Je tudi vašemu psu vroče? Takole mu lahko pomagate, da bo vročino lažje premagoval

11. 7. 2023
Deli
Je tudi vašemu psu vroče? Takole mu lahko pomagate, da bo vročino lažje premagoval (foto: Profimedia)
Profimedia

Vročina je velik izziv tudi za pse, ki jim visoke temperature ne ustrezajo preveč in zato je izjemno pomembno, da v teh vročih dneh še posebej pazite nanje in jih ne izpostavljate visokim temperaturam.

Poleti nikakor ne pozabite na svoje kužke, ki jim vročina ni najbolj pisana na kožo. Če je le mogoče jih v najbolj vročem delu dneva držite v senci ali v hladnih prostorih in jim vedno omogočite, da imajo dovolj hladne in sveže vode. Tukaj pa je nekaj pomembnih nasvetov, ki vam bodo pomagali skrbeti za vašega psa v teh vročih dneh:

  • Sveža voda: Poskrbite, da bo imel pes ves čas na voljo čisto in hladno vodo. Redno spremljajte, da ima dovolj vode in jo imejte seboj tudi na daljših sprehodih.
  • Ustvarite senco: Na domačem dvorišču ustvarite senčen prostor, kjer se bo pes lahko umaknil pred vročim soncem. Uporabite lahko tendo, dežnik ali zagotovite dostop do pokrite terase ali drevesa.
  • Izogibajte se vročim površinam: Pločnik, pesek ali asfalt lahko postanejo žgoči in opečejo pasje tačke. Sprehajajte psa po travi ali uporabite zaščitne čevlje, da preprečite poškodbe tačk.
  • Omejite telesno aktivnost v času največje vročine: Psa na sprehod peljite v hladnejših delih dneva, kot so zgodnje jutro ali pozno zvečer. Izogibajte se napornim aktivnostim in se raje odločite za krajše sprehode, da preprečite pregrevanje.
  • Nikoli ne puščajte psa v zaprtem avtomobilu: Temperature v zaprtem avtomobilu se lahko hitro dvignejo, tudi če so okna odprta. Puščanje psa samega v avtomobilu lahko povzroči toplotni udar ali celo smrt.
  • Uporabite pripomočke za hlajenje: Psu zagotovite pripomočke za hlajenje, kot je bazenček ali razpršilec vode, kjer bo vedno našel osvežitev. Lahko mu ponudite tudi vlažno brisačo ali hladilno podlogo, na katero se lahko uleže.
  • Opazujte znake toplotnega udara: Bodite pozorni na znake toplotnega udara, vključno z obilnim smrčanjem, slinjenjem, utrujenostjo, bruhanjem in grbljenjem. Če sumite na toplotni udar, takoj poiščite veterinarsko pomoč.
  • Nega in skrb za dlako: Redno krtačite pasjo dlako, da odstranite odmrle dlake in preprečite vozlanje. Vendar bodite previdni pri striženju dolgodlakih pasem, saj njihova dlaka služi kot izolacija pred vročino. 
  • Prilagodite prehrano in urnik hranjenja: Razmislite o hranjenju psa z manjšimi, a pogostejšimi obroki v vročem vremenu. Izogibajte se puščanju hrane na prostem dlje časa, saj se hitro pokvari.
  • Načrtujte potovanja: Če potujete s psom, mu zagotovite ustrezno prezračevanje v avtomobilu, vedno naj ima na voljo vodo, vmes pa se večkrat ustavite, da bo lahko opravil svoje potrebe.

Pomembno je vedeti, da je vsak pes edinstven, nekatere pasme so bolj dovzetne za težave, povezane z vročino. Če imate kakršna koli vprašanja glede zdravja svojega psa v vročem vremenu, se posvetujte z vašim veterinarjem, ki vam bo znal ustrezno svetovati.

Preberite še: Tako razkošno je danes domovanje Saše Lendero in mnogi bi si želeli imeti njen čudoviti raj

Morda vas zanima tudi: 

Voditelj in nekdanji predsednik Slovenije Borut Pahor je v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha gostil priznanega avtomobilskega oblikovalca Roberta Lešnika. Slovenec, ki je dokazal, da s talentom in trdim delom lahko posežeš po sanjah in da tuji jezik ni ovira.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj