Izšla je knjiga TOLE BO BOLELO, Skrivni dnevnik mladega zdravnika

29. 8. 2019
Deli
Izšla je knjiga TOLE BO BOLELO, Skrivni dnevnik mladega zdravnika (foto: emka.si, Mladinska knjiga)
emka.si, Mladinska knjiga

»Ni veliko knjig, ki nasmejejo in pretresejo do solz. Tale je že taka. Glasno sem se krohotal in nekajkrat skoraj počil od smeha. Občasno pa knjiga zadene naravnost v srce, kar ni le pomembno, temveč nujno.« The Times

Zabavni zapiski nekdanjega zdravnika ginekologa Adama Kaya brez dlake na jeziku opisujejo delovni vsakdan v javnem zdravstvu: odločanje o življenju in smrti, neprespane noči, bitke z birokracijo, nenavadne primere, a tudi neizogibno žalost.

S knjigo, ki je postala svetovna uspešnica in je prevedena v 36 jezikov, je navdušil bralce in kritike. Kay z dnevniškimi zapisi bralcu razkrije zdravnikovo perspektivo in razblini idealizirano podobo zdravniškega poklica. Zdravniki namreč pogosto presegajo meje človeškega, da bi pomagali drugim, čeprav so tudi oni samo ljudje, javno zdravstvo pa vselej na udaru, ko politika sklene varčevati. Vsaka podobnost s slovenskim zdravstvom je izključno naključna!

Le kaj piči človeka, da izbere poklic, v katerem bo delal tudi po 90 ur na teden, se kopal v telesnih izločkih drugih, reševal življenja in za to na uro zaslužil manj kot parkirna ura pred stavbo, v kateri dela?

Britanski pisatelj in scenarist Adam Kay vse to in še več obrazloži v svojem neznansko zabavnem dnevniku, ki ga je pisal kot mladi zdravnik ginekolog. V dolgih dneh in neprespanih nočeh dela v javnih bolnišnicah je pomagal nešteto bolnikom, na svet spravil več kot tisoč otrok, spil hektolitre kave in komaj kakšen vikend preživel doma.

Knjiga je bila uspešnica št. 1 na lestvici Sunday Times in najbolje prodajana neleposlovna knjiga v letu 2018.  Na prvem mestu se je obdržala rekordnih 9 mesecev in bila več kot leto dni med prvimi 10 najbolje prodajanimi knjigami. Prodali so je več kot 1,5 milijona izvodov.  Kay zdaj piše televizijske scenarije, po tej knjižni predlogi televizijska hiša BBC snema nadaljevanko.

Objavo dnevniških zapiskov je sprožila akcija ministra za zdravje, ki je leta 2015 mladim zdravnikom skušal vsiliti novo kolektivno pogodbo, zaradi katere so se zdravniki odločili za stavko, vladni propagandni stroj pa jih je obtožil pohlepa. Kayu se je ob spremljanju teh dogodkov trgalo srce in želel je nekaj ukreniti. 

  • »Kay je vešč pisatelj z izjemnim besednim zakladom, ki spretno prepleta absurdno smešne anekdote in presunljive tragedije. Z naslovom knjige je zadel v polno.« The Independent

Zelo živahno in dramatično opisuje vsakdan v porodnišnici, kjer »švigaš kot puščica iz ene porodne sobe v drugo«, … »rešuješ otročičke, ki so se zataknili ali jim je začelo primanjkovati kisika … Pripoveduje, kako se je na začetku res počutil »kot superjunak v senci, ki spretno vihti svoje orožje: skalpel, klešče in cev vakuumskega ekstraktorja,« potem pa je kmalu dojel, da resnica ni tako vedno tako veličastna, kot je videti na prvi pogled.

Urednica knjige Sanda Šukarov je o priročniku Tole bo bolelo zapisala:

  • »Adam Kay, nekdaj zdravnik ginekolog, danes komik in pisatelj, je opisal svoje delo v javni bolnišnici in s tem ustvaril napisal eno najbolj zabavnih knjig, kar sem jih prebrala. Ko sem jo urejala (v fantastičnem prevodu slovenske zdravnice Barbare Krevel), sem se krohotala na ves glas, občasno pa, priznam, dobila tudi cmok v grlu. Zgode in nezgode, ki jih je Adam doživljal in preživljal, so smešne in resne, trapaste in pretresljive. Predvsem pa pokažejo, da so zdravniki in drugo medicinsko osebje samo ljudje, ki za sočloveka naredijo bistveno več, kot jih za to plača javni zdravstveni sistem. Velja omeniti, da številne podobnosti z našim zdravstvenim sistemom niso nobeno naključje. Knjigo od srca priporočam – tudi za res zabavno krajšanje časa v zdravniških čakalnicah!«

Prevajalka Barbara Krevel in urednica Sanda Šukarov sta knjigo dopolnili z mnogimi pojasnjevalnimi opombami, ki tudi po zaslugi občasnih humornih domislic lepo dopolnijo Kayevo besedilo.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju