahko razvrstimo v različne skupine glede na cvetove. Lahko imajo velike cvetove s polnim ali scefranim robom, valovite cvetove s scefranim robom (tako imenovane sorte rokoko), cvetove s peresastim grebenom (sorte cristata), cvetove z rdečimi očesi in barvastim robom (sorte viktoria) in z majhnimi, dišečimi cvetovi (sorte wellensiek). Posebno lepe so sorte s temnimi očesi, z robovi venčnih listov drugačne barve ali s scefranimi plesnimi oblekami. Obstaja tudi skupina miniaturnih ali pritlikavih ciklam.

Razmnoževanje

Sobne ciklame lahko razmnožujete s setvijo. Semena vzklijejo v temnem po približno štirih do šestih tednih pri talni temperaturi od 16 do 20 stopinj Celzija. Bodite pozorni pri razmnoževanju, saj so vsi deli rastline strupeni, posebno sok iz gomolja, zato uporabite rokavice.

Cvetoči zimski klasik

Bolezni in škodljivci

Na sobnih ciklamah se lahko pojavijo milimetrski resarji, ki puščajo svetle, pozneje rjavo obarvane madeže na cvetovih. Tudi rahlo otrdela mesta na spodnji strani listov kažejo na pojav resarjev. Cvetna stebla, ki gnijejo, in rjavi madeži na listih, ki so prevlečeni s sivo rušo, so znamenja za sivo plesen (Botrytis). Prizadete liste vedno pravočasno odstranite. Pri glivični gnilobi ciklam (Fusarium oxysporum) ovenijo listi in na koreninskem gomolju so vidne mrtvine (nekroze). Občasno se pojavijo rdeči pajki, ki sesajo na spodnji strani listov. Tudi pri pojava bolezni ali škodljivcev prizadetih listov in cvetov ne odrežite, ampak jih zasukajte in odstranite z močnim potegom.

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol