Človek, ki se skriva za psevdonimom A. J. Finn in mednarodno uspešnico Ženska na oknu!

28. 1. 2018
Deli
Človek, ki se skriva za psevdonimom A. J. Finn in mednarodno uspešnico Ženska na oknu! (foto: profimedia)
profimedia

Ko se je ime srhljivke o agorafobični ženski, ki je prepričana, da je v sosednji hiši videla zločin, nato čez noč pričelo pojavljati na vrhu vseh pomembnejših lestvic svetovnih knjižnih uspešnic, je bil nje avtor najprej zbegan, nato osupel, potem praktično ves iz sebe. »Zdelo se je kot sanje,« naj bi povedal potem, ko je njegov telefon skoraj pregorel zaradi številnih ponudb, ki so deževale z vseh koncev sveta.

Sredi januarja, ko je hitchcockovski triler Ženska na oknu že postala tudi št. 1 na knjižni listi uspešnic New York Timesa, pa je postalo jasno, da avtor, ki se skriva pod psevdonimom, ne bo mogel več dolgo ostati anonimen.

Nihče ni vedel!

Ugibanja o tem, kdo je avtor ali celo avtorica, so se po skoraj letu dni končala prav pred dnevi, ko so mediji zaradi izjemno bogatih založniških in filmskih ponudb vendarle prišli na sled knjižnemu uredniku Danielu Malloryju. Ta je do takrat že sklenil dvomilijonsko pogodbo s svojo lastno založbo za avtorske pravice za Severno Ameriko in kar 37 tujimi založniki. Za povrhu je Daniel Mallory sklenil še posel za filmsko priredbo romana s Foxom 2000.

Čeprav je 38-letni Daniel Mallory pravi veteran knjižnega založništva, mu je postalo kmalu jasno, da pozornost, ki jo je roman deležen, ni nekaj običajnega, njegova skoraj 30-letna obsesija z grozljivkami in trilerji pa se je zdaj očitno več kot obrestovala.

Nenavadno pa je bilo še nekaj.

Ko je Daniel svojo knjigo pod psevdonimom prvič ponudil v branje urednikom – in to urednikom svoje lastne založniške hiše, se tem ni niti sanjalo, da je to izjemno knjigo napisal njihov kolega. Še več. Če bi tistega dne, ko so knjižni uredniki dobili v branje njegovo knjigo ne odšel ravno na dopust v Palm Springs, bi ena od urednic zagotovo potrkala na njegova vrata in ga povprašala za mnenje o njegovi lastni knjigi, tako pa so se o izdaji knjige uredniki odločili povsem sami.

Tudi zato je bilo presenečenje ob razkritju piščeve identitete še toliko večje.

Pa razlog, da je Daniel Mallory to knjigo želel izdati pod psevdonimom, ki ga je skoval iz imena sestrične Alice Jane in njenim inicialkam dodal še ime družinskega francoskega buldoga?

»Zdelo se mi je nedostojno, da bi avtorji, s katerimi delam, zašli v prodajalne naše založniške hiše in tam zagledali moje ime na velikem oglasnem panoju,« je povedal Daniel Mallory, ki še zdaleč ni edini veliki avtor, ki je svoje knjige iz podobnih razlogov izdajal pod psevdonimom. Po drugi strani pa je eden redkih, ki je kar takoj in čez noč požel toliko zanimanja.

Ženska na oknu

Ideja za knjigo se je Malloryju porodila nekega večera, ko je na svojem domačem kavču gledal svojo priljubljeno klasiko, Hitchcockovo Dvoriščno okno, potem pa s kotičkom svojega očesa ujel, da se je v stanovanju čez cesto prižgala luč.

»Naenkrat sem se spomnil, kako smešno je bilo leta 1954 videti, ko je Jimmy Stewart oprezal za svojim sosedom, leta 2015 pa jaz počnem nekaj podobnega,« je rekel in dodal: »Voajerizem očitno še ni izumrl.«

Ker se je Daniel Malloy že deseto leto boril proti hudi depresiji in so mu pravkar diagnosticirali še bipolarno motnjo, je takrat ravno tekel njegov tretji teden popolne izolacije, ki se ji je podvrgel zaradi menjave zdravil.

»Medtem, ko sem opazoval žensko v stanovanju čez cesto, ki je očitno živela sama, sem razmišljal, kako mora biti tudi ona nadvse osamljena, pa čeprav živi v najbolj obljudenem mestu na svetu.«

V naslednjih dveh dneh je nato spisal prvih 7.500 besed romana, ki je danes povsem obnorel svet, pred dnevi pa smo ga dobili tudi v slovenskem prevodu. Trajalo je še dobro leto dni, saj je Mallory knjigo pisal predvsem ponoči in čez vikende, da je knjigo dokončal. O tem, da piše roman, pa ni povedal nikomur, razen sestri in njenemu fantu.

Ko je knjiga potem končno prišla na knjižne police, Daniel Mallory že ni bil več zaposlen v založniškem podjetju, ki je knjigo izdala.

Po izjemnem uspehu njegovega prvenca je zdaj namreč več kot finančno preskrbljen, ko se bo končala promocijska turneja za njegovo knjigo, pa si najprej namerava kupiti veliko večje stanovanje, v katerem si bo omislil tako sobo za pisanje kot udoben kavč za francoskega buldoga.

Priporočamo!

Ženska na oknu – A. J. Finn

Če se res dogaja, ni paranoja ...

Ženska na oknuAnna Fox živi sama, zaprta je v svojo newyorško hišo, saj zaradi bolezenskega strahu ne more ven. Dneve preživlja ob pitju vina, gledanju klasičnih filmov, spominih na lepše čase ... in vohunjenju za sosedi.

  • »Že kar nekaj časa je, kar sem nazadnje videla pročelje, toda google omogoča tudi to: bel kamen v slogu beauxa arts in teraso okoli stolpiča. Od tod seveda vidim le stranski del hiše; skozi vzhodna okna imam dober pogled v kuhinjo, salon v prvem nadstropju in spalnico nad njim.«

Potem se v hišo na drugi strani parka vselijo Russllovi: oče, mati in najstniški sin. Popolna družina. Toda ko Anna nekega večera strmi skozi okno in vidi nekaj, česar ne bi smela, se njen svet začne podirati, njegove pretresljive skrivnosti pa začno prihajati na dan.

Kaj je res? In kaj plod domišljije? Komu preti nevarnost? Kdo stoji za vsem? To je neverjetno zanimiva zgodba, v kateri nihče - in nič - ni, kar se zdi.