Za nekatere otroke je ločitev starjšev prva zares težka preizkušnja v njihovem življenju. Navda jih s šokom, zmedenostjo, izgubo varnosti in globoko žalostjo. Lahko bodo nekatera čustva prvič čutili tako globoko in intenzivno.
Za druge otroke pa lahko ločitev pomeni tudi konec dolgotrajne družinske agonije, še posebej tam, kjer je v družini vladalo nasilje, odvisnosti ali pa sta se starša veliko prepirala.Tem otrokom ločitev ne bo prinesla le težkih čutenj, ampak tudi olajšanje in povrnitev varnosti.
Vsekakor pa je ločitev za otroke zelo stresen dogodek, lahko tudi globoka travma, in se za vedno vtisne v otroški spomin.
V času ločitve otrok namreč izgubi občutek varnosti, stabilnosti in predvidljivosti. Lahko se mu zdi, da ga starša z ločitvijo zapuščata ali zavračata, svet okoli njega pa postaja prazen in nepovezan.
Otrok žaluje za vsem, kar je do sedaj poznal in ob tem doživlja celo paleto čustev. Prav doživljanje različnih čustev je ključno pri tem, da otrok lahko izgubo, kot je ločitev, tudi predela.
Na tej stresni, čustveni poti pa najbolj od vsega potrebuje skrbno, sočutno podporo staršev, ki se zanimajo za njegov čustveni svet.
Preberite si več o tem, kaj je na dano temo zapisala družinska terapevtka (in Janina svetovalka) Alenka Lanz, na spletni povzeavi Cosmopolitan.si
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču