Dan Brown v Izvoru pošilja Langdona v novo epsko bitko znanosti in religije!

11. 12. 2017
Deli
Dan Brown v Izvoru pošilja Langdona v novo epsko bitko znanosti in religije! (foto: profimedia)
profimedia

Potem, ko je v začetku oktobra izšel Brownov peti roman v seriji s profesorjem simbologije Robertom Langdonom Origin, smo ga te dni v prevodu in z naslovom Izvor dobili tudi v slovenščini.

Klub Danovih oboževalcev, ki z vsako njegovo knjigo vztrajno raste, Da Vincijeva šifra pa temu primerno še naprej ostaja eden najbolj prodajanih romanov vseh časov, je izid knjige že pospremil z veliko navdušenja, medtem ko so kritiki in recenzenti nanjo tudi tokrat reagirali z dobršno mero porogljivosti.

Za Washington Post je Ron Charles takoj po izidu za knjigo značilno nelaskavo zapisal kar: »... vse te spodrsljaje bi bilo še mogoče oprostiti, če zgodba v svojem epilogu ne bi povsem zvodenela v nekakšen stari TED govor. Kirscheva posthumna odgovora na izvorno velika vprašanja o tem, kdo smo in kam gremo, pa ne bosta presenetila nikogar, ki je tehnološko vsaj toliko pismen, da zna upravljati z mobilnim telefonom. Darwinisti, fundamentalisti, ateisti in verniki: molite za to, da vas ta čaša zaobide!«

Navkljub predvidljivo prezirljivim kritikam Brownovih trilerjev in milijonov bralcev, ki se nanje požvižgajo in vseeno odhitijo v knjigarne, ter Toma Hanksa, za katerega so mnogi prepričani, da se prične takoj učiti svoje nove filmske vloge, pa je bilo tokrat vendarle drugače.

hanks

Izid romana Izvor, ki ga je Dan Brown v celoti postavil v Španijo, je po naključju sovpadal s katalonskim referendumom in z njim povezanim policijskim nasiljem, avtor pa je zaradi nastale krize moral prestaviti datum predstavitve, ki ga je za takrat načrtoval v Barceloni. In če so imeli prebivalci Katalonije takrat obilico drugih skrbi, kot je izid Brownove knjige, pa je sovpadanje dogodkov toliko bolje vplivalo na njega omembe drugod po svetu. In verjetno nam ni potrebno izdatno poudarjati, da se je povpraševanje po knjigi hipno povečalo.

Naj vas, v kolikor se še niste odločili, ali bi si knjigo ob priliki vzeli v roke, vendarle prepričamo z naslednjim kratkim povzetkom o tokratni vsebini Brownovega romana.

Langdon v lovu na šifro

Če kaj, zagotovo ni dvoma, da se bo Robert Langdon tudi tokrat prebijal skozi moderno umetnost in njene simbole, ponovno pa bo aktualen preplet kodeksov, simbolov, znanosti, religije, zgodovine, arhitekture in umetnosti.

Pa vendar, v kakšne bitke je Dan Brown tokrat poslal nekdanjega profesorja s Harvarda?

Stari vlak je z zobniki grizel pot navzgor po vrtoglavi strmini, medtem pa je Edmond Kirsch opazoval nazobčano goro nad sabo. Velikanski kamniti samostan v daljavi, zgrajen sredi same pečine, je nekako lebdel v zraku, kot bi bil čudežno spojen z navpičnim prepadom.

Brezčasno svetišče v španski Kataloniji je več kot štiristo let kljubovalo sili težnosti, ne da bi se kdaj izneverilo prvotnemu namenu: svoje prebivalce je varovalo pred sodobnim svetom.

Kakšna ironija, da bodo prav oni prvi izvedeli resnico, si je rekel Kirsch in se spraševal, kako se bodo odzvali. Že od nekdaj so božji služabniki najnevarnejši ljudje na svetu ... še zlasti ko kaj ogroža njihove bogove. In jaz bom z ognjeno sulico dregnil naravnost v osje gnezdo.

Razvpiti znanstvenik in futurist Edmond Kirsch oznani, da bo v Guggenheimovem muzeju v Bilbau objavil osupljivo odkritje, ki bo pretreslo vernike po svetu. Med povabljenci je tudi njegov nekdanji profesor s Harvarda Robert Langdon.

Skrbno pripravljena prireditev pa se nepričakovano sprevrže v tragedijo. Langdon in direktorica muzeja se znajdeta pred zahtevno nalogo: odkriti šifro, s katero bosta razvozlala Kirschevo skrivnost. Toda zagrizeni nasprotnik je ves čas korak pred njima in zdi se celo, da njegove zveze segajo v špansko kraljevo palačo ...

5 razlogov, ki vas bodo prepričali, da enostavno morate prebrati tudi Izvor!

  • 1. Izvor je že peti v seriji romanov, v katerih osrednjo vlogo igra harvardski profesor simbologije in religiozne ikonografije Robert Langdon. Simbologija je veda, ki si jo je Dan Brown izmislil in v resnici ne obstaja, česar večina najbolj navdušenih bralcev njegovih knjig ne ve.
  • 2. Dogajanje v romanu je locirano v Španiji, ki se ponaša z bogato zgodovino, umetnostjo in religijo. Tudi zato je naravnost idealen kraj za Langdonove avanture.
  • 3. Izvor je prvi Brownov triler, v katerem svoje mesto najde tudi moderna umetnost. Večina njegovih predhodnih del je svojo pozornost posvečala predvsem klasični umetnosti.
  • 4. Ime Robert Langdon si je Brown izposodil po liku profesorja tipografije Johna Langdona, ki je odigral vidno vlogo v knjigi Angeli in demoni.

hanks

  • 5. Paradoksna preigravanja znanosti in religije je tudi tokrat središčna tema romana Izvor. Kar verjetno ni najbolj presenetljivo glede na to, da je avtor romana sin cerkvenega igralca orgel in učiteljice matematike.

IzvorPriporočamo!

Dan Brown: Izvor

Izvor je peti roman Dana Browna, v katerem nastopa harvardski profesor Robert Langdon.

Ameriški pisatelj se je bralcem po svetu priljubil z Da Vincijevo šifro, ki ostaja eden najbolje prodajanih romanov vseh časov. Njegov recept za uspešnico je še vedno napeta akcija, prepletena z zgodovino, umetnostjo, šiframi in simboli.

  • "Izvor bo verjetno sprožil toliko polemik kot Da Vincijeva šifra." - THE NEW YORK TIMES

 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču