Digitalizacija za bolj varno pot slovenskih otrok v šolo!

13. 9. 2017 | Vir: Jana
Deli
Digitalizacija za bolj varno pot slovenskih otrok v šolo! (foto: Shutterstock, osebni arhiv)
Shutterstock, osebni arhiv

V prihodnjih treh letih bodo imele vse slovenske osnovne šole na voljo digitalizirane načrte šolskih poti. Ti najmlajše na sodoben in interaktiven način opozarjajo na nevarnosti, ki nanje prežijo na poti v šolo in domov.

Te dni boste na cestah videli več policistov kot sicer, zlasti v okolici šol, kjer v času prihoda otrok v šolo in odhoda domov izvajajo poostren nadzor prometa, pri čemer jim vsako leto pomagajo številni prostovoljci. Toda že v prihodnjih tednih se bodo učenci v mestne šole prebijali mimo drznih voznikov in nemarno parkirane pločevine, v vaške pa bodo otroci marsikje prihajali po neurejenih šolskih poteh. Kljub zakonskemu določilu, da imajo otroci, če je ogrožena njihova varnost na poti v šolo in domov, pravico do brezplačnega prevoza, morajo zaradi bližine šole in pomanjkanja sredstev lokalnih skupnostih učenci ponekod v šolo po nevarnih poteh, mimo prehitro vozečih avtomobilov in težkih tovornjakov.

Na tak primer je s posebno peticijo v minulem šolskem letu opozorilo 169 staršev učencev OŠ Vavta vas na Dolenjskem. In vendar se prometna varnost otrok na šolskih poteh v zadnjih letih v splošnem izboljšuje, saj kot pojasnjuje direktor Agencije za varnost prometa mag. Igor Velov: »V zadnjih petih letih ni bilo smrtne žrtve osnovnošolskih otrok na poti v šolo in iz nje. Med letoma 2012 in 2016 so med tednom umrli trije otroci kot samostojni udeleženci v prometu, dva pešca in en kolesar. Po pregledu podatkov o času prometne nesreče lahko sklepamo, da se nobena prometna nesreča s smrtjo otroka ni pripetila na poti v in iz šole.«

Kljub temu so na agenciji prepričani, da je prostora za izboljšave še veliko, predvsem v infrastrukturi, ki bi jo morali projektirati in graditi tako, da bi otroci čim manj, ali sploh ne, prihajali v stik z drugimi udeleženci v prometu, kar bi zmanjšalo tveganje za nesrečo. Na agenciji med drugim opozarjajo še, da bi morala biti prometna signalizacija marsikje bolj razumljivo postavljena. »Vozniki smo lahko še bolj odgovorni do otrok in bolje predvidevamo njihovo ravnanje oz. specifičnost. Največja rezerva in zagotovilo za varnost otrok pa je njihovo zavedanje, kako pomembno je njihovo ravnanje v prometu. To pa dosežemo predvsem z vzgojo, izobraževanjem in – kar se mi zdi najbolj pomembno – z dobrim zgledom v družini,« meni mag. Velov.

Prometna vzgoja v koraku s časom

Kar 91 odstotkov slovenskih osnovnih šol je v sodelovanju z občinskimi Sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SVP) izdelalo načrte šolskih poti, 28 odstotkov teh načrtov pa je že digitaliziranih in dostopnih na spletnih straneh šol in občin. Agencija je lani v okviru javnega poziva podpore občinskim SVP digitalizacijo načrtov šolskih poti zagotovila za 17 osnovnih šol, letos pa bodo te zagotovili še novim občinam oziroma šolam, saj so na agenciji prepričani, da je digitaliziran pristop k izobraževanju o pasteh na šolskih poteh za starše in otroke koristen, pojasnjuje direktor Agencije za varnost prometa in dodaja: »Otroci in starši uporabljamo nove tehnologije, aplikacije in načine komuniciranja. Temu trendu moramo slediti tudi na drugih področjih. Dodana vrednost digitalizirane šolske poti je, da se v fazi digitaliziranja opravi strokovna presoja ter določijo ukrepi za izboljšanje. Hkrati pa jo bomo nadgradili, da bo možno vsakič, ko načrtujemo svojo pot, videti dejanske razmere na terenu (delo na cesti, nesreča ...) in obenem dobiti opozorila o nevarnostih in navodila za pravilno ravnanje.«

Kako doseči otroke?

Digitalizirani načrti šolskih poti so staršem in učencem na voljo ne le na spletnih straneh šol, temveč tudi prek posebne aplikacije Lilly&Val, ki jo je podjetje SGB kot prvi tovrstni digitalni didaktični pripomoček razvilo leta 2015. Gre za aplikacijo, ki omogoča celosten pregled pomanjkljivosti in nevarnosti na šolskih poteh na sodoben in otrokom privlačen način. »V preteklosti smo v našem podjetju za šole izdelali veliko načrtov šolskih poti po vsej Sloveniji in ugotovili, da klasični papirnati zemljevidi v današnjem času ne dosežejo tistih, ki so jim namenjeni – predvsem otrok in njihovih staršev. Zato smo se odločili, da izdelamo posebno aplikacijo, ki bo zbrane podatke o šolskih poteh in nevarnih točkah približala širši javnosti in predvsem spodbudila otroke, da se učijo o prometu, prometni varnosti in samozaščitnem ravnanju v prometu,« pojasnjuje direktor podjetja SGB Aleš Trontelj.

Odzivi na digitalizacijo šolskih poti so bili sprva mešani, saj da otroci in mladostniki že tako preveč časa namenjajo telefonom in računalnikom, večinoma pa so odzivi pozitivni. »V današnjem času je digitalizacija prisotna na vseh področjih življenja in je v skokovitem porastu. V bazi podatkov je ta hip že več kot 70 načrtov šol iz različnih delov Slovenije. Šole so projekt ocenile pozitivno, saj lahko zbrani podatki, ki se preprosto prikazujejo na računalniku ali pametnem telefonu, služijo kot učinkovit didaktični pripomoček pri temah s področja varnosti v prometu: starši lahko s svojim otrokom virtualno pregledajo najbolj varno pot do šole, preden jo dejansko prehodijo v praksi, otroci pa so aktivno vključeni v proces izboljšanja prometne varnosti na šolskih poteh. Ne nazadnje pa je digitalni načrt tudi odlično orodje za javne službe, ki lahko sistematično načrtujejo odpravljanje nevarnih točk in odsekov šolskih poti,« še dodajajo snovalci aplikacije.

Vizualizacija nevarnih odsekov

Ena prvih osnovnih šol, ki so se odločile za digitalizacijo načrta šolske poti, je bila Osnovna šola Ig. Pobudo je podprl občinski Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki mu predseduje Lilijana Mavec, sicer tudi ambasadorka Zavoda varna pot: »Naš namen je bil, da si lahko starši in otroci na zanimiv in moderen način pomagajo in si šolske poti, pasti in rešitve predstavljajo na enem mestu, saj sta danes telefon in tovrstna oblika aplikacij način našega življenja.«

Tudi občina Trzin je podprla izdelavo digitaliziranega načrta šolske poti, ki je po mnenju zdaj že nekdanje ravnateljice OŠ Trzin Helene Mazi - Golob strokoven in uporaben didaktični pripomoček: »Za digitaliziran načrt šolskih poti smo se odločili, ker ga je mogoče preprosto posodabljati in dopolnjevati, je strokovno pripravljen, sodoben ter uporaben interaktivni pripomoček za varno ravnanje v prometu.

Aplikacija Lilly&Val omogoča vizualizacijo nevarnih odsekov ter vsebuje kratka in jedrnata navodila, kje in kako na primer prečkati cesto, kje hoditi, če ob cesti ni pločnika, in podobno. Vzpostavitev digitalnega načrta šolskih poti terja določena sredstva, ki jih šole same nimajo. Občina Trzin je prepoznala vrednost digitalizacije načrta šolskih poti in nam finančno pomagala pri vzpostavitvi, prav tako pa bo tudi v prihodnje namenjala sredstva za najem in uporabo mobilne aplikacije Lilly&Val. Tako bo uporaba omenjene aplikacije za naše učence povsem brezplačna.« Snovalci digitalizacije šolskih poti iz podjetja SGB v prihodnosti napovedujejo nadgradnjo aplikacije v smislu povezovanja z elektronskimi kresničkami, pametno prometno signalizacijo in avtomobilsko industrijo.

Varni vse dni

Številni starši bi si želeli, da bi, podobno kot na začetku šolskega leta, policisti in prostovoljci otroke na šolskih poteh varovali vse leto. Lilijana Mavec tako meni, da bi morala država na sistemski ravni namesto digitalizacije zagotoviti predvsem fizično varovanje otrok na poti iz šole in v šolo: »To poznajo številne druge države z višjo stopnjo varnosti, kot so Velika Britanija, Švica, Italija, Francija, Avstrija, Nemčija itd. Še vedno se držimo desetletja stare prakse, da naredimo velik rompompom pred začetkom šolskega leta ... potem pa nam ta kontinuiteta upade.«

"To je bil dan, ki ga ne bom nikoli pozabila"

Lilijana Mavec, ambasadorka Zavoda Varna pot
Bilo je pred 13 leti, dan pred zimskimi počitnicami, v petek, 13. februarja. Nameravali smo na počitnice, vendar jih nismo dočakali. Takrat osemletna Ana-Snežna se je zjutraj odpravila v šolo. Kot je bila navada, sva se poslovili, pospremila sem jo do vrat hiše, od koder je le nekaj korakov do lokalne ceste, ki jo je prečkala. Žal ji na drugo stran ni uspelo priti. Trčenje z vozilom je bilo tako silovito, da je obležala negibna, z reševalnim vozilom so jo odpeljali v bolnišnico, kjer je po treh dneh kome umrla. To so bili boleči, pa vendar lahko danes s časovne razdalje povem, najlepši trije dnevi, saj so nam omogočili, da smo se v tišini, miru in spremljajoči bolečini od nje dostojno poslovili. V tistih dneh v bolnišnici smo vsak trenutek, minuto, uro razmišljali o skupnih trenutkih, življenju, strahovih pred izgubo itd. Saj nam hipna nesreča ni 'dopustila' časa, temveč je tako kot vse prometne nesreče zarezala v naša življenja nenadoma, silovito. In zaveš se, da je v trenutku vsega konec, in izgubljaš najdražjo osebo – otroka, ki mu želiš še toliko povedati, pokazati, ga naučiti. Življenje se postavi na glavo in občutek, ki te preplavi, je, da je vsega smisla konec. Porinjen si v krut svet, na katerega preprosto nisi pripravljen, kjer je vse drugače, in nenadoma številne stvari, ki so bile še prej zelo pomembne, postanejo nepomembne.

Ko se zgodi, si prepričan, da se je to pripetilo samo tebi in da si pri tej neznanski bolečini sam. Bolečina je neznosna, zelo individualna, celo vsak v družini jo doživlja popolnoma po svoje. Tako smo se mož, jaz in hči vsak po svoje vsakodnevno 'borili' za preživetje dneva pred nami. Do nas je prišla novica, da v Sloveniji obstaja Zavod Varna pot, kjer so ljudje s podobnimi izkušnjami in kjer obstaja tudi pomoč, nasvet ob tako tragičnih nesrečah. Stopili smo v stik, kjer smo skozi individualni pogovor s klinično psihologinjo spoznavali vsak svojo bolečino in se soočali z njo, pozneje pa sva se z možem vključila v skupinsko psihoterapijo, v kateri so bili še drugi s podobno izkušnjo. V njej sva našla podporo in ljudi, ki nas je izkušnja združila, nam podala spoznanje, da nismo sami, in kraj, kjer smo lahko takšni, kot smo, odkrito smo lahko izrazili svoje strahove, pomisleke, bolečino.

Besedilo: Slavka Brajović
Fotografije: Shutterstock, osebni arhiv

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju