Črna vrana Janje Vidmar - knjiga, ki bi jo morali prebrati vsi!

28. 10. 2018
Deli
Črna vrana Janje Vidmar - knjiga, ki bi jo morali prebrati vsi! (foto: profimedia)
profimedia

Pred dnevni je v založbi Mladinske knjige izšlo nekaj zanimivih mladinskih del, med katerimi gre še posebej poudariti družbeno odgovoren roman na temo migracij Janje Vidmar. 

Priljubljena ter večkrat nagrajena pisateljica Janja Vidmar je namreč z romanom Črna vrana ustvarila resnično mojstrsko delo, ki bo svoje bralce zadela naravnost v srce.

Ker je knjigo pisala ne le pod budnim očesom knjižne urednice, temveč tudi Boštjana Videmška, velikega poznavalca begunske problematike in dolgoletnega poročevalca iz kriznih žarišč, je zgodbo danes mogoče postaviti celo naravnost na ’frontno črto boja za preživetje ostankov humanizma.’

Ali kot pravi Boštjan Videmšek v spremni besedi: »To je knjiga, ki bi morala biti obvezno branje za vsakogar, obenem pa orožje in orodje boja proti pošasti razčlovečenja. Proti prebujajoči se pošasti fašizma.«

Videmšek se je branja Janjine knjige, ko je bila ta še v procesu nastajanja, sprva lotil z zares veliko skepse. Tako kot se s skepso loteva tudi drugih tovrstnih knjig in gledaliških predstav z begunsko problematiko. In to ne brez razloga.

Hrvati navdušeno o blejski kremšniti: za mnoge okusnejša kot samoborska rezina

»... begunska tematika, na kateri se marsikje tudi dobesedno lomijo kopja svetlobe in teme, je preveč občutljiva, celo nevralgična, da bi ob svoji vseprisotnosti in zlorabljenosti postala zgolj in le metafora ali celo oder umetniškega odkupovanja odpustkov. Individualnih in/ali kolektivnih.«

Pri pisanju Janje Vidmar pa je bilo vendarle drugače.

črna vranaHitro mu je postalo jasno, da se je avtorica pisanja lotila z zavedanjem vseh pasti, ki jih pisanje o resničnih dogodkih, v katerih avtor ni bil sam udeležen, prinaša. Prav tako je bilo iz njenega pisanja jasno razvidno, da za njim stoji temeljito raziskovalno delo.

Ko se je torej prepričal, da bi z nekaj njegovega dragocenega 'inputa' kaj lahko nastala zgodba, ki bolje kot številne druge osvetlila perečo problematiko, s svojim doprinosom k njej ni več skoparil.

Tako je nastala zgodba, ki je 'silovita in nebrzdana'.

»Črna vrana je visoko ambiciozen bralni tour de force, ki bolj kot na klasičen roman spominja na filmski ali celo dokumentarni scenarij, na trenutke celo na dramo. Preplet usod, intenziven in tragičen, bralca pošlje na potovanje v središče sirske vojne in na vadbišče Islamske države, ga za roko odvleče po balkanski begunski poti in med prekupčevalce z ljudmi, ga nenadoma katapultira v londonsko podzemlje in šolske klopi in skoraj istočasno posede za mizo ’klasične’ slovenske družine,« je bil v spremni besedi h knjigi nazadnje navdušen Boštjan Videmšek.

Priporočamo v branje!

  • »Bila je lačna. Neprestano. Tudi v spanju. Sanjala je hlebčke pita, ki jih je mama doma pekla v krušni peči na dvorišču. Zdaj ni bilo več moke, samo pesek se je usipal med prsti. Koliko različnih izrazov označuje kruljenje v želodcu? Lačna. Sestradana. Požrešna. Nenasitna. Lakotna. Malo se ji je bledlo.«

Zgodba Črne vrane Janje Vidmar govori o begunki Hibi, ki se uspe rešiti iz vojne Sirije.

Nanjo med privajanjem na srednjo šolo in življenje v Londonu trči Jan. Po terorističnem napadu na londonski podzemni, v katerem jo skupi njegov oče, vse svoje sovraštvo in razočaranje usmeri vanjo.

  • »Kako to mislite, ali obvladujem izbruhe besa? Nimam jih. Plavalci vso energijo vlagamo v treninge. Poznam frajerje, ki iz navade sovražijo eno ali drugo vrsto ljudi, norčujejo se iz njih ali pa jih premlatijo. Do jutra bi vam lahko pravil, kako koga zvlečejo na samo in ga tam ponižujejo, klofajo ali pa mu poberejo obleko in ga nagega zbrcajo v rit. Jaz sem miroljuben, v bistvu moja mama vsako jutri preveri, ali še kažem znake življenja. Lahko jo vprašate.«

Kratek stik med akterjema nato sproži vrtinec dogodkov, ki usodno zaznamujejo njega, njegove prijatelje in družino.

Njuni pripovedi pa sta le del niti, navitih v klobčič povezanih zgodb, v katerih se srečujemo tako z londonskimi huligani kot z mladimi na vadbiščih Islamske države ter vojnih in kriznih žariščih na različnih koncih sveta in z begunci na balkanski begunski poti.

  • »Na meji jo je bilo na smrt strah. Na tabli je prebrala napis Slovenija, ob njem so se na modri podlagi bleščale rumene zvezde razporejen v krogu.«

migracije

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih