Julijana: Čarobna, a zahtevna 280-kilometrska pešpot

26. 9. 2020 | Vir: Story
Deli

Če bi vas nekdo vprašal, ali ste fizično in mentalno pripravljeni za 10-dnevni pohod po Julijani, 280-kilometrski pešpoti, kaj bi mu rekli? Z lahkoto se namreč lahko pojavite ob vznožju Triglava le s pesmijo v srcu in žepi, polnimi sanj. Vendar vas bo dočakal šok.

Če ne boste pred izletom vsaj nekaj časa trenirali ali opravili osnov fitnesa za čim boljšo kondicijo, bo daljša pohodniška pot za vas zelo naporna. Vsak pohodniški podvig ima svojo ceno, najsi bo to znojno čelo, boleče mišice, odrgnjena kolena ali žuljava stopala. Toda v zameno dobite najbolj neokrnjene, primarne in magične prizore v Sloveniji. In veste, kaj? Bolj ko boste trenirali za svoj epski pohod, lažje bo. In ni vam treba trenirati kot superjunak, da bi se podali na pot, kot je Julijana. Daleč od tega, pohodništvo je dostopno vsakomur. Preprosto moraš biti le razumen in za svoj cilj malce delati.

Ta daljinska pot, ki vodi po vseh občinah Julijskih Alp, ima 16 etap, njihov čar pa je, da lahko pot začnete, na katerikoli etapi želite. Povprečna dolžina posamezne etape je 17,5 kilometra, najdaljša pa obsega 25 kilometrov. Celotno pot sta med drugimi že prehodila slovenska fit blogerka Maja Kostanjšek in svetovno znani francoski fotograf Alex Strohl.

Če še nikoli niste bili na pohodniški turi, vas bo ideja morda ustrašila, a pohodništvo ni tekma do zastavljenega cilja, ampak vaja z majhnimi dozami napora, ki pomeni uživanje v dobri družbi in potopitev v lepote narave. Ponuja tudi številne koristi za zdravje, vključno s pomočjo pri urejanju telesne teže in zmanjšanju stresa. Telesna aktivnost zmanjšuje tudi tveganje za srčne bolezni, hipertenzijo in diabetes. Če ste pripravljeni na pohodništvo, je to odličen način za ohranjanje vašega zdravja. Poleg tega so priprave lažje, kot si morda mislite.

Hoja, hoja, hoja

Morda se bo nekaterim zdelo to samoumevno, ampak bi bili presenečeni, če bi vedeli, koliko ljudi ne prehodi daljših razdalj med pripravo na pohod. Najboljša priprava na dolg pohod je dolg sprehod v domačem okolju. Idealno bi bilo, da bi začeli s krajšimi sprehodi in vsakodnevno podaljševali pot do dolžine, ki jo nameravate prehoditi. Želite torej, da lahko v enem dnevu udobno prehodite 4 do 6 ur, preden se odpravite na daljši pohod. V mojem primeru je celotna dolžina pohodniške poti Julijana približno 280 kilometrov oziroma 10 pohodniških dni.

Vaja dela mojstra

Poleg dolgih sprehodov je treba v vsakodnevno rutino vplesti kardiovaje za noge. Če želite trenirati nožne mišice, so super za to vožnja kolesa, nogomet in plavanje. Če raje kot zunaj telovadite doma ali v fitnesu, pa v svojo rutino dodajte počepe in skoke.

Namesto da se v službo odpravite z dvigalom ali tekočimi stopnicami, izberite stopnice. Vaša meča in kolena vam bodo čez nekaj časa hvaležna. Poleg tega bodite pozorni na svoj način hoje. Pravilna drža in postavitev nog je še bolj pomembna, ko to počnete dan za dnem brez počitka - vaše mišice vsak večer in vsako jutro opozorijo na še tako majhno napako, in sicer na zelo boleč način.

Julijana je razdeljena na 16 etap, ki so kategorizirane od lahke do zahtevne stopnje. Trening za takšno pot mora zato potekati tako na strmem, skalnatem terenu in ohlapnih skrilavcih kot tudi po ravnih blatnih poteh.

Sončne kreme in obteženi nahrbtniki

Prav tako je malo verjetno, da boste na pohodu naleteli na deset s soncem obsijanih dni, zatorej se pripravite na vse pogoje, tako med treningom kot tudi med pakiranjem. Čeprav je to pohodniška pot po razmeroma ravnih površinah, se lahko med vašim potovanjem nenadoma shladi, zapiha močan veter, začne deževati kot iz škafa ali pa začne pripekati peklenska vročina.

Čeprav ste redni hribolazci, za svoj enodnevni izlet najbrž pripravite le tisto najnujnejše - fotoaparat, prigrizke, kremo z zaščitnim faktorjem in vodo. Medtem ko boste trenirali za daljšo pohodniško pot, pa si za svoje enodnevne izlete obtežite nahrbtnik, da se boste navadili na njegovo težo, ki nastane s pripravami na večdnevno potovanje. Na takšno pohodniško pot boste s sabo namreč morali poleg osnovnih potrebščin vzeti šotor, spalko, podlogo, pribor in ponve, hrano ter večjo količino vode, kot ste je morda navajeni.

Pomembno je, da imate med pohodom dovolj vode in hrane. Hidracija je namreč ključna. Oreščki, suho sadje in čokolada so dobri, hitri viri energije in beljakovin. V svojem nahrbtniku imejte izbor teh zdravih prigrizkov in še kakšne vitamine ali naravna dopolnila v obliki šumečih tablet ali ampul. Prinesite tudi stekleničko za večkratno uporabo, saj so alpski potoki po navadi odličen vir pitne vode.

Le čevlje sodi naj kopitar

Stopala so na daljšem pohodu vaš najpomembnejši del telesa in ni treba veliko, da jih ohranite v najboljši formi. Najprej investirajte v par kakovostnih, vodoodpornih pohodniških čevljev - želite tudi veliko podpore in prezračevanja. Nato jih obrabite. Kako to storite? Nosite jih povsod. Na treninge, na sprehode do trgovine, v službo, na formalne prireditve (če morda ne zahtevajo visokih petk ali izrecno prepovedujejo pohodniško obutev). Če jih boste čim več nosili v tednih ali mesecih, ki vodijo do pohoda, se boste izognili žuljem, otiščancem in izgubi nohtov. Kot dodatno zagotovilo kupite nekaj parov resnično dobrih pohodniških nogavic (po možnosti iz merino volne), ki bodo posrkale vlago in ohranile vaše noge suhe.

Pa veselo pot pod noge!

Etape

Etapa 1 Kranjska Gora-Mojstrana

Etapa 2 Mojstrana-Jesenice

Etapa 3 Jesenice-Begunje

Etapa 4 Begunje-Bled

Etapa 5 Bled-Goreljek na Pokljuki

Etapa 6 Goreljek na Pokljuki-Stara Fužina

Etapa 7 Stara Fužina-Bohinjska Bistrica

Etapa 8 Bohinjska Bistrica-Podbrdo

Etapa 9 Podbrdo-Grahovo ob Bači

Etapa 10 Grahovo ob Bači-Most na Soči

Etapa 11 Most na Soči-Tolmin

Etapa 12 Tolmin-Kobarid

Etapa 13 Kobarid-Bovec

Etapa 14 Bovec-Log pod Mangartom

Etapa 15 Log pod Mangartom-Trbiž

Etapa 16 Trbiž-Kranjska Gora

Napisala: Inga Bau, Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži