Med brskanjem po ponudbah za poletni dopust se ljubitelji morja in sonca radi ustavijo pri hrvaškem otoku Hvar, ki je že od antike znan po pomembnem strateškem in navtičnem položaju, bogati in slojeviti zgodovini, kulturnih in naravnih spomenikih ter književnosti.
Hrvaški otok Hvar, ki meri 299,6 kvadratnega kilometra, je v turističnem pomenu najbolj znan jadranski otok. Ta sloves dolguje zelo prijetnemu podnebju. Po številu sončnih dni – povprečno sije sonce 2718 ur letno – je 68 km dolg otok na prvem mestu na jadranski obali in med prvimi v Evropi. Zaradi barvitosti otoka, pokritega z vinogradi, nasadi oljk in aromatičnimi rastlinami, očarljivosti njegovih naselij s številnimi kulturnozgodovinskimi spomeniki in prijetnih, običajno z borovimi gozdički obraslih plaž je Hvar eden od najbolj atraktivnih otokov na Jadranu. Obiskovalci se radi vračajo; nekateri prav vsako leto.
Zgodovina
Otok je bil naseljen že v zgodnjem neolitiku. Grki so od 386 do 385 pr. n. št. ustanovili mesti Faros (današnji Stari Grad) in Dimos (današnji Hvar). Leta 219 pr. n. št. so otok z zmago nad ilirskim vojskovodjem Demetrijem Hvarskim zavzeli Rimljani. V 7. stoletju so se začela naseljevati slovanska plemena, nato je otok zamenjal številne gospodarje: Bizantinsko cesarstvo, Beneško republiko (1420–1797), hrvaške kralje, ogrsko-hrvaške kralje, bosanskega kralja Tvrdka I., Hrvoja Vukšića in Dubrovniško republiko. V Iliriji je izmenoma pripadal Avstrijcem, Francozom in Angležem, od 1813 do 1918 pa Avstriji.
Trdnjava in katedrala
Hvarska trdnjava (Citadel) leži na hribu s čudovitim pogledom na mesto Hvar. Zgrajena je bila na začetku 16. stoletja, obnovljena pa leta 1579, potem ko je bila poškodovana v eksploziji smodnika. Njena zdajšnja oblika je plod številnih nadgradenj. V trdnjavi danes hranijo zbirke amfor in drugih predmetov iz antičnih in srednjeveških časov. Z nje se odpira čudovit panoramski pogled na mesto Hvar in otoke. Katedrala sv. Stjepana na vzhodni strani glavnega trga v mestu Hvar je bila zgrajena na temeljih zgodnjekrščanske cerkve iz 6. stoletja, današnjo podobo pa je dobila v 16. in 17. stoletju.
Druge zanimivosti
Arsenal je bil zgrajen v 13. stoletju, na njegovi podlagi pa so leta 1612 zgradili gledališče, ki slovi kot eno izmed najstarejših v Evropi in je najstarejše javno gledališče na svetu. Frančiškanski samostan je bil zgrajen v 15. stoletju kot zavetišče za mornarje. V njem je muzej s slikami, kovanci, verskimi knjigami in drugimi predmeti. Zelo zanimivi so ostanki starodavnega mesta Pharos v Starem Gradu: to je najstarejše mesto na otoku in eno izmed najstarejših v Evropi. Ustanovili so ga grški kolonisti 384 ali 385 let pr. n. št. in je imelo status svobodne države polisa. V Vrboski si lahko ogledate ribiški muzej.
Raznovrstnost
Otok je oaza kulture in miru, kar potrjuje njegovo identiteto. Raziščite edinstveni otok, ki ponuja vse, kar je potrebno za nepozabne počitnice. Na dopustu na Hvaru boste lahko uživali v nočnem življenju in arhitekturi kozmopolitskega mesta Hvar, izletih z ladjo na Paklene otoke, peščenih plažah v bližini Jelse, spoju antike in modernosti v Starem Gradu, rajskih plažah pod borovimi gozdovi Zavale, eksotiki južnih pobočij otoka v mestih Ivan Dolac, Sveta Nedjelja in Milna, ambientu 'malih Benetk' v Vrboski, vožnji skozi polja sivke mimo vasic Gdinje, Zastražišća in Bogomolje, mirnih skritih zalivih pri Sućurju ...
Za lačne in žejne
Že stoletja domačini uporabljajo številna naravna zelišča, ki jih je na otoku ogromno, za pripravo nekaj najboljših dobrot na svetu: aromatičen kozji sir, hladni metin čaj, sirup iz koriandra in žajblja, poprovo pecivo in fige, polnjene s suhimi mandeljni, prošek – sladki nektar vina. Na Hvaru je veliko čudovitih vinogradov, v katerih zori grozdje za odlična vina. 25 minut vožnje iz centra lahko obiščete eno od vinskih kleti: Bastijana (Andro Tomić), Duboković Medvid (Ivo Duboković) in Zlatan Otok (Zlatan Plenković). Med ogledom lahko poskusite vina in seznanijo vas tudi z načinom pridelave vin.
Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice