Družina Šuklje: Vinarska zgodba, ki sega v leto 1895

24. 9. 2016 | Vir: Nova
Deli

V reviji Nova še vedno predstavljamo zanimive in uspešne slovenske vinarske družine. Tokrat smo obiskali Belo krajino in družino Šuklje.

Sredi nasadov trt stoji njihova ogromna domačija, dobro poznana daleč naokoli in tudi po vsej Sloveniji. Njihova zgodba nas je pritegnila, saj se vinogradništva lotevajo ne le po pridelovalni strani, ampak tudi raziskovalni in izobraževalni. Mladi rod, brat Matija in sestra Katja, namreč nimata le pridnih rok, ampak tudi bogato znanje. Matija vsrkava vse znanje, ki je trenutno na voljo na svetovni vinogradniški ravni, Katja in njen partner Guillaume pa sta zaključila na tem področju tudi doktorski študij.

Družinska zgodba

Njihova zgodba se je začela leta 1895. Matija nam je predstavil njihove začetke: "Naša zgodba se je začela leta 1895. Takrat je naš prvi prednik Matija Šuklje za 140 goldinarjev kupil hrib nad vasjo, postavil hišo ter zasadil vinsko trto. Skozi čas je kmetija rastla in se širila. Kmetijska politika v preteklosti je bila orientirana v samooskrbno kmetijstvo tako, da so se v preteklosti ukvarjali tudi z govedorejo in poljedelstvom. Dokončno je vinogradništvo postala glavna dejavnost, ko je oče leta 1992 prevzel vodenje kmetije. V zadnjem obdobju smo nasadili in obnovili vse stare vinograde in leta 1999 zgradili novo vinsko klet. S sestro imava postavljene zelo trdne temelje za nadaljnji razvoj in napredek." V družini imajo svoje naloge dobro razdeljene, Matija razloži: "Dela na kmetiji nikoli ne zmanjka, zato se trudimo vsi po najboljših močeh prispevati največ, kolikor lahko. Za pridelavo kakovostnega grozdja, kar je osnova vsemu, skrbi oče Jože z dolgoletnimi izkušnjami. Za proces kletarjenja sta skupaj odgovorna oče in sestra Katja, ki je doktorirala v smeri vinogradništva v Južnoafriški republiki.

V zadnjem času jima pomaga tudi Katjin partner Guillaume, ki pa je doktor enologije. Sam sem prevzel prodajo vina ter skrb za prepoznavnost vinske kleti zunaj regije, pri tem mi pomaga tudi moje dekle Katja, ki skrbi za spletno stran in objave na socialnih omrežjih. Goste na naši turistični kmetiji s svojimi dobrotami razvaja mama Tatjana, ki tudi poskrbi, da so vse sestavine pridelane na naši kmetiji. Pri sezonskih delih, kot je na primer prihajajoča trgatev, pa so nam v veliko pomoč sorodniki, prijatelji in sosedi, ki so nepogrešljivi del naše ekipe.« Njihova domačija pa se ne ukvarja le s pridelavo vina, ampak je svojo ponudbo razširila tudi na turizem, ki je trenutno v velikem razcvetu tudi v Beli krajini. Mitja ponosno pove: "Na naši izletniški kmetiji sprejemamo vnaprej najavljene skupine, tudi do 60 ljudi za različne priložnosti, naj si bo to družinsko srečanje, praznovanje obletnic ali poslovni sestanek. Gostom ponujamo le najboljše, kar pridelamo na naši kmetiji ter v okolici. Ponudba je močno sezonsko in lokalno orientirana, seveda pa v Beli krajini ne gre brez na ražnju pečenega jagenjčka ali odojka, belokranjske pogače ter domačih mesnin. Za vinske ljubitelje organiziramo strokovno vodeno degustacijo naših vin, kjer zraven ponudimo lično pripravljene kanapeje in narezke, možen pa je tudi nakup vin."

Seveda pa, kot pri vsaki družinski zgodbi, tudi v tej nikoli ne gre vse po načrtih. Največ preglavic jim še vedno povzročajo vremenske neprilike: "Pri delu z naravo nisi nikoli odvisen samo od sebe, vinogradništvo pri tem ni izjema. Vsako leto so pogoji drugačni in niso vedno tako optimalni, kot so bili leta 2011, ki je bilo z majhno količino padavin in suho jesenjo daleč najboljše v zadnjih letih. Naša mikro lokacija je zelo dobro zaščitena od Gorjancev, zato je toča dokaj redek pojav v naših vinogradih, letos je padala po devetih letih in na srečo večje škode ni bilo. Prav tako zaradi dobrih leg že dolgo nismo imeli pozebe. Narava je lahko zelo kruta, prijatelji vinarji iz Štajerske regije so to občutili večkrat letos, zato se pogosto spomnimo tudi nanje."

Televizije ne gledajo

Glede na skoraj neverjetno priljubljenost vinarsko-gorskih serij v zadnjem času nas je zanimalo, ali jih tudi oni spremljajo in uživajo v spletkah na televiziji, a Mitja hitro pove, da to ne drži: "Serij žal ne gledamo, saj se zanje redko najde čas. Kljub temu menimo, da so predvsem slovenske vinske serije zelo dobrodošle, saj prek zaslonov širšemu občinstvu prikazujejo tudi trdo življenje vinogradnikov ter pripomorejo k popularizaciji vina, gledalci pa posredno prek najrazličnejših zgodb vina ne dojemajo več kot ene izmed alkoholnih pijač, ampak kot del naše kulture, ki je v Sloveniji prisotna že stoletja." Bolj kot televizijo pa v njihovi družini spremljajo in se izobražujejo na področju vseh novosti, ki so prisotne na svetovnem vinogradniškem nivoju: "Vedno smo spodbujali izobraževanje, zato smo zelo ponosni na dosežke Katje in Guillauma.

Kar šest let sta preživela v tujini, tri leta v Južni Afriki in tri leta v Avstraliji, krajši čas pa tudi v Italiji, Čilu in Franciji, kjer sta pridobila mednarodne izkušnje ter spoznala svetovno vinsko sceno. Tudi preostali člani družine jim sledimo in veliko vlagamo v znanje, ker to je edini način, kako lahko dosežemo nadaljnji razvoj in dvigujemo kakovost vin. Dostop do informacij je danes bistvenega pomena in sodelovanje z ljudmi in raziskovalnimi organizacijami iz različnih delov sveta nam dajejo to možnost, kar je zagotovo prednost za našo vinsko klet. Vsa znanja poskušamo uporabiti pri pridelavi naših vin, seveda še vedno s spoštovanjem tradicije in lokalnih vrednot."

Tekst: Nina Keder

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol