Zakaj smo tako bolni? Kaj se je spremenilo v zadnjih tridesetih letih, da smo se znašli na poti, ki nas vodi v soočanje s kroničnimi boleznimi? O tem, da je skupni imenovalec temeljnih vzrokov številnih kroničnih obolenj prav slabo presnovno zdravje, danes z razlogom govori vse več in več ljudi.
"O slabem presnovnem zdravju, ki ga pogosto imenujemo tudi presnovni sindrom, se danes veliko piše, in to upravičeno. Izraz presnovno zdravje se večkrat uporablja, ko se nanašamo na sposobnost osebe, da pravilno uravnava krvni sladkor, krvni tlak ter holesterol brez uporabe zdravil. Slabo presnovno zdravje ne vodi le v kronične bolezni, ampak tudi ogroža imunski sistem. Morda je najbolj presenetljiv del slabega presnovnega zdravja ta, da smo kot kultura to stanje normalizirali. Številne znake, ki kažejo, da se presnovno zdravje posameznika slabša, zdravniki pogosto označujejo kot ’staranje’, ’genetiko’ ali ’neizogibnost’. Znaki, da ima nekdo težave s presnovnim zdravjem so jasni: Visoka raven krvnega sladkorja, trigliceridov, holesterola LDL, krvnega tlaka ali naraščajoče obsega pasu vam sporočajo, da je vaša presnova v težavah," v knjigi Postenje za ženske uvodoma piše dr. Mindy Pelz, svetovno priznana strokovnjakinja za prehrano in funkcionalno zdravje, ki že več kot dvajset let pomaga ženskam pri naravnem uravnovešanju hormonov, hkrati je specializirana še za za postenje za ženske, biohacking in sodobne prehranske pristope, ki upoštevajo posebnosti ženskega telesa in mesečnega cikla.
"Klasičen znak slabše presnove, ki ga redko obravnavamo, pa je nezmožnost osebe, da bi ostala brez hrane. To se imenuje hipoglikemija, vendar ima tvoje fantastično telo rezervni energijski sistem, ki se mora aktivirati v odsotnosti hrane, da ti zagotovi energijo in mentalno jasnost ter ti pomaga preživeti do naslednjega obroka. Če brez hrane težko zdržiš več kot štiri ure, je čas za pregled presnove," je v nadaljevanju jasna avtorica knjižnih uspešnic, govornica in gostiteljica enega vodilnih znanstvenih podkastov The Resetter Podcast.
Podprto z znanostjo nato spregovori o rešitvi, ki se ji je skozi dolgoletno delo z ljudmi razkrilo kot izjemno učinkovito. To je post.
"Čeprav umetnost postenja ni nov zdravstveni koncept, smo šele v zadnjih letih ugotovili, da je to najhitrejša pot do boljšega zdravja. V prizadevanju, da bi pacientom pomagala izboljšati zdravje s prehrano, sem naletela na številne študije, ki dokazujejo učinkovitost posta."
Svoja spoznanja je nato vključila v načrte zdravljenj svojih pacientov, rezultati pa so bili fascinantni. "Še nikoli nisem videla, da bi se telo pozdravilo tako hitro, in to le s spremembo nečesa tako preprostega, kot je to, kdaj oseba nekaj zaužije. Spraševala sem se še naprej: Če je postenje tako učinkovito za moje paciente, bi bilo to morda preprosto orodje, ki bi ga lahko uporabljali vsi?"
In če, se je še spraševala, kako dolgo naj se torej kdo posti, katera hrana je najboljša med postom in ali bi se morale ženske postiti drugače kot moški? Delovanje ženskega telesa namreč ni linearno, temveč ciklično, intuitivno in izjemno inteligentno, trdi dr. Pelz.
Žensko telo zahteva drugačen pristop
Iz dneva v dan se spreminja. V štirih fazah menstrualnega cikla se spremenijo potrebe po hrani, gibanju, počitku in postu. Zato žensko telo potrebuje, ne – zahteva!, drugačen, bolj subtilen in nežen pristop.
"Ko svoje telo naučiš prehajati med stanjem hranjenja in postenja, v njem ustvariš zdravilni odziv, kakršnega ne poznamo. To je fenomenalna novica za ženske. Lahko izgubimo telesno težo, zgradimo mišice, uravnovesimo hormone, okrepimo možgane, popravimo črevesje, upočasnimo staranje in premagamo avtoimunsko bolezen – vse to lahko storimo že samo z uporabo osnov presnovnega preklopa v svojem življenju. Ko to povežemo s svojim menstrualnim ciklom pa – pozor! Dosegla boš raven zdravja, za katero morda nisi nikoli mislila, da je mogoča."
Dobrih novic pa tu še ne zmanjka.
Za postenje namreč ne potrebujemo časa ali finančnih sredstev, prav tako nam ni nujno spremeniti svoje prehrane. Že nekaj tako preprostega, kot je skrajšanje časovnega obdobja, v katerem uživamo hrano na posamičen dan, samo po sebi prinaša neverjetne rezultate.
Avtorica postenje, ki je že našim prednikom omogočalo, da jim je šlo dobro, tudi ko hrane ni bilo na razpolago, primerja kar z dobrim spancem. "Dober spanec je eno najmočnejših zdravilnih orodij, do katerih lahko dostopaš. Enako velja za postenje. Vsakič, ko svoje telo spraviš v postno stanje, mu omogočiš, da se zdravi. Postenje ni kot katerakoli druga dieta. To ni čas pomanjkanja: to je darilo, ki si ga podariš in ki bo tvojemu telesu in možganom omogočilo, da si opomorejo od stresnih dejavnikov sodobnega sveta."
Potrebam prilagojeni postni cikli
Dr. Mindy biohakersko skupnost opozarja, da potrebe telesa niso enake pri 25-, 50- ali 75-letnicah in zato ponuja jasne in prilagojene pristope za vsako življenjsko obdobje ter za najbolj pogoste zdravstvene težave, ki nas danes pestijo.
S šestimi različnimi dolžinami postov (dolgih od 12 do 72 ur) in dvema osnovnima načinoma prehranjevanja lahko končno sodelujemo z našim ciklom in poskrbimo za redne menstruacije, prijetno (peri)menopavzo, več energije, boljšo presnovo in globlje čutenje svojega telesa.
In stvari so prav zares bolj preproste, kot se morda zdi. Ali, če ponazorimo, kako bi bil videti najbolj priljubljen način posta, t.j. najkrajši, prekinitveni post, ki traja med 12 in 16 urami:
- "Reciva, da povečerjaš do 19. ure. Po tej uri ne ješ in ne piješ ničesar več, tako da ti začne padati krvni sladkor. Če naslednji dan odložiš zajtrk do 10 ure zjutraj, je to 15 ur posta. Splošno pravilo je, da se tvoja jetra vklopijo in začnejo proizvajati ketone približno osem ur po zadnjem grižljaju hrane ali požirku pijače, ki ju daš v usta. Nekje med 12. in 15. uro postenja, ko tovje telo pridobiva energijo tako,d a kuri maščobo, krvni obtok preplavijo ketoni. Najprej potujejo v tvoje možgane, kjer izklopijo lakoto in ti dajo dodaten zagon telesne in mentalne energije. Tvoje celice preidejo v stanje avtofagije, pričnejo se popravljati, razstrupljati in obnavljati. Tvoja jetra še vedno zaznavajo odsotnost glikoze in z razgradnjo še več maščob sproščajo zaloge glikogena in inzulina. Če večkrat dosežeš to stanje posta, boš opazila dolgoročno izboljšanje presnovnih kazalcev, kot so krvni tlak, glukoza in inzulin, hemoglobin A1c in C-reaktivne beljakovine. Tudi bakterije v tvojem črevesju se bodo spremenile, saj bodo slabe bakterije pomrle, dobre pa se bodo ponovno razširile. To izboljšanje tvoje mikrobne sestave ti bo znižalo krvni tlak in omogočilo telesu, da proizvaja več nevrotransmiterjev, ki izboljšujejo tvoje razpoloženje in pripomorejo k učinkovitejšemu ravnovesju sladkorja v krvi."
Tisti, za katere je post nekaj novega, lahko za začetek poskusijo tako, da zajtrk zamaknejo za eno uro, nato pa čez teden dni zajtrk zamaknejo še za eno uro. Tako bodo lažje podaljšali trajanje posta, dokler se ne bodo z lahko postili 14 ur.
Dr. Mindy Pelz zadnji del knjige posveti še praktičnemu načrtu 30-dnevne postne ponastavitve, ki nas strukturirano in varno vpelje v postenje in hkrati upošteva naš cikel. Prav tako pa je ponastavitev primerna za ženske brez cikla. Vključuje prilagojene poste, dnevne smernice, priporočila za prehrano in gibanje ter več kot 50 receptov, ki podpirajo hormonsko ravnovesje.
O avtorici in knjigi
Dr. Mindy Pelz, doktorica manualne medicine, avtorica, govornica in ena vodilnih osebnosti na področju alternativnega zdravja ter pionirka gibanja za postenje, je prisotna tudi na priljubljenem kanalu na YouTubu, na katerem redno obvešča sledilce o najnovejših znanstveno podprtih orodjih in tehnikah, ki jim lahko pomagajo pri ponovni vzpostavitvi zdravja, ima že več kot 111 milijonov ogledov.
V svoji knjigi Postenje za ženske, ki je izšla tudi v slovenskem prevodu, postavlja mejnik v obravnavi ženskega zdravja in redefinira pogled na postenje. Z znanstveno podprtimi metodami post namreč prilagodi ženski cikličnosti in notranji inteligenci ženskega telesa.
- Preberite si tudi: Saša Božič o menopavzi: "Celo puberteta ni izzvala tolikšnih sprememb."