Imate radi golaž? S pomočjo teh trikov bo naravnost popoln (in res ni težko)

3. 11. 2024
Deli
Golaž s prilogo (foto: Profimedia)
Profimedia

Veste, kje se začne priprava dobrega golaža? V mesnici!

Golaž je zelo hvaležna jed - in več kot ga skuhamo, boljši bo. Zato je priljubljena rešitev za marsikoga in številni ga pripravijo tako, da ga ostane dovolj za zamrzovalno skrinjo. Pomembno pa je, kako se lotimo kuhanja. Prva stvar: izbira pravega kosa mesa, ki ga je treba dolgo kuhati na nizki temperaturi.

Preberite še: Ste že slišali za to?! Vse več ljudi daje na štedilnik elastiko za lase, razlog za to početje pa je nadvse preprost - in čisto jasen!

Sočni koščki mesa in gosta omaka, polna okusov, so tisto, kar definirajo dober golaž. Morda gre za jed, ki ni najbolj priročna za kuharske začetnike, a vaja vsekakor dela mojstra - če mojster dela vajo. Jedi se radi lotijo tudi znani kuharski mojsti, ki pa imajo svoje male skrivnosti, kako doseči ravno pravšnjo mehkobo in sočnost mesa.

Prva stvar: kakovostno meso

Kuharji vedo, kje se začne priprava golaža - pri mesarju. Če niste prepričani, kateri kos kupiti, se posvetujte z mesarjem. Povejte, za kaj potrebujete meso in kakšno mora biti. Tako boste najhitreje rešili svojo dilemo. Koščki mesa so lahko tudi malce žilavi, saj jih bo dolgotrajno kuhanje zmehčalo.

V Maribor se vrača replika ukradene fontane, stroške bodo terjali od gradbinca

Druga stvar: predpriprava oziroma marinada

Meso narežite na enako velike kocke. Če imate na voljo dovolj časa, ga lahko pustite v marinadi, v vinu ali vinskem kisu. Dodajte ji še gorčico in sojino omako, česen, timijan, lovor. Če bo meso nekaj ur "počivalo" v marinadi, ga pred začetkom kuhanja popivnajte s papirnato brisačo.

Tretja stvar: hitro praženje

Če hočete, da je meso res okusno, ga pred dodajanjem tekočine popecite na ponvi. Nekateri naredijo napako in meso pražijo na čebuli, toda poznavalci to počnejo drugače. Kockice mesa hitro prepražite na ponvi z malo olja. Če imate večjo količno mesa, to naredite v več rundah.

Četrta stvar: potrpežljivost je magična beseda

Pri golažih je potreben čas, da se razvijejo okusi, zato si ga le vzemite. Najmanj dve uri traja, da se meso zmehča, nič pa ne bo narobe, če čas kuhanja na nizki temperaturi podaljšate še za eno uro. Če boste hiteli in kuhali na visoki temperaturi, se bodo mišična vlakna skrčina in meso bo preprosto žilavo.

Peta stvar: bolj bogat okus

Klasične sestavine golaža so čebula, korenje in zelena. Z njimi nikakor ne morete zgrešiti. Odličen dodatek bo tudi pečeni česen, pa tudi suhe gobe (a z njimi ne pretiravajte). Na začetku kuhanja lahko dodate suhe začimbe, na koncu pa sveža zelišča. Dober tek!

Povzeto po: punkufer.hr

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji