Psihologinja s Harvarda povedala, katere fraze uporabljajo ljudje z nizko čustveno inteligenco

16. 12. 2023
Deli
Psihologinja s Harvarda povedala, katere fraze uporabljajo ljudje z nizko čustveno inteligenco (foto: Profimedia)
Profimedia

Čustvena inteligenca je sposobnost natančnega zaznavanja in vrednotenja čustev v sebi in drugih.

"Ljudje z visoko čustveno inteligenco lahko dostopajo do svojih čustev in jih izzivajo, razumejo neverbalne znake in uravnavajo svoja čustva, da zgradijo močnejše in stabilnejše odnose. Kot psihologinja,  s Harvarda sem iz prve roke videla, da je to ključ do dolgoročnega poklicnega in osebnega uspeha", piše dr. Courtney Warren, psihologinja in avtorica mnogih knjig

"Ne bom se spremenil. Takšen kot sem, takšen pač sem." Čustvena inteligenca je povezana s sposobnostjo spreminjanja, ko se učiš in rasteš. Ljudje z nizko čustveno inteligenco so pogosto togi in se bodo borili proti spremembam ali lastni evoluciji.

Trdna prepričanja so pomembna, pomembno pa je tudi, da ostanemo odprti za nove možnosti. "Moram bolj razmisliti o tem, kar govorite. Želim biti odprt za povratne informacije o sebi, tudi ko jih je težko slišati," je veliko bolj sprejemljivo mišljenje.

Psihologinja, Dr. Cortney Warren je napisala veliko knjig, ki so prave uspešnice.

Psihologinja, Dr. Cortney Warren je napisala veliko knjig, ki so prave uspešnice.

Vir: Instagram/Posnetek zaslona

"Vseeno mi je, kako se počutiš" Očitno neupoštevanje čustev drugih ljudi je znak nizke čustvene inteligence. Izkazovanje pomanjkanja empatije do drugih, zlasti ko gredo skozi težke čase, otežuje razvoj medsebojno podpirajočih odnosov. Ali je res tako težko reči: "Žal mi je, da ste razburjeni. Kako vam lahko pomagam?"

"Ti si kriv, da se tako počutim," ljudje z močno čustveno inteligenco za svoja čustva ne krivijo nenehno drugih. Razumejo, da so njihova čustva povezana s tem, kako doživljajo svoje okoliščine. Naša čustva niso odgovornost nekoga drugega in jih ni dolžan popraviti. So priložnost, da razumemo sebe in si postavimo meje.

"Enostavno nimaš prav." Ko dobijo povratne informacije, se bodo čustveno inteligentni ljudje zelo potrudili in iskali nianse. Namesto da bi se zataknili v skrajnosti, se bolj osredotočajo na razumevanje preživete izkušnje druge osebe. "Želim slišati vaše stališče, tudi če stvari ne vidim tako kot vi. Ali mi lahko pomagate razumeti, zakaj se počutite tako, kot se počutite?"

Profimedia

"Nor si. Nehaj!" Biti sposoben slišati izkušnjo nekoga brez pretirane reakcije ali jemanja osebno je ključni znak čustvene inteligence. To pomeni, da imate visoko samozavedanje in samospoštovanje. Raje recite: »Razumem, da se trenutno boriš. Čeprav slišim, da si jezen name, mislim, da je tvoja reakcija morda bolj povezana s tvojo preteklostjo kot s tem, kar trenutno počnem. Bi to lahko bilo res?"

"Ne morem ti odpustiti!" Čustveno inteligentni ljudje se znajo postaviti v kožo drugih ljudi. Zaradi tega so bolj odprti za odpuščanje drugi osebi v primerjavi z nekom, ki je manj varen. "Trenutno ti težko odpustim. Toda aktivno delam na tem, da opustim to jezo in zamero, ker bi rad stvari popravil in šel naprej."  

"Vaši občutki so iracionalni." Ljudje z razvito čustveno inteligenco so sposobni preizpraševati svoja čustva, preseči sebe in analizirati racionalne in iracionalne vidike svojih misli. Prav tako so dobri v sprejemanju čustev drugih ljudi, tudi če ne razumejo, od kod izvirajo. "Slišim, da imaš trenutno močna čustva in da so tam z razlogom. Ne razumem natančno, zakaj se tako počutiš, in ne strinjam se s tvojim pogledom na to situacijo, ampak želim razumeti. Ali lahko pojasnite?"

BONUS VIDEO:  V podkastu Greenroom je Urška Pirš tokrat gostila novinarko in voditeljico informativne oddaje na POP TV Petro Kerčmar. V sproščenem pogovoru je gostiteljici odkrivala zakulisje televizijskega dogajanja in odprla tudi tisti del sebe, ki ga na malih ekranih ne vidimo. 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču