Filipinski predsednik Rodrigo Duterte je minuli konec tedna Boga označil za neumnega. To je sprožilo številne kritike predstavnikov filipinske katoliške cerkve, Duterte pa je za "dialog" z njimi oblikoval posebno komisijo.
Duterte se je v petek v svoji maniri, brez dlake na jeziku, Boga lotil zaradi zgodbe o stvarjenju sveta. Vprašal se je namreč, zakaj bi Bog ustvaril Adama in Evo, nato pa ju izpostavil skušnjavi.
"Kdo je ta neumni Bog," se je vprašal. "Ustvaril si nekaj popolnega in nato si se spomnil dogodka, ki bo skušal in uničil kakovost tvojega dela," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Philippine President Rodrigo Duterte puts himself on a collision course with the Catholic Church https://t.co/dKX0RIgUzg pic.twitter.com/YorvpgqDJa
— AFP news agency (@AFP) June 26, 2018
Izvirni greh je vprašanje, ki ga krščanski teologi skušajo razložiti že dve tisočletji. Filipinski predsednik pa se ga je lotil preprosto, na svoj značilno provokativen način.
Vodstvo katoliške cerkve na Filipinih, kjer je okoli 80 odstotkov 100-milijonskega prebivalstva vernih, je Dutertejevo izjavo obsodilo. "Kako je lahko predsednik vseh Filipincev, če ne spoštuje katoliških vernikov," je na Facebooku zapisal škof Pablo Virgilio.
Kritikam se je pridružil tudi filipinski Svet evangeličanskih cerkva, ki je "zasmehljivo psovanje" Boga označil za popolnoma neprimerno vedenje predsednika.
Duterte je v ponedeljek stopil v bran svojim izjavam, njegov tiskovni predstavnik Harry Roque pa je danes sporočil, da je predsednik oblikoval tričlanski odbor za dialog s katoliško cerkvijo in drugimi verskimi skupnostmi.
"Tema bo kako zmanjšati razkol med vlado in Cerkvijo," je dodal, ob tem pa pristavil, da je sicer znano, da "velja ločenost države in Cerkve" in da torej dialog ni potreben.
Odnosi med vlado in institucijami Cerkve so na Filipinih že dalj časa zaostreni. Dodatno so se skrhali zaradi kritik zloglasne vojne proti mamilom, ki jo je Duterte sprožil julija 2016, in je doslej terjala že več tisoč življenj.
Duterte je bil večkrat kritičen tudi do avstralske nune Patricie Fox, ki ji grozi izgon iz države, saj naj bi kršila pogoje vizuma, ker je sodelovala z aktivisti za človekove pravice.
Žrtve napadov si bili večkrat tudi uslužbenci Cerkve. Od decembra lani so bili ubiti trije duhovniki, eden med njimi je bil ustreljen, ko se je v cerkvi pripravljal na mašo. Zaradi tega so vzniknile razprave o možnosti oboroževanja duhovnikov za samozaščito. Cerkev je tovrsten ukrep sicer zavrnila.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču