Strah moškega pred spolnostjo zaradi težav z erekcijo lahko načne in uniči partnerstvo. Čeprav sta strah in zadrega neutemeljena, saj je erektilne motnje mogoče učinkovito zdraviti.
Intimnost med partnerjema je pomembna. Pomemben je dotik. Ne le da nas dotik osrečuje, na zdravje dokazano ugodno vpliva tudi povsem fiziološko, poudarja klinični psiholog dr. Aleksander Zadel. Prijeten dotik sproži fiziološko reakcijo, ko se v organizmu sproščata predvsem hormona oksitocin in endorfin – hormona dobrega počutja in ugodja. Povsem telesni učinki dotika pa se prenašajo tudi na psiho, pojasnjuje klinični psiholog. »Oksitocin povzroča občutek, da smo z osebo, s katero smo v stiku, veliko bolj povezani in se z njo počutimo varne. Dotik hkrati zmanjšuje vrednosti adrenalina in kortizola – hormonov stresa, zato nas tudi pomirja in v psihološkem smislu dotikanje dramatično zmanjša agresivnost, saj povečuje občutke varnosti, sprejetosti in topline. Moja ocena je, da manj ko se v naši družbi dotikamo, več je agresivnosti. Ker smo iz dotika naredili tabu, se ne dotikamo več. Si predstavljate, da bi na tržnici pobožali otroka, ki nima vaših genov?«
Kakovostna le spontana spolnost?
Dotik smo torej izvzeli iz komunikacije, čeprav ima izjemno sporočilno moč. Kako si lahko z nekom intimen, če se ga ne dotikaš, se sprašuje dr. Zadel in navaja učinek intimnosti v vsakdanjem življenju. »Če se partnerja medtem, ko nekaj prosite, zraven še dotikate, je verjetnost, da vas bo slišal in prošnjo sprejel kar 30 odstotkov večja.« Najpomembnejši je seveda dotik, ki lahko ustvarja novo življenje. In spolnost je v današnji, atomizirani družbi pomembnejša kot kdaj prej. Površni odnosi, naglica, pretirana osredotočenost na materialne dobrine so nas odtujili, pogosto tudi od partnerja. »Zgodi se, da partnerja dneve, tedne ali mesece ne najdeta prave priložnosti za nežno izkazovanje varnosti, topline, sprejetosti, predanosti in ljubezni. Za večino ljudi kljub temu velja prepričanje, da mora biti spolnost spontan proces, in se jim načrtovanje spolnosti upira. Toda takšno razmišljanje ob sodobnem življenju vodi v vse redkejšo spolnost. Čakanje na čas, ko naj bi se spontano ujela pri želji po globoki intimnosti, ju pogosto oddalji drug od drugega. Kondicija za ljubljenje upada. Posledice pa so lahko resne težave v partnerstvu.«
Moški 'glavoboli'
Medtem ko so nad 'glavoboli' žensk praviloma tarnali moški, se danes o prepogostih 'glavobolih' pri moških prijateljicam neredko pritožujejo tudi ženske. Zakaj se partner seksu upira, zakaj si me ne želi, ga je strah, da ne bi zmogel, ima morda težave z erekcijo, ta ni dovolj čvrsta, ne traja dovolj dolgo, zakaj ne more? Izkušnje dr. Aleksandra Zadela kažejo: »Par gre lahko zaradi težav v spolnosti seveda tudi narazen. Ker spolnost ni taka, kot si jo predstavljamo. Imamo neke izkušnje in predstave. To, da moški ženske ne more zadovoljiti na njej najprimernejši način, je lahko hud spodrsljaj. To je lahko tudi osebna tragedija ženske, saj jo skrbi, da mu ni dovolj všeč, da ni dovolj spretna, da bi omogočila pravilen in spontan spolni odnos in podobno. Nezadovoljujoča spolnost je lahko razlog, da zdrsimo drug od drugega. Če par ostane skupaj, ker skupaj plačujeta posojila, živita na istem naslovu, mogoče imata celo skupne otroke, potem lahko to partnerstvo tudi traja, je pa vprašanje, kako kakovostno je. Po mojih strokovnih izkušnjah ni.«
Motnja erekcije
Motnja erekcije ali erektilna disfunkcija je nezmožnost doseganja in vzdrževanja erekcije za uspešen spolni odnos. »Spodnje starostne meje, pri kateri bi lahko rekli, da je motnja erekcije normalen pojav, ni. Med moškimi, ki imajo to motnjo, je večina starejših, recimo nad 65 let, vendar je z raziskavami potrjeno, da ima skoraj vsak drugi moški po 40. letu vsaj občasno neko obliko te motnje. Vitalen in zdrav moški, ki skrbi za svoje zdravje, lahko ohrani erektilno sposobnost v pozno starost,« pojasnjuje urolog asist. Bojan Štrus, dr. med., s Kliničnega oddelka za urologijo UKC Ljubljana. Med 18. in 70. letom starosti ima težave 10 odstotkov moških, po 40. letu pa več kot 50 odstotkov. Fiziološka sposobnost za spolne odnose je pri moškem pomemben element osebne samozavesti, občutka lastne vrednosti in pozitivne samopodobe. To ima pogosto za posledico tudi odtujevanje od samega sebe. Pogum, ki ga potrebuje posameznik, da se lahko zaupa osebnemu zdravniku in/ali psihologu, je lahko prvi korak do zdrave in izpolnjujoče spolnosti. Spolna dejavnost je odsev splošnega zdravja, pomeni sprostitev in povečuje kakovost življenja, zato motnja erekcije pomembno vpliva na zdravje in kakovost življenja moških in tudi njihovih partnerjev. V današnjem času lahko motnje erekcije s pomočjo sodobnih zdravil večinoma uspešno zdravijo in tako povrnejo moško moč.
Razlogi za motnjo erekcije?
Še pred 15 leti so zdravniki menili, da je motnja erekcije večinoma psihogenega izvora, danes pa so prepričani, da motnjo erekcije v 80 odstotkih povzroča organski vzrok in da so vzroki v 20 odstotkih psihogeni. Seveda je lahko motnja zaradi kombinacije organskega in psihogenega vzroka še potencirana. »Najpogostejša organska motnja je nepravilna prekrvitev penisa. Lahko je prirojena, zato pri mlajših moških vedno iščemo vzrok v prevelikem venskem uhajanju krvi iz penisa. Pogostejši vzrok pa je premajhen dotok arterijske krvi v brecilo penisa. Vsak poseg, ki je v mali medenici oprav-
ljen zaradi drugih, morda malignih bolezni na prostati ali sečniku, lahko poškoduje oživčenje penisa in privede do nevrogeno povzročene motnje erekcije. Vzrok so lahko tudi poškodbe hrbtenjače in bolezni živčevja. Redkejše so hormonske motnje. Erektilno sposobnost moškega okrnijo tudi nekatera zdravila – med njimi naj omenim zdravila za zdravljenje depresije in drugih duševnih motenj ter za zdravljenje zvišanega arterijskega tlaka. Tudi opojne snovi, kot so alkohol, nikotin, marihuana in opijati, povzročijo motnjo erekcije, zlasti pri kronični uporabi,« organske vzroke za motnjo erekcije pojasnjuje urolog asist. Štrus, dr. med.
Po pomoč za moško moč
Če opazite težave z motnjo erekcije pri sebi oziroma partnerju, jih zaupajte zdravniku, ki bo pomagal prepoznati bolezen in svetovati ustrezno rešitev. Zdravniške preiskave lahko namreč odkrijejo, da se za motnjo erekcije skriva katera izmed prej omenjenih zdravstvenih težav in bolezni. Raziskave denimo kažejo, da je lahko motnja erekcije zgodnji opozorilni znak za sladkorno bolezen in srčno-žilne bolezni, ki lahko pozneje povzročijo srčni infarkt ali možgansko kap. Zdravnik zato ob pregledu preveri, ali ima bolnik še katero drugo bolezen in jo začne ustrezno zdraviti. Zdravljenje je simptomatsko in pomembno za izboljšanje samopodobe in samozavesti bolnika ter za ohranjanje dobrega partnerskega odnosa, saj močno olajša posledice bolezni in upočasni njeno napredovanje.
Urolog asist. Bojan Štrus, dr. med., pojasnjuje, da so že več kot 15 let na voljo zdravila, ki erektilne disfunkcije sicer ne ozdravijo, večini pa med jemanjem omogočajo zadovoljivo erekcijo ob spolni stimulaciji. »Učinkovine so po mehanizmu delovanja podobne, bistveno pa je, kako hitro jih telo razgrajuje in izplavlja iz telesa. Poznamo kratko delujoče učinkovine, kot so sildenafil, vardenafil in avanafil ter dolgodelujoče, med katere spada tadalafil. Dolgodelujoče učinkovine so v telesu do 36 ur, kratkodelujoče pa se izločijo približno v šestih do osmih urah. V tem časovnem okviru bo imel moški približno eno uro po zaužitju dobro erekcijo le, če bo ustrezno spolno stimuliran. Če se bo moški po tem, ko bo vzel zdravilo, odpravil na ogled nogometne tekme, z erekcijo ne bo nič. Stimulacija je nujna.« Urolog pravi tudi, da naj bi imel moški spontane nočne erekcije od zibelke do groba. »Če tega pol leta ali celo več ne opazi in tudi sicer nima spolnih odnosov, je zelo velika verjetnost, da je za motnjo erekcije organski vzrok.« Po besedah sogovornika imajo motnje erekcije sicer dolgo brado. »Izraz impotenca je v preteklosti označeval nezmožnost moškega, da doseže in/ali ohrani zadostno čvrstost penisa za normalen spolni odnos. Zadnjih 15 let uporabljamo izraz motnja erekcije, bolezen pa ima sicer zelo dolgo brado. Že Leonardo da Vinci je odkril, da je kri tista, ki omogoča otrditev spolnega uda. S to težavo so se moški ukvarjali že od nekdaj, le govoriti niso želeli o njej in niso je znali rešiti. V prejšnjem stoletju pa si je zdravnik Virag vbrizgal prostaglandin v brecilo penisa in s tem spodbudil nehotno erekcijo. To je bil eden prvih korakov v zdravljenju motnje erekcije.«
Zdravljenje motnje erekcije
Težave z erekcijo mora bolnik zaupati svojemu zdravniku, ki opravi pogovor in klinični pregled. »Če moški dlje časa kadi, pije velike količine alkohola, jemlje opojne snovi in se predvsem premalo giblje, to vodi do motnje erekcije. Z osnovnimi krvnimi preiskavami poskušamo izključiti zvišane krvne maščobe, sladkorno bolezen in druge motnje. Pri moških, starejših od 50 let, lahko opravimo tudi hormonske preiskave in analizo prostatskega specifičnega antigena (PSA). Če sumimo, da gre za endokrino motnjo, preverimo še količino moškega spolnega hormona v krvi,« razloži sogovornik in dodaja: »Danes je torej na voljo več vrst zdravil, ki so med seboj primerljiva po učinkovitosti, različna pa so si v hitrosti začetka učinka (od 10 minut do 2 uri) in v trajanju učinka (od 6 do 36 ur). Za bolnike, ki jemljejo nitrate zaradi angine pektoris v kakršnikoli obliki, so ta zdravila povsem neprimerna in odsvetovana. Na tem mestu pa naj omenim tudi, da je zdravljenje motnje erekcije razmeroma drago.« Erektilno motnjo lahko uspešno zdravijo z zdravili, ki so na trgu dostopna na podlagi belega recepta – samoplačniško. Mesečni stroški so za posameznika in par tako pogosto visoki. Urolog asist. Bojan Štrus zato ugotavlja: »Na trgu je veliko zdravil različnih proizvajalcev. Večina jih vsebuje kratkodelujoče učinkovine. Zdaj pa je na voljo tudi prvo tovrstno zdravilo iz slovenske farmacevtske družbe Krka z dolgotrajnim učinkom in vsebuje učinkovino tadalafil. Ker so vsa zdravila za zdravljenje samoplačniška, pričakujemo, da bo tudi novi izdelek cenovno ugodnejši in tako bolj dostopen našim bolnikom.«<
Besedilo: Slavka Brajović Hajdenkumer // Fotografije: Primož Predalič, Shutterstock
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču