Jana svetuje: Desetletnik za vsako stvar ugovarja in se upira!

11. 8. 2016 | Vir: Jana
Deli
Jana svetuje: Desetletnik za vsako stvar ugovarja in se upira! (foto: arhiv revije Jana)
arhiv revije Jana

"Pozdravljeni, z možem se v zadnjem obdobju vse pogosteje ustavljava ob vprašanju, kaj naj spremeniva, da bo desetletni sin bolj dosledno sledil najinim navodilom in da bodo dolžnosti, za katere pričakujeva, da jih izpolni, tudi dejansko opravljene. Še do pred kratkim je pri nas doma to teklo brez težav, zdaj pa skoraj ne mine skupni čas, da ne bi bilo prepira in pregovarjanja. Včasih ne vidiva druge možnosti, kot da mu izrečeva določeno grožnjo s kaznijo. Kaj lahko storiva, da bo otrok začel dojemati, da nima samo pravic in zahtev, ampak tudi dolžnosti? Je najino reagiranje s kaznovanjem sploh primerno?" - med drugim piše v pismu, ki sta ga v uredništvo revije Jana poslala zaskrbljena starša.

Janin strokovni sodelavec odgovorja ...

Dejstvo je, da je vaš sin vstopil v zelo dinamično razvojno obdobje, ki je polno izzivov in preizkušenj. Dejstvo je tudi, da postaja njegova edina stalnost to, da je vse nestalno. In zato vam je kot staršem res izredno težko vedeti, kaj je prav, kako vzgajati, kako razumeti otroka, ga čutiti, mu pomagati, ko pa on vse pogosteje govori ali sporoča ravno nasprotno od tistega, kar misli in čuti. Tako kot vsak otrok, ki vstopa v obdobje najstništva, tudi vaš sin v prvi vrsti potrebuje ob sebi starša, ki sta najprej enotna, umirjena in se medsebojno podpirata. Če boste sinu jasno pokazali, da z možem pri določenih zahtevah stojita povezana ter odločena in da ne nameravate odstopati od navodil, ki jih mora otrok opraviti, potem bo za vašega otroka pomenilo, da ima ob sebi dovolj močna starša, da bo ob njiju varno preizkušati vse izzive, ki jih nosi in doživlja v sebi. Tam, kjer so starši ločeni ali vzgojno ne sodelujejo, bo otrok oz. mladostnik ravno tako iskal oporo in varnost, a na malce drugačen način. Pa o tem kdaj drugič.

V obdobju stalnih sprememb je otrok izjemno ranljiv, v njem se začenja oblikovati čut za svet okoli njega, za drugega, prebujajo se hrepenenja, zaljubljenosti. Zato zdaj toliko bolj kot kadarkoli prej potrebuje vodstvo staršev, ki v sebi najdeta čas, da se umirita, v tem miru razmejita lastne probleme (ki jih včasih prebudi otrok) od njegovih, ki mu jih nato pomagata razrešiti. Tu imate izbiro, da sinu na novo stopite ob stran in ga usmerite ali pa se z njim prepirate, mu grozite ali kaznujete in s tem samo poglabljate razdor.

V tem obdobju nekateri starši vzgojno preprosto obupajo, spet drugi pa se oprimejo še bolj trdega, disciplinskega pristopa. Toda tu nas ne zanima permisivni ali avtoritarni vzgojni stil, ampak je bistveno vprašanje, kako lahko kot starši pristopimo do naših otrok, da bodo čez nekaj let v življenje odšli kot zdravi in funkcionalni posamezniki. Samo skozi veliko pogovora in končnega strinjanja med vami in možem boste lahko pred sina stopili z močjo, ki se ji ne bo mogel upreti, saj mu bo dala občutek varnosti, sprejetosti in ljubezni, ki nima kratkoročnih ciljev in ni preplavljena z lastnimi strahovi. Ta starševska moč želi to krhko in neoblikovano bitje pripeljati do trenutka, ko mu boste s ponosom odprli vrata doma in ga pospremili v svet.

Svetovalec: Ivan Platiša, spec. ZDT
Terapevtski inštitut Sidro, Ulica stare pravde 11, 1000 Ljubljana
telefonska številka: 051 201 011, e-naslov: info@ti-sidro.si

Zaupajte nam svojo težavo

Če bi radi, da naši sodelavci pomagajo tudi vam, nam pošljite pismo po pošti na AM Ljubljana, d. o. o., za revijo Jana, Bleiweisova 30, 1000 Ljubljana. E-naslov: info@revijajana.si

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih