Umetna inteligenca že prevzema dva poklica, nič ne bo, kot je bilo.
"Umetna inteligenca bo prišla in zagotovila medicinski IQ in zdravnikov ne bo več primanjkovalo," je v epizodi podkasta 'People by WTF' med drugim naznanil Bill Gates.
Kot nekdo, ki se že dolgo zavzema za javno zdravje, je Gates poudaril, da imajo države, kot sta Indija in tiste v Afriki, še vedno hudo pomanjkanje medicinskega osebja.
Ta problem je prisoten tudi v Združenih državah Amerike. Poročilo Ameriškega združenja medicinskih fakultet je lani napovedalo, da bo v ZDA do leta 2036 primanjkovalo do 86.000 zdravnikov, specialistov in splošnih zdravnikov.
Potrebni zdravniki
"Država potrebuje več sto tisoč zdravnikov, da vsem zagotovi enako zdravstveno oskrbo - vključno z manjšinami, nezavarovanimi in ljudmi, ki živijo na podeželju," ve povedati Michael Deal, direktor raziskav delovne sile pri organizaciji.
Tudi število zdravnikov specializiranih za geriatrijo upada, čeprav se prebivalstvo stara. Zdravstveni delavci so že marca opozorili, da lahko naval starejših povzroči krizo v kakovosti oskrbe.
Da bi zmanjšali izgorelost med zdravstvenimi delavci, so zagonska podjetja z umetno inteligenco, usmerjena v medicino, zbrala milijarde dolarjev in ponudila rešitve z avtomatizacijo opravil, kot so obračunavanje in vodenje evidenc, izboljšanje točnosti diagnoz in prepoznavanje pacientov za nova zdravljenja. Med njimi so podjetja Suki, Zephyr AI in Tennr.
Svetovalno podjetje McKinsey ocenjuje, da bi generativna umetna inteligenca lahko povečala produktivnost v zdravstvu in farmacevtskih izdelkih za do 370 milijard dolarjev.
In izobraževanju gre enako
V ZDA je po podatkih zvezne vlade iz leta 2023 kar 86 odstotkov javnih osnovnih in srednjih šol poročalo o težavah pri zaposlovanju učiteljev za šolsko leto 2023/24. Skoraj 45 odstotkov šol je izjavilo, da jim primanjkuje osebja.
V Združenem kraljestvu je srednja šola v Londonu lani namesto posameznih učiteljev začela uporabljati orodja umetne inteligence, kot je ChatGPT, da bi dijakom pomagala pri pripravi na izpite. Pilotni program na David Game College vključuje 20 študentov, ki eno leto uporabljajo orodja AI pri ključnih predmetih, kot so angleščina, matematika, biologija in računalništvo.
Kljub pomislekom, da bi učenci lahko uporabljali umetno inteligenco za kopiranje, je veliko učiteljev za Business Insider povedalo, da so optimistični glede potenciala generativne umetne inteligence, da bi učiteljem prihranila čas in izboljšala učenje – še posebej, ker je učiteljska delovna mesta vedno težje zapolniti.
Če AI prevzame delovna mesta – kaj bo ostalo ljudem?
Gates ni govoril le o zdravnikih in učiteljih. Verjame, da bo umetna inteligenca spremenila tudi fizična dela, vključno s tovarniškimi delavci, gradbenimi delavci in hotelskimi čistilci – vsem, katerih delo zahteva fizične spretnosti in čas.
"Roke morajo biti res spretne, da lahko opravljajo ta dela. In to bomo dosegli," je povedal za Business Insider.
Tehnološki velikani, kot je Nvidia, veliko vlagajo v razvoj humanoidnih robotov, ki so sposobni opravljati ročna opravila, kot je pakiranje blaga v skladiščih ali čiščenje tal. Cilj je znižati stroške dela in povečati učinkovitost.
Gates verjame, da se svet usmerja v prihodnost, v kateri se bo delo drastično zmanjšalo – ali pa bo vsaj videti popolnoma drugače, kot je danes.
"Ljudje se bodo lahko upokojili prej, delali krajše delovnike. Zahteval bo skoraj filozofski ponovni razmislek o vprašanju: 'Kako naj se v resnici porabi čas?'" je izjavil.
Gates dodaja, da se sam spopada s tem vprašanjem:
"Težko mi je – skoraj 70 let sem preživel v svetu, kjer je vsega manjkalo – spremeniti svoj način razmišljanja. Že leta 1930 je ekonomist John Maynard Keynes napovedal, da bi lahko tehnološki napredek skrajšal delovni teden na samo 15 ur. Skoraj stoletje kasneje pa večina ljudi kljub velikim skokom v produktivnosti še vedno dela približno 40 ur na teden."
In potem zaključil: "Ni mi treba delati. Delam, ker si to želim. Zakaj? Ker je zabavno."
Preberite si tudi:
- Zakaj po več stoletjih tehnološkega napredka še vedno toliko delamo?
- Kje bodo službo dobili mladi, ki so jih leta spodbujali k učenju programiranja?