Uf, dubajska čokolada - ja ali ne? Ko boste videli tole, boste verjetno lažje sprejeli odločitev ...

23. 12. 2024
Torta s čokolado in pistacijami (foto: Profimedia)
Torta s čokolado in pistacijami
Profimedia

Gre za čokolado, za katero se zdi, da so jo v zadnjem času zelo vzljubili številni, toda ...

No, novica ki prihaja iz Nemčije, pa dejansko da še kako misliti. V vzorcih t.i dubajske čokolade, uvožene v Nemčijo, so odkrili številne škodljive sestavine, je sporočilo ministrstvo za varstvo potrošnikov zvezne dežele Baden-Wuerttemberg. "Od primerov goljufije do nevarnosti za zdravje, skoraj vse je bilo ugotovljeno v prvih testih uvožene dubajske čokolade," je dejal minister za varstvo potrošnikov Baden-Wuerttemberga Peter Hauk, kot poroča portal miss7zdrava.

Preberite še: Baba Vanga: 'Ta 3 znamenja nikoli nimajo sreče v življenju, obsojena so na težave in trpijo že od rojstva!'

V vseh osmih poskusih so bili odkriti onesnaževalci, alergeni, umetna barvila in maščobe, ki niso kakavovo maslo, edina maščoba, dovoljena v čokoladi. "Zaradi majhnega števila vzorcev ne moremo govoriti o trendu, a so ugotovitve zelo zaskrbljujoče in so nas spodbudile k obsežnejšim testiranjem," še sporoča Hauk.

Pregledane dubajske čokolade so izdelki, uvoženi iz Združenih arabskih emiratov in Turčije. V nekaterih čokoladah so našli sezam, čeprav ni bil naveden na embalaži, v nekaterih pa palmovo olje, ki prav tako ni bilo navedeno kot sestavina v čokoladi. 

Po analizi je bila čokolada iz Združenih arabskih emiratov med proizvodnim procesom onesnažena do te mere, da ni primerna za prehrano ljudi. V vseh čokoladah so ugotovili povečano količino umetnih barvil, ki "nakazujejo večji delež kakovostnih sestavin od prave čokolade", t.j. pistacijeva krema.

Dubajska čokolada je še posebej zdaj, v božičnem času, velika uspešnica. Pa ne samo na božičnih sejmih v Nemčiji, za njo posegajo tudi na Hrvaškem. V Zagrebu namreč prodajajo fritule, prelite z dubajsko čokolado, ki niso prav poceni. Zaenkrat se še ne ve, kako bodo ukrepali v Nemčji, jasno pa je eno: še vedno velja pravilo, da je treba brati drobni tistk na embalaži ... in še takrat ne moreš biti čisto "ziher."