»Ko dvignemo druge, tudi oni dvignejo nas,« je rdeča nit knjižnega prvenca Melinde Gates, s katerim upravičeno poje slavospev opolnomočenju žensk.
Bill in Melinda Gates nista zgolj bajno bogat zakonski par, temveč tudi velika filantropa, ki aktivno posegata v humanitarno politiko. Njuna fundacija velja celo za največjo zasebno humanitarno organizacijo na svetu. Medtem ko si Melinda zadnji dve desetletji, potem ko je leta 1996 odšla iz Microsofta, skupaj z možem prizadeva za korenito izboljšanje zdravja in blagostanja družin, skupnosti in celotne družbe, so njena prioriteta vedno bile ženske in dekleta. Prepričana je, da je mogoče prav s povečevanjem njihovega vpliva v družbi, povsem konkretno spreminjati svet na bolje – ne le za dekleta in ženske, temveč za vse: »Če omogočimo ženskam, da se dvignejo, dvignemo celotno človeštvo.«
In Melinda Gates ve, o čem govori. V to jo je prepričal tok njenega lastnega življenja, številna spoznanja pa so ji prinesla tudi srečanja z različnimi ljudmi po svetu.
Pretresljive zgodbe milijonov žensk
»Med popotovanji sem izvedela za stotine milijonov žensk, ki si želijo odločati, ali naj imajo otroke in kdaj naj jih imajo, vendar tega ne morejo. Ne morejo priti do kontracepcije. Nimajo pravice, da se odločajo, ali naj se poročijo in koga naj vzamejo. Pravice do šolanja. Lastnega zaslužka. Dela zunaj doma. Hoje zunaj doma. Trošenja lastnega denarja. Ustanavljanja podjetja. Najemanja posojila. Posedovanja lastnine. Ločitve. Obiska zdravnika. Kandidature za politične funkcije. Vožnje s kolesom. Vožnje avtomobila. Šolanja na univerzi. Študija računalništva. Iskanja investitorjev. Vseh teh pravic ženske v nekaterih delih sveta nimajo. Včasih jim pravice odrekajo zakoni, a tudi v primeru, ko so uzakonjene, jim jih pogosto odrekajo družbene pristranskosti in predsodki proti ženskam.«
Melinda, ki je zadnja desetletja prepotovala svet podolgem in počez, je prav v stiku z usodami številnih deklet in žensk spoznala, da ne zadostuje več, če se zgolj poteguje za pravice v zvezi z načrtovanjem družine in podobne konkretne ukrepe na nivoju posameznih okolišev, temveč se mora enostavno potegovati za ženske. »Postalo mi je jasno, da z uveljavljanjem ene pravice za drugo ne bomo postale enakopravne z moškimi. Moramo se postaviti zase, potem pa bomo pravice pridobile v valovih,« je v svojem spoznanju v knjigi jasna Melinda.
Številne izjemne, pa tudi pretresljive zgodbe žensk iz celega sveta, ki so stvari vzele v svoje roke in gradile ceste, reševale življenja ter spreminjale družbene norme, so našle pot ne le v Melindino srce, temveč tudi v njeno knjigo. Vse te zgodbe so namreč dokaz, kaj vse se lahko spremeni, če so ženske močne in v svojem boju za boljši jutri tudi ne osamljene.
»Bolj kot kdajkoli prej imamo dovolj znanja, energije in moralnega dojemanja, da porušimo zgodovinske vzorce,« uvodoma prepričljivo piše Melinda. »Pomagati moramo vsem, ki se trudijo, da se to zgodi – tako ženskam kot moškim. Nikogar ne smemo pustiti ob strani. Vse je treba vključiti. Želimo si dvigniti ženske. Ko pa se vsi povežemo, postanemo gonilna sila, ki poskrbi za dvig.«
Dvig odlične zamisli
Čeprav Melindo Gates javnost včasih po nemarnem pozna zgolj po njenem razvpito bogatem možu, je Melinda veliko več kot zgolj Billova žena.
Še kot dekle je obiskovala uršulinsko akademijo v Dallasu, šolanje pa nadaljevala na Dukovi univerzi, kjer se je navdušila nad oddelkom za računalništvo, da bi pet let kasneje v roki držala diplomo iz računalništva in magisterij iz menedžmenta. Čeprav so ji pri IBM, kjer je tekom študija delala nekaj poletij, ponudili službo, se je raje odločila za delo v manjšem podjetju Microsoft, kjer so proizvajali programsko opremo. Pisalo se je leto 1987 in Melinda je bila takrat prva ženska s končanim študijem MBA, ki jo je zaposlilo Billovo podjetje. V devetih letih na Microsoftu je napredovala vse do generalne direktorice za informacijske izdelke, potem pa se kmalu po poroki z Billom leta 1994 in soočena z izzivi materinstva povsem posvetila le še filantropiji in za časa, ko je imel Bill še polne roke izzivov v podjetju, že prevzela vodenje Fundacije, na svojih potovanjih v najbolj odročne kraje sveta pa kmalu ugotovila, da mora na perečo družbeno problematiko, s katero se je tam na licu mesta soočala, vedno gledati širše, če naj bi se v prihodnje spremenilo življenje tudi dotičnih deklet in žensk, s katerimi se je srečevala.
K tej misli so jo napeljala številna neverjetna dejstva, med drugim tudi ta, kako močno vpliva že šolanje deklic na njihovo družino in skupnost v celoti.
»Ko pošljemo deklico v šolo, se pozitivni vplivi kar nadaljujejo. Nadaljujejo se še v naslednje rodove in se poznajo pri vsem od zdravja in materialnega stanja do enakosti med spoloma in blagostanjem države,« v knjigi pojasnjuje Melinda in nadaljuje: »Če deklice hodijo v šolo, se dvigne stopnja pismenosti, plače so višje, dohodki hitreje naraščajo, kmetovanje postane učinkovitejše. Manj je predzakonske spolnosti, manjša je verjetnost zgodnje poroke, do prvega poroda pride pozneje, matere pa znajo načrtovati, koliko otrok imeti in kdaj. Matere, ki so hodile v šolo, se bolje poučijo o prehrani, cepljenju in drugih ukrepih, potrebnih pri vzgoji zdravih otrok. Polovica izboljšanja pri stopnji preživetja otrok v zadnjih dveh desetletjih lahko pripišemo dejstvu, da so njihove matere hodile v šolo. Pri materah, ki so hodile v šolo, pa je dvakrat verjetneje, da bodo tudi svoje otroke poslale v šole.«
Izjemna preobrazbena moč opolnomočenja žensk prek njihove pismenosti in osveščenosti, je Melindi dala posebnega poleta in povsem spremenil njen osrednji fokus. Melinda danes namreč ne vidi cilja človeštva zgolj v enakopravnosti, temveč predvsem v povezanosti.
»Enakopravnost brez povezanosti ne dosega cilja. Ko so ljudje povezani, čutijo pripadnost drug drugemu. Vi ste del mene in jaz del vas. Ne morem biti srečna, če ste vi nesrečni. Ne morem biti uspešna, če ste vi neuspešni. Če eden od naju trpi, trpiva skupaj. S tem se razmejitve med ljudmi zabrišejo, skozi te porozne meje pa pronica ljubezen. Zaradi ljubezni smo vsi eno. Ljubezen odpravlja težnje, da bi druge izrivali. To pa je tudi končni cilj, ne pa, da smo vsi enakopravni. Končni cilj je, da smo vsi povezani, da vsi pripadamo. Da smo vsi ljubljeni.«
Več o dani temi si boste lahko prebrali v globoko čustveni in iskreno napisani knjigi Melinde Gates, ki v njej ne pozabi predstaviti življenj številnih zares izjemnih žensk in nam prek njihovih zgodb jasno prikaže neustavljivost moči, ko se te ženske povežejo,
Priporočamo v branje!
Melinda Gates: Trenutek dviga
Knjižni prvenec Melinde Gates ob ravno pravem času poziva h krepitvi vpliva žensk.
Melindina nepozabna osebna pripoved je podkrepljena z osupljivimi podatki o perečih vprašanjih, ki se jim posveča v knjigi – od otroških porok in nedostopnih kontracepcijskih sredstev do neenakopravnosti na delovnem mestu. V knjigi Trenutek dviga brez zadržkov opisuje tudi svoje zasebno življenje in pot do pravega partnerstva v lastni zakonski zvezi. Skozi celotno knjigo nam jasno kaže, da še nikoli ni bilo tako veliko priložnosti, da spremenimo svet, ob tem pa tudi sami sebe.
O knjigi so povedali:
- »Melinda Gates je dolga leta svoje delo posvečala ženskam po svetu. Njena knjiga je pomemben manifest, ki poziva k pravični družbi, v kateri imajo ženske vpliv pri vseh vidikih življenja. Predvsem pa je poziv k enotnosti, vključevanju in povezanosti. To sporočilo danes potrebujemo bolj kot kdajkoli prej.« – Malala Jusafzaj, prejemnica Nobelove nagrade za mir
- »Knjiga Trenutek dviga nas glasno poziva, da bodimo pogumnejše. Spremenila je moj pogled nase, na družino in delo, predvsem pa na razmišljanje o tem, kako se lahko svet razvija. Melinda preplete ganljive in hkrati šokantne pripovedi s prepričljivimi podatki, tako da knjiga ostane z nami še dolgo potem, ko smo jo prebrali.« – Brené Brown, doktorica znanosti, avtorica uspešnic Darovi nepopolnosti in Neizmeren pogum
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec