dr. Vojko Kavčič: Boj proti pozabljivosti

10. 11. 2016 | Vir: Lady
Deli
dr. Vojko Kavčič: Boj proti pozabljivosti (foto: Goran Antley)
Goran Antley

Konec septembra smo zaznamovali svetovni dan alzheimerjeve bolezni, o tej zelo aktualni temi pa smo spregovorili z enim vodilnih strokovnjakov na svetu za raziskavo možganov dr. Vojkom Kavčičem, ki je z nami delil nekaj nasvetov, kako lahko z nekaj vajami na dan pripomoremo k boljšemu stanju enega največjih organov v telesu.

Lani je pri založbi Miš izšla njegova uspešnica Umovadba, ki je v manj kot pol leta po izidu zaradi silne praktičnosti z napotki za razne vaje za razgibanje možganov itd. doživela dva ponatisa in dosegla za slovenske razmere res visoko naklado 3.000 izvodov.

Dr. Kavčič v knjigi opozarja, da bo v prihodnjih letih alzheimerjeva bolezen, žal, še v porastu, ob tem pa tudi zelo dobro ve, kako se bolezni izogniti ali vsaj omiliti njene posledice. O vsem tem zna govoriti na izredno poljuden način, z rodnega Krasa je tako pred več kot 30 leti odpotoval v Ameriko, kjer predava in raziskuje, vsak enkrat letno pa obišče tudi Slovenijo. "Že več kot desetletje je ena izmed glavnih tem mojega raziskovalnega področja tudi zgodnja diagnostika alzheimerjeve bolezni. S to kruto in neozdravljivo boleznijo se srečujem že vrsto let tako s teoretičnega, raziskovalnega kakor tudi s praktičnega vidika, ko stopam v stik s tistimi prostovoljci, ki so sodelovali pri mojih raziskovalnih projektih. Z alzheimerjevo boleznijo imam veliko osebnih izkušenj, prav tako imam veliko znanja o njej," pove dr. Kavčič in poudari, da je staranje najpomembnejši dejavnik tveganja za nevrodegenerativne bolezni, med katerimi so najpogostejše takšne, ki vodijo v demenco. To je skrb vzbujajoče predvsem zato, ker prvič v zgodovini namreč v Sloveniji živi več starejših oseb nad 65 let kot otrok do petnajstega leta. Da bi nam naši možgani čim dlje služili, obstajajo poleg življenjskega sloga in prehranskih dodatkov še druge možnosti, kot so vaje za krepitev umskih sposobnosti in preprečevanje nastanka demence. Zato je tu knjiga, ki poučno razlaga dogajanje v možganih, nevrodegenerativne bolezni in napotke ter razjasnjuje, kako ohraniti bistre možgane.

O upokojitvi ne razmišlja

V prvem delu knjiga poljudno opisuje možgane, njihovo strukturo in funkcije. Razloži, kaj se z možgani dogaja, ko se starajo, in opiše demenco s poudarkom na Alzheimerjevi bolezni. Avtor se posveti tudi skrbi za bolnika z demenco in skrbnikom. Velik del prvega dela tudi razlaga, kaj lahko storimo, da ohranimo bistre možgane – od prehrane do gibanja, socialnih stikov in različnih oblik vadb. V drugem delu knjige so praktične vaje za krepitev možganov. Razdeljene so na vaje za vidno zaznavanje, pozornost, spomin in učenje ter za reševanje problemov. V zadnjem delu knjige je poleg rešitev vaj tudi pojmovnik manj znanih besed v zvezi z možgani. Spremno besedo je napisal dr. Simon Brezovar z Nevrološke klinike UKC v Ljubljani, ki je knjigo tudi pregledal in avtorju svetoval določene rešitve. Čisto na koncu knjige je dodana barvna priloga, kjer so predstavljene nazorne slike možganov in njihovih sprememb pri demenci, ter še nekaj vaj v barvah. In kaj dr. Kavčič izvaja v svojem življenju, da mu bodo možgani še dolgo dobro služili in bodo čim bistrejši?

"Čeprav že sodim med tiste, ki naj bi bili že upokojeni (vsi moji kolegi so že!), še vedno delam s polno paro na svojem raziskovalnem področju (umsko staranje, zgodnja diagnostika alzheimerjeve bolezni z uporabo različnih metod, kognitivni trening), verjetno bolj kot v kateremkoli življenjskem obdobju. Ocenjujem, da sem verjetno trenutno tudi najuspešnejši na svojem področju – prav paradoksalno, saj bi v okviru normalnega razvojnega cikla moral že pešati in se pripravljati na upokojitev. Torej nimam kaj dosti časa za razmišljanja o umovadbi ter o tem, kako izzivati in angažirati svoje možgane, saj so ti za moje redno raziskovalno delo skoraj popolnoma zasedeni. Z drugimi besedami, moje raziskovalno delo zahteva, da moji možgani delajo čim bolje, in tako svoje delo lahko istočasno smatram za 'umovadbo' – za stalne nove izzive. In seveda ob tem upam, da bodo moji možgani še dolgo bistri in mi bodo dobro služili za uspešno staranje."

Tekst: A. K.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču