Ko je leta 1961 postala prva modna ikona sveta, se je zdelo, da ji svet leži pod nogami. Jackie Kennedy se je v zgodovino zapisala kot ena izmed najlepših, najbolj sofisticiranih, izobraženih in vzornih prvih dam Amerike, predvsem pa prva dama, ki so jo občudovale množice. A za pogumnim obrazom se skriva zgodba o bolečini, o žalosti in trnovi poti, ki jo poznajo le redki.
Konec julija bi praznovala 88. rojstni dan, in čeprav se mnogo težkih zgodb začne z revnim otroštvom, je njena zapisala nekoliko drugačen začetek. Rodila se je očetu Johnu Vernonu Bouvieru III., newyorškemu bankirju in borznemu posredniku, in mami Janet Norton Lee, irski potomki, ki je s starši v času velike lakote emigrirala v New York. Prvih 12 let njenega življenja so zaznamovale igra, ljubezen do njene pet let mlajše sestre Caroline Lee Bouvier, rimsko-katoliška vzgoja in selitev iz New Yorka v Vzhodni Hampton.
Ko sta se leta 1940 starša ločila, se je njen svet postavil na glavo. Očeta sta s sestro oboževali, in čeprav sta mamo imeli radi, sta se pogosto že v začetku tedna veselili vikend obiskov pri njem. Čeprav je veljal za šarmantnega gospoda, se po ločitvi ni več poročil, kar pa ne velja za njuno mamo, ki se je po tem še dvakrat oblekla v poročno obleko. A družinske zdrahe mlade Jackie niso odvrnile od uresničitve sanj. Šolanje je začela na osnovni šoli v New Yorku in ga nadaljevala v zasebni dekliški šoli Miss Porter School, kjer se je poleg angleškega učila še francoskega, italijanskega in španskega jezika.
Študij je začela na šoli, ki jo je obiskovala že njena mama, in se odločila za študij literature, umetnosti in francoščine. Zaradi študijskih uspehov je postala tudi debitantka leta in se s tem zapisala med najbolj uspešne študente tedanje generacije ter kot ambiciozna mladenka svoje uspehe nadaljevala na mednarodnem šolanju v Franciji. Ko je leta 1951 v ZDA zaključila študij ameriške zgodovine, ji je vpliven očim - tretji mož njene matere - priskrbel službo pri časopisu Washington Times-Herald, kjer je pisala kolumno.
Njeno ljubezensko življenje pa se je s tem tudi čisto zares začelo. Še istega leta se je namreč zaročila z mladim borznim posrednikom Johnom G. W. Hustedom, vse dokler maja 1952 na večerji pri skupnih prijateljih ni spoznala Johna F. Kennedyja. Zaročila sta se junija 1953, poročila pa septembra istega leta v družbi 700 svatov v letovišču v Newportu. Prva leta življenja sta zakonca preživela v Washingtonu, kljub romantiki mladoporočencev pa ju je tragedija že hitro postavila na preizkušnjo.
Leta 1956, ko sta se Jackie in John veselila prvega otroka, sta namesto veselja občutila žalost, saj je Jackie mesec pred predvidenim rokom rodila mrtvo deklico Arabello. Komaj leto za tem sta se novembra razveselila prihoda druge deklice Caroline, istega leta pa je John, z veliko pomočjo soproge, izdal tudi slavno knjigo o ameriških senatorjih Profiles in Courage, ki so svoje kariere postavili na kocko zaradi problematičnih političnih tematik. Ko je John leta 1960 kandidiral za predsednika, je bila Jackie v tretje noseča. Zaradi slabih izkušenj se tedaj s soprogom ni udeleževala dogodkov njegove volilne kampanje, mu je pa pomagala z različnimi intervjuji, pri pisanju govorov in iskanju citatov, čeprav je bilo javno znano, da Jackie politika bore malo zanima.
Novembra istega leta sta se zakonca razveselila tretjega otroka, fantka Johna Fitzgeralda Kennedyja ml., in po zaprisegi 35. predsednika ZDA januarja leto za tem je bilo njuno življenje videti kot pravljica. Takrat je Jackie Kennedy postala tretja najmlajša prva dama ZDA in prva modna ikona modernega sveta. Njen prvi veliki projekt v vlogi prve dame je bila prenova Bele hiše, ki jo je javnosti pokazala leta 1962 v televizijskem prenosu, ki ga je na malih zaslonih spremljalo kar 50 milijonov Američanov.
V vsakdanjik prvega para ZDA sta vedno vstopala pogumno. Z dvignjeno glavo, z roko v roki, njuna ljubezen naj bi cvetela in leta 1963 sta pozdravila četrtega otroka, fantka Patricka Bouvierja Kennedyja, ki pa je na svet prijokal skoraj mesec in pol prezgodaj. Rojstvo četrtega otroka je takrat pritegnilo pozornost svetovne javnosti, in čeprav so vsi stiskali pesti za malega Patricka, je deček po dveh dneh izgubil bitko za življenje. Smrt njunega četrtega otroka je bila ena od težjih stvari v njunem življenju, prav ta izkušnja pa naj bi ju še bolj povezala v ljubezni.
Tri mesece za tem se je Jackie odločila pridružiti soprogu na političnem shodu v Dallasu, na dogodku, na katerem naj bi si utiral pot za predsedniške volitve leta 1964. S teksaškim guvernerjem Johnom Connalyjem in njegovo ženo so se v odprti limuzini peljali skozi mesto, pozdravljali množice, se smejali in veselili ... nato pa so idilo prekinili trije streli, ki so bili za priljubljenega predsednika usodni. Pogumna drža prve dame Jackie ob pogrebu njenega srčnega izbranca je postala simbol močnih samostojnih žensk.
Dva tedna za tem se je Jackie z otrokoma izselila iz Bele hiše in si dom ustvarila na Peti aveniji v New Yorku. Kot ena izmed lepših žensk tedanjega časa ji moških oboževalcev ni manjkalo. Štiri leta po smrti moža je Jackiejino srce naposled le osvojil premožni grški ladjar Aristotel Onassis - Ari, s katerim se je preselila na grški otok Skorpios in se tam z njim tudi poročila. Čeprav naj bi se v njunem zakonu pojavilo kar nekaj ovir, ki jih je Jackie velikokrat utapljala z nakupi v francoski prestolnici, sta vse do 1975, ko je Aristotel Onassis po boju z boleznijo umrl, ostala poročena.
Po četrti veliki tragediji v njenem življenju se je 46-letna vdova vrnila v Združene države. Življenja na veliki nogi je takrat imela dovolj. Poiskala si je delo knjižne urednice in s svojim podpisom v dveh desetletjih izdala kar nekaj odmevnih knjig. Ko je leta 1993 med lovom na lisice padla s konja, si še predstavljala ni, da bodo izvidi zapečatili njeno prihodnost. Takrat so zdravniki med pregledom zatipali zatrdlino, ki so jo pripisovali infekciji ob nesreči. Ko je čez nekaj mesecev Jackie dobila nove simptome in ob tem, da je kot strastna kadila pokadila kar tri škatlice cigaret na dan, so zdravniki potrdili diagnozo, ki je nihče ne želi slišati. Rak. Leta 1994 je začela kemoterapijo in kljub dobrim prvim napovedim se je bolezen hitro razširila po njenem telesu. Istega leta je umrla doma med spanjem, obkrožena z bližnjimi in knjigami, ki jih je tako zelo ljubila.
Kaja Milanič
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču