Curtis Sittenfeld ni ravno Jane Austen in s tem ni nič narobe!

4. 6. 2017
Deli
Curtis Sittenfeld ni ravno Jane Austen in s tem ni nič narobe! (foto: profimedia)
profimedia

Pri Mladinski knjigi je izšel prevod romana Za oženit, ki ga je avtorica Curtis Sittenfeld napisala v želji, da bi priljubljeno zgodbo Prevzetnost in pristranost slavne angleške pisateljice Jane Austen prestavila iz zgodnjega 19. stoletja v aktualno 21. stoletje.

Zapriseženih oboževalcev romanov Jane Austen, ki jih po svetu prav zares ni malo, seveda ni prepričala, kar pa njenemu romanu Za oženit ni preprečilo, da bi ne postal velika knjižna uspešnica.

Curtis Sittenfeld, ki ji vsekakor gre priznati izjemen pogum, da se je lotila sodobiti prav enega od najbolj čislanih angleških romanov, je bila na takšne kritike seveda pripravljena in je na porogljive naslove kritik, med katerimi je bil tudi 'Curtis Sittenfeld pač ni Jane Austen', odgovorila: »To vsekakor drži. Jasno kot beli dan.«

Avtorica več knjižnih uspešnic iz Cincinnatija, ki sicer piše tudi za časopise in revije, med drugih za New York Times, Time in Vanity Fair, je knjigo napisala v okviru Projekta Austen, predelavi šestih romanov priljubljene angleške pisateljice. Ker je kot milijoni drugih bralcev po svetu, tudi sama velika oboževalka Austenove, se je dobro zavedala, da posodabljanje tako velikega romana predstavlja tudi veliko profesionalno tveganje.

»Roman Za oženit vidim kot spletno stran, Prevzetnost in pristranost pa je popolna knjiga,« je povedala že pred časom. »Lahko ste kritično nastrojeni do Projekta Austen, ne morete pa mi očitati moje ljubezni do izvirnika.«

Iz leta 1813 v leto 2013!

Tako kot original iz leta 1813 tudi Sittenfeldina glavna igralka nosi ime Elizabeth Bennet, na katero neprestano pritiska nervozna in ambiciozna mama, ki je obsedena s tem, da bi poročila svoje hčere, a ji je na srečo v veliko podporo preudarnejši oče, ki je za razliko od svoje žene prepričan, da je zakon precenjen.

prevzetnost in pristranost

  • »Zakon je precenjen, razmišlja gospod Bennet, oče petih neporočenih hčera. Njegova žena je drugačnega mnenja in je pripravljena narediti vse, da bi zamož oddala vsaj najstarejši dekleti: nežno Jane, učiteljico joge, ki si močno želi otroka, in nemirno Liz, novinarko in ljubico poročenega moškega. Priložnost za to se ponudi, ko v mesto pride eden najbolj zaželenih samcev, dr. Bingley, ki prijateljuje z ošabnim nevrokirurgom Fitzwilliamom Darcy-jem.«

Za oženitRoman Za oženit se dogaja leta 2013 v Cincinnatiju, Sittenfeldova pa je bila poleg mnoštva kritik le zares najbolj strastnih oboževalcev Jane Austen vendarle deležna tudi veliko pohval. In zdi se, da upravičeno. V tako 'velike čevlje' si namreč upajo stopiti le najbolj pogumni.

Sittenfeldov roman se od izvirnika seveda razlikuje v mnoštvu detajlov. Liz je v posodobljeni verziji stara 38 in ne 20 let, z Darcyjem pa morata pred poroko seveda še na zmenek. Avtorica si je dovolila spremeniti tudi lik prevarantskega Wickhama. Namesto njega je v zaplet zgodbe vpeljala dva nova lika: Jasperja Wicka, poročenega postopača, ki Liz vleče za nos, in Hama, transspolnega moškega, ki postane Lydijin fant.

In čeprav predzakonski seks pri Jane Austen nikakor ne pride v poštev, je v skladu s stanjem 21. stoletja Sittenfeldova tvegala in se tudi na tej točki oddaljila od originala. Imela je seveda prav. Tistih nekaj sočnih opisov predzakonskega seksa je bilo dovolj, da jih je od ljubiteljev Austenove ponovno slišala.

  • »Na lepem je pritisnil telo k njenemu in poljubljala sta se – ker še ni seksala iz sovraštva, je z veseljem izvedela, da poljubljanje sodi poleg. Gola sta se še nekaj časa stoje poljubljala, se raziskovala z dlanmi, potem pa se je v nekem trenutku z močnim brnenjem vključila klimatska naprava in po še enem intervalu je na sončni večer skozi zaprta okna vdrla kakofonija hupanja avtomobilov, od ljudi, ki se večinoma niso goli stoje poljubljali. Potem jo je potisnil proti postelji ali pa ga je mogoče ona potegnila in malo zatem je iz predala na nočni omarici vzel kondom. Doživetlje je bilo v vseh pogledih močno zadovoljivo, zlasti zanjo, in če je sodila po zunanjih indicih, je bilo moče upravičeno sklepati, da zanj tudi; brez dvoma je uživala veliko bolj kot na večer maturantskega plesa s Philipom Haleyjem in tudi ob drugih podobnih srečanjih v naslednjih dvajsetih letih.«

Prav zaradi občasnega oddaljevanja od originalne zgodbe pa je Sittenfeldov roman toliko bolj zanimiv od ostalih predelav zgodbe, ki se izvirnika držijo 'kot pijanec plota'.

Priporočamo v poletno branje!

Sicer pa vas vabimo, da si o tem, kako dobro (ali slabo) je Curtis Sittenfeld dejansko uspel poskus posodobitve slavnega romana Jane Austen Prevzetnost in pristranost, ustvarite kar sami. Roman Za oženit je že na voljo v vseh bolje založenih knjigarnah in knjižnicah.

prevzetnost in pristranost

e-romancaLjubitelji romantike in ljubezni na prvi pogled ob tej priliki ne spreglejte tudi romana E-romanca Rainbow Rowell, ki je tako kot Sittenfeldin roman vključen v akcijo 3za2 v Poletnem branju 2017.

Ameriška pisateljica Rainbow Rowell v knjigi E-romanca piše o ljudeh, ki veliko govorijo. In se zaljubljajo. Kadar pistaljica ne piše, pa bojda bere stripe, načrtuje obiske Disneylanda in se jezi na nepomembne stvari.

V slovenščini imamo že njen nagrajeni prvenec za mladino, roman Eleanor in Park.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord