Otok je bogat tudi s termalnimi vodami in tam se nikomur nikamor ne mudi.
Demenca je bolezen, ki jo spremlja vrsta simptomov, ki se kažejo predvsem v težavah s spominom in načrtovanjem. Tako je povsem mogoče, da bo oseba, ki je bila na primer celo življenje odlična v kuhinji, pozabila, kako se pripravi preprosta umešana jajca.
Prebivalci grškega otoka pa nimajo takšnih težav. "Demence tu ne poznajo," trdijo prebivalci Ikarije, otoka, kjer živijo nekateri najdlje živeči ljudje na svetu.
Demenca po 90. letu
Ikarija je otok v Grčiji, ki je označen kot ena od petih 'modrih con', pojasnjuje znanstvenik za dolgoživost Dan Buettner.
"Prebivalci Ikarije v Grčiji živijo približno osem let dlje kot prebivalci razvitih držav zahodnega sveta, trikrat bolj verjetno bodo dočakali 90 let, večinoma brez simptomov demence," ve povedati Buettner.
Poznavalci pravijo, da je zanimivo tudi to, da prebivalci Ikarije v precej manjšem obsegu obolevajo za kroničnimi boleznimi, manj je srčno-žilnih bolezni, manj je tudi primerov raka.
Kratek popoldanski oddih, pa tudi aktivnost
Prebivalci Ikarije imajo vedno čas za druženje in negovanje zdravih medosebnih odnosov. Otok je bogat tudi s termalnimi vodami, mudi pa se tukaj nikomur.
Prebivalci Ikarije prakticirajo kratek popoldanski počitek za regeneracijo. Menijo, da imajo ljudje, ki čez dan zakinkajo za samo 15 do 20 minut, 35 odstotkov manj možnosti za nastanek bolezni srca.
Kljub vsemu naštetemu so ljudje na otoku zelo aktivni, ukvarjajo se s kmetijstvom in ribištvom.
Sredozemska prehrana
Prehrana na Ikariji je sredozemska, z veliko zelenjave, rib, sadja in oljčnega olja. Zaužije se manj svinjine ali govedine, pijejo se zeliščni čaji, spodbuja se način življenja, v katerem so ljudje bolj odvisni drug od drugega.
Buettner je opazoval prebivalce Ikarije in pravi, da so pri ljudeh, starejših od 65 let, našli le tri primere zelo blage demence.
" Jedo najstrožjo različico sredozemske prehrane na svetu, ki temelji predvsem na večjih količinah sadja, zelenjave, polnozrnatih žitaric, fižola, stročnic, oljčnega olja in zmernih količinah rdečega vina. Morske ribe se uživajo, a tudi v zmernih količinah. V obroku prevladuje zelena barva," pravi Buettner.
Veliko se uporabljajo tudi samonikla užitna zelišča, pa tudi začimbe, kot so bazilika, žajbelj, timijan, peteršilj, česen in koromač. Vse te rastline delujejo antioksidativno in ščitijo krvne žile.
Demenco lahko preprečite z 2 pijačama
Buettner ugotavlja, da so prebivalci Ikarije tudi ljubitelji dveh pijač, ki ju dnevno uživajo – zeliščnega čaja in kave.
Študija iz leta 2010 trdi, da je uživanje 3 do največ 5 skodelic kave na dan v srednjih letih povezano s 65 odstotkov manjšim tveganjem za razvoj demence in Alzheimerjeve bolezni, ki je najpogostejša oblika demence v poznejšem življenju.
Študija iz leta 2021 je pokazala, da so imeli ljudje, ki so popili 2 do 3 skodelice kave ali čaja na dan, 30 odstotkov manjše tveganje za možgansko kap in demenco.
Kava in čaj se uživata brez dodatkov.
"Čaje tam kuhajo iz rastlin, ki rastejo na vrtovih ali v naravi, kot so origano, žajbelj, rožmarin," pojasnjuje Buettner in dodaja, da ti zeliščni čaji nimajo le protivnetnih lastnosti, ampak delujejo tudi kot blagi diuretiki.
"Diuretiki so prva linija zdravil pri zdravljenju visokega krvnega tlaka. Ta zdravila uravnavajo krvni tlak, pomagajo ledvicam, da se lažje znebijo natrija, in krepijo krvne žile," navaja Buettner.
"Prebivalci Ikarije ne sedijo cele dneve v pisarni ali pred televizijo in mislijo, da se da vse nadoknaditi s 30 minutami vadbe v fitnesu. Vsak izlet v bližnjo trgovino na tem otoku je neke vrste telovadba," pravi Buettner.
Povzeto po Klinika Telgraf in drugih virih.
Novo na Metroplay: "Zdravo prehrano definirajo temeljni principi, ki veljajo za vse nas" | Mario Sambolec