Gorazd Lampič: »Podjetništvo je ekipni šport.«

11. 4. 2017 | Vir: Jana
Deli
Gorazd Lampič: »Podjetništvo je ekipni šport.« (foto: osebni arhiv)
osebni arhiv

Raje kot o sebi govori o svojem delu in ekipi, ki jo vodi.

Gorazd Lampič, ki mu je Združenje Manager letos pozimi izreklo priznanje z nazivom mladi manager 2016, je po lastnih besedah v menedžerske vode zašel po naključju. »Nikoli nisem imel posebne želje postati menedžer, a je pač tako naneslo. Tega sem se lotil, ker se s tem področjem nihče ni resno ukvarjal.«

Napredne tehnologije

Gre za podjetje Elaphe, pogonske tehnologije, ki se ukvarja z razvojem posebnih elektromotorjev. Lampič je njegov soustanovitelj in menedžer.

»Gre za kolesne ali s tujko 'in-wheel' elektromotorje, ki se vgrajujejo neposredno v platišče avtomobilskega kolesa ali v kolo skuterja,« razloži. Vozilo, ki ga poganja tak elektromotor, ne potrebuje nobenih prestav. Glavne prednosti so v manjši teži in večji stabilnosti vozila, večjem prostoru za potnike in boljšem izkoristku energije. Prednost pa so seveda tudi izpusti ‒ ker gre za vozilo, ki ga poganja elektrika, ne nastajajo nobeni za okolje in ljudi škodljivi izpuhi, kakršni prihajajo iz izpušnih cevi bencinskih in dizelskih motorjev.

»Zaradi tega in zaradi izjemne ekonomike se bodo avtomobili s takimi motorjem najprej uveljavili v mestih,« je prepričan Lampič. »Bencinski in dizelski avtomobili so z okoli petodstotnim energetskim izkoristkom še zlasti v mestnih okoljih res katastrofalno slabi.«

Za zdaj so se kolesni elektromotorji uveljavili predvsem v dvokolesnikih. »Na Kitajskem jih letno naredijo na desetine milijonov,« pove Lampič, katerega podjetje sodeluje z več partnerji v avtomobilski industriji.

»O imenih in podrobnostih še ne smem govoriti,« odkimava ob vprašanju o poslovnih povezavah. Razloži pa, da so kolesni elektromotorji za uporabo v avtomobilih veliko trši oreh kot tisti za dvokolesnike. »Za pogon avtomobila so potrebni lahki in zelo močni motorji, to pa zahteva več znanja in naprednejše rešitve.« Prav na tem področju je podjetje Elaphe zelo prodorno.

Iz fizike v podjetništvo

O tem, da se Lampič verjetno res nikoli ni videl v vlogi menedžerja, govori tudi njegova izobrazba.

»Študiral sem fiziko in pri profesorju Tomažu Zwitru diplomiral iz t. i. aktivnih galaktičnih jeder,« pove. In se, očitno še vedno s srcem tudi pri astrofiziki, razgovori: »Aktivna galaktična jedra so velike črne luknje, ki so nastale v središčih večine galaksij in v katere padajo zvezde. V povprečju ena na zvezda na dve leti ...«

V svojem diplomskem delu je potrdil eno od hipotez, nanašajočih se na stvari, ki so običajnemu človeku na moč nerazumljive. Vendar ni ostal zgolj pri diplomi iz fizike, opravil je še magisterij iz elektrotehnike. Spoznal je namreč Andreja Detelo, vrhunskega znanstvenika, ki je delal zelo zanimive inovacije. Detela je pred leti za japonskega proizvajalca razvil izjemno precizne in zmogljive elektromotorje, namenjene uporabi v robotiki, pa tudi več kolesnih elektromotorjev.

»Med različnimi tematikami, ki sva jih z Andrejem raziskovala, so se mi zdeli prav kolesni elektromotorji najbolj oprijemljiva stvar,« pravi sogovornik. »Tako je zaradi lažje organizacije in resnega dela na tem področju leta 2006 nastalo podjetje Elaphe.«

Sčasoma so se podjetju pridružili še drugi sodelavci; danes je v Elapheju redno zaposlenih več kot 60 raziskovalcev in raziskovalk s področja fizike, strojništva in elektrotehnike, pomagajo pa jim še tri družboslovke ter ducat študentov in zunanjih sodelavcev. Njihovega pomena Lampič nikoli ne pozabi omeniti.

»To je potrditev ne samo mojega dela in truda, ampak truda cele ekipe,« je povedal tudi ob razglasitvi za mladega menedžerja minulega leta. Med tistimi, s katerimi sodeluje, je tudi Andrej Pečjak, širši javnosti znan predvsem po rekordnih razdaljah, ki jih dosega s svojimi električnimi avtomobili. »Izjemno sposoben in praktičen človek je,« pravi Lampič.

»Kot eden pionirjev električnih vozil pri nas je napravil veliko dobrega, svoje znanje pa prenaša tudi na druge. Dobro sodelujemo, skoraj vsak teden se slišiva ali izmenjava elektronsko pošto. V Sloveniji so še številni drugi zelo sposobni strokovnjaki,« ne pozabi omeniti Lampič.

Naravoslovje in šport

Če je v podjetniške in menedžerske vode zašel bolj kot ne po naključju, pa tega ne bi mogli reči za izbiro študija, pa tudi za šport, ki se mu je intenzivno posvečal, ne.

»Oba starša sta bila atleta, zato sem verjetno podedoval nekaj talenta, bila pa sta mi tudi za zgled,« pravi Lampič. Kot dijak, študent in še nekaj let po koncu študija se je, tako kot že njegov oče, ukvarjal z deseterobojem. Bil je član ljubljanskega Atletskega kluba ŽAK oz. MASS, treniral pa je na atletskem stadionu v Šiški. »Včasih grem malce pogledat na stadion, vendar mnogo preredko,« pravi. Sedež njegovega podjetja je namreč nedaleč od kraja, kjer je kot športnik preživel številne ure.

»Občasno tečem, kolesarim, s kolegi pa redno igram košarko in nogomet, tako da ostajam nekako v kondiciji, s podjetjem vsako leto tudi smučamo,« odgovori na vprašanje, koliko je še danes, ko ga vodenje podjetja zelo zaposluje, športno dejaven. In doda: »Ampak o deseteroboju nerad govorim v pretekliku. Morda se bom pa še kdaj 'sestavil' in spet nastopil.«

Njegov prvi atletski trener je bil oče. »Ampak tudi matematiko me je kar dobro natreniral,« pravi z nasmeškom. »Oče je učitelj matematike in z njegovo pomočjo sem v osnovni šoli postal državni prvak v matematiki. Na podlagi tega znanja sem z razmeroma malo napora razumel tudi veliko poznejših znanstvenih izzivov.«

Kar veliko igra tudi šah. »To je zabavna in poučna igra, ki omogoča trening možganov in preizkus različnih načinov razmišljanja v nadzorovanih okoliščina.«

Zadnja leta se ukvarja še z dvema vzhodnjaškima miselnima igrama, z gójem in kitajskim šahom. »Med obiski v Šanghaju, kamor večkrat potujem službeno, redno zahajam v park in igram z lokalnimi šahisti. To je res zabavno,« pove.

Pogovor sklenemo seveda z mislijo na njegove poklicne načrte.

»Elaphe še raste in del mojih nalog je povezanih s sprejemanjem in uvajanjem novih sodelavcev ter širjenjem vizije in kulture podjetja,« opisuje del poslovnih načrtih. Za osebne načrte pa se le nasmehne in namigne, da so v tem obdobju precej povezani z Elaphe. »No, ko sva ravno govorila o športu ‒ skok ob palici, ena od disciplin deseteroboja, me je spet začel mikati,« še doda.

Marjan Žiberna

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord