Evropska unija bi lahko kmalu postala vodilna v svetu pri uvajanju strogih pravil za omejevanje dostopa otrok do družbenih medijev, kaže dokument, v katerega je vpogledal Politico Europe.
Pobuda, ki so jo skupaj sprožile Grčija, Francija in Španija, bi zahtevala preverjanje starosti in soglasje staršev za račune v aplikacijah, kot so TikTok, Instagram in Snapchat.
Predlog prihaja sredi vse večje zaskrbljenosti javnosti v EU glede negativnih učinkov prekomerne uporabe družbenih medijev na duševno zdravje otrok in najstnikov. Delno ga je navdihnila tudi nedavna poteza Avstralije, ki je napovedala, da bo do konca leta uvedla minimalno starost 16 let za dostop do določenih omrežij.
Dokument, o katerem naj bi digitalni ministri EU razpravljali v začetku junija, navaja, da želijo države članice vzpostaviti enoten prag za 'digitalno zrelost', pod katerim bi bilo za uporabo aplikacij potrebno soglasje staršev. Čeprav imajo številne države članice že različne prakse, bi to prvič pomenilo skupno zavezo po vsej EU.
"Zaščita otrok na spletu bo ključna prednostna naloga danskega predsedovanja EU," je dejala danska ministrica za digitalne zadeve Karoline Stage Olsen in napovedala, da bo København predlog v naslednjih šestih mesecih uvrstil visoko na dnevni red.
Francija je leta 2023 sprejela zakon, ki omejuje dostop do družbenih medijev za otroke, mlajše od 15 let, čeprav ukrepi še niso v celoti izvedeni. Predsednik Emmanuel Macron že dolgo promovira koncept 'digitalne odraslosti' in vztraja pri postavljanju jasnih pravnih meja v spletnem prostoru: "Ponovno moramo prevzeti nadzor nad življenji naših otrok in najstnikov v Evropi," je dejal lani.
Za razliko od francoskega pristopa prepovedi Grčija predlaga bolj prilagodljiv model, ki bi dal večji poudarek tehnološkim rešitvam – obveznemu preverjanju starosti in oblikovanju aplikacij, ki se izogibajo zasvojljivim algoritmom, kot so samodejno predvajanje, obvestila in personalizacija vsebine.
Medtem ko se vlade poskušajo dogovoriti o pristopu, tehnološka podjetja izražajo svoje nezadovoljstvo. Meta, TikTok, X in Google so zavrnili komentar o dokumentu, poroča Politico. Eden od razlogov za to je predlog o uvedbi preverjanja starosti na ravni naprave, ki mu bosta verjetno nasprotovala Apple in Google, ki že dolgo vztrajata pri rešitvah na ravni aplikacije ali trgovine.
Francija, Grčija in Španija – ki so tudi podpisnice predloga – so bile že izbrane za testiranje posebne aplikacije za preverjanje starosti, ki jo razvija Evropska komisija. Čeprav so ukrepi še v fazi posvetovanja, je jasno, da si evropski zakonodajalci želijo hitrejše in odločnejše regulacije. "Zaščita mladoletnikov pred spletnimi tveganji zahteva kolektivno ukrepanje na evropski ravni," je navedeno v dokumentu.
- Preberite si tudi: Socialni psiholog o tesnobni generaciji: "Te otroke smo prikrajšali za igro in pravo otroštvo"