Cvetličar Marjan Lovšin svetuje, kako si lahko pomlad pričaramo že pozimi

3. 3. 2017 | Vir: Jana
Deli
Cvetličar Marjan Lovšin svetuje, kako si lahko pomlad pričaramo že pozimi (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Te dni nas že navdušujejo čebulnice, s katerimi si lahko pričaramo pomlad tudi do dva meseca prej.

Čebulnice bodo cvetele šele aprila in maja, s siljenjem pa si pričaramo pomlad že veliko prej. Cvetličar Marjan Lovšin nam je pripravil nekaj koristnih nasvetov o čudovitih rastlinah z lepimi cvetovi in s prefinjenimi vonjavami. Narcise, ki si jih kupite v trgovini in se v treh do štirih dneh razvijejo pri vas doma, hitro pokažejo učinek z belo ali rumeno barvo in nežnim vonjem, vendar tudi hitro odcvetijo. Hijacinte potrebujejo več časa, da zacvetijo. Imajo konkreten, močan vonj in odišavijo prostor. Od hijacint bo dišala cela hiša.

Tulipani

Tulipani rastejo počasi. Ogromno jih je. Primerne so nižje sorte. Oblika cveta ni tako pomembna, vendar je treba začeti z enostavnimi oblikami, ker predstavljajo prvo pomlad. V naslednjih fazah je lepo, če dodajate bolj polne tulipane z več venčnimi listi, ki se v naravi pojavijo pozneje in so tudi bolj zahtevni. Gre za večje križance in bolj žlahtne sorte. Če vzamete visoke sorte, bodo na toplem še višje. Njihova zelo dolga stebla se bodo nagibala na vse strani. Lepše je imeti pokončne rastline. Nizozemski tulipani so nižji, francoski pa višji. Pri tulipanu traja dolgo od prve faze do takrat, ko odcveti. Vsak večer, ko se ozračje ohladi, se cvet zapre in zjutraj odpre. Ko se cvetovi že odprejo, čebulnic ne smete več postaviti na temperaturo pod 0 °C, ker bodo cvetovi postali črni. Temu rečemo spomladanska pozeba. Nekaj minut mraza je dovolj. Treba je zelo paziti pri rezanem cvetju. Veliko prenese, vendar le na primerni temperaturi.

Obstajajo še razne nežne rožice; močvirski tulipan je najbolj nežen in ima poseben svež vonj. Vetrnice so prav tako lepe v posodah. Spomladanske čebulnice lahko nadomestijo cvetoče rastline v loncih, ki jih je v tem času manj, in rezano cvetje. Zahtevajo manj nege, ker ni treba menjavati vode, ampak je le malo dodate. Čebulica bo zrasla, tudi če jo pozabite zaliti. Ima rada vlago, vendar je neobčutljiva. Če jo pozabite zaliti, bo še vedno zacvetela in pokazala svojo očarljivost.

Pripravite sami

Marsikdo je dovolj pogumen, da si čebulnice v loncih pripravi sam. V tem primeru mora misliti na to že jeseni, čebulice dati v posode in jih postaviti na hladno, da jih dobi mraz. Nato jih mora postaviti na toplo, tako da poženejo in tudi zacvetijo. Spodnja polovica čebulice je v zemlji, zgornja pa gleda ven. Če pa želite to narediti šele zdaj, morate čebulice dati za krajše obdobje za kakšen dan v hladilnik ali zamrzovalnik in jih posaditi. V zemlji bodo začutile toploto in bodo znova začele poganjati. Če čebulice niso bile na mrazu, bodo pognale le liste in nerade cvetele. Prevladovalo bo listje, sem in tja se bo pojavil kakšen cvet. Tudi če zamudite z nakupom čebulic v lončkih, boste v vsakem primeru veliko prej pričarali pomlad.

Zelo pisano

Pomlad je lahko zelo pisana. Skupaj lahko posadite veliko različnih čebulnic, ki cvetijo v različnih obdobjih. V tem primeru ni treba posebej razmišljati o tem, kdaj bo kaj cvetelo. Čebulnice preprosto cvetijo vsaka ob svojem času, druga drugi pa niso v napoto. Če jih posadimo skupaj, nastane lep spomladanski travnik. Lahko razmišljamo bogato in razkošno. Ni treba preštevati čebulic. Celota se lahko razraste in lahko pričakujete lep prizor. Čebulice ne zahtevajo veliko znanja in nege. Najpomembnejše je, da so na toplem.

Siljenje

Čebulnice ne bodo zdržale do prave pomladi. Narcisa cveti le deset do 14 dni, tulipan morda kakšen dan več. Danes lahko kupite tri lončke s čebulnicami. Prvi lonček daste na toplo in cvetovi se bodo odprli prihodnji teden. Druga dva lončka pustite zunaj na hladnem in šele čez teden ali dva ju boste postavili notri in pridobili razliko. S temperaturo lahko ustvarjate razliko pri cvetenju, to pomeni, da imate lahko ves čas cvetove. S tem ni posebnega dela. Lahko jih tempirate tudi na točno določen datum. Siljenje čebulic pomeni, da jih pripravimo tako, da cvetijo takrat, ko mi želimo. Najprej jim damo zaželeni mraz, da začutijo, da je njihovo obdobje. Ko se bo otoplilo, bodo čebulice pognale. Zato rečemo, da ne čakamo pomladi. Silimo vso pomlad, ne le čebulic. Silimo pomlad in jo prisilimo, da cveti prej.

Jasna Milinković

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču