Južna Koreja - dežela templjev, narodnih parkov in olimpijskih iger

23. 2. 2018 | Vir: Jana
Deli
Južna Koreja - dežela templjev, narodnih parkov in olimpijskih iger (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Južna Koreja vas ne zasvoji na prvi pogled, a če se ji prepustite, vas prevzamejo njene gore, templji in spokojnost, ki vlada v naravi. Med gosto naseljenimi mesti najdete širne gozdove, lepe gore, riževa polja in izjemno prijazne ljudi.

Republika Koreja ali neformalno Južna Koreja je država v vzhodni Aziji, na jugu Korejskega polotoka, s prestolnico Seulom in približno 50 milijoni prebivalcev. Ime Koreja izhaja iz imena dinastije Gorjeo, ki je vladala v srednjem veku. Republika Koreja na severu meji s Severno Korejo, s katero je bila do leta 1945 v enotni državi Koreji, po morju na zahodu s Kitajsko in na vzhodu z Japonsko. Potem ko je Seul leta 1988 gostil poletne olimpijske igre, bodo športniki z vsega sveta znova preplavili Južno Korejo na zimskih olimpijskih in paraolimpijskih igrah v Pjongčangu.

Svetovna gospodarska velesila

Leta 1910 je Japonska anketirala Korejski polotok in odstavila njenega kralja. Sledila so dolga in mučna desetletja zatiranja korejske kulture in vsiljevanja japonske. Ko so Sovjetska zveza in ZDA osvobodile polotok izpod Japonske, je bil razdeljen na Južno in Severno Korejo. Ozemlje južno od 38. vzporednika se je 15. avgusta 1948 preimenovalo v Republiko Korejo, medtem ko je severni del sprejel sovjetski način ureditve in se 9. septembra istega leta razglasil za Demokratično ljudsko republiko Korejo. Zaradi nedorečenosti glede razmejitve med državama je sledila vojna, ki se je končala z nestabilnim premirjem. Po vojni leta 1953 in obdobju vojaške vladavine se je začela Južna Koreja hitro razvijati. Danes je ena od svetovnih gospodarskih velesil in tretja najgosteje poseljena država na svetu, če ne upoštevamo mikrodržav. 27. maja 2009 je Severna Koreja enostransko odstopila od premirja, tako da sta državi uradno še vedno v vojni.

Seul je mesto nasprotij

Večina turistov pripotuje v Seul z letalom. Že na letališčih Inčeon in Gimpo jih pričakata takšen blišč in razkošje, da odprtih ust stopajo proti izhodu in ne morejo verjeti, da so res v Aziji. Seul je s skoraj 12 milijoni prebivalcev daleč največje mesto Južne Koreje in eno od finančnih in kulturnih središč vzhodne Azije. Navdušujoča mešanica starodavnih tradicij in vrhunske digitalne tehnologije, neskončne prodajalne s hrano na ulicah in živahno nočno življenje, izredna arhitektura ter neskončne vrste sivih večstanovanjskih stavb – vse to je Seul, ki slovi kot mesto nasprotij.

Znamenitosti glavnega mesta

V njem je veliko znamenitosti, ki se jih splača ogledati. Palača Čangdeokgung je bila zgrajena v letih 1405–1412 za cesarja Thedzona. Kompleks zavzema 58 hektarjev in navdušuje z arhitekturo. Palača je prebivališče kraljevske družine in državne vlade od leta 1872. Ob Spomeniku korejski vojni boste lahko zasledili azijsko eleganco in strogo kulturo. Tukaj lahko spoznate vojno z drugega zornega kota. V gledališču Mjeong Dong Nanta lahko vidite nekaj povsem drugačnega. Ni vam treba razumeti korejskega jezika, predstava je brez besed in uporabljajo le govorico teles. Zgodba je zelo preprosta, vendar zaradi dobrih izvajalcev zelo zabavna in smešna. Podzemna železnica je za veliko ljudi glavna možnost prevoza. Deluje zelo učinkovito, povezuje celotno mesto in vas dostavi na glavne atrakcije mesta. Bejzbolski stadion Jamsil so zgradili za poletne olimpijske igre leta 1988. Če vas zanima bejzbol, si morate pogledati kakšno tekmo, kultura navijanja v tej državi je zelo posebna in vas bo navdušila.

Busan, Inčeon, Daegu in Daedžeon

Inčeon je tretje največje mesto glede na število prebivalcev za Seulom in Busanom ter največje pristanišče na zahodni obali polotoka ter ima največje letališče v državi. V 21. stoletju se je mesto spremenilo v mednarodno poslovno središče. Samostan Haeinsa v mestu Daegu je bil ustanovljen leta 802 in je eden od najpomembnejših budističnih templjev v Koreji. Samostan je v bistvu cerkev Džangjeong Pandžeon. Gre za dve ločeni leseni stavbi Sudaradžeon na jugu in Beopbodžeon na severu. Tripitaka Koreana je najbolj popolna zbirka budističnih besedil, ki so jih v letih 1237–1248 vgravirali na 80 tisoč lesenih ploščah.

Utrdba Hvaseong je znana tudi kot Diamantni grad in obdaja središče Suvona, glavnega mesta province Gjeogi. Grad, ki leži 30 kilometrov južno od Seula, je v letih 1794–1796 dal zgraditi kralj Džeondžo v spomin na svojega očeta, princa Sada. Tempelj Seokguram v mestu Gjeongdžu je bil ustanovljen leta 742 v jami gore Thohamsan na nadmorski višini 750 metrov s pogledom na Japonsko morje. V templju je velik kip Bude, ki sedi v lotosovem položaju. V bližini Seokgurama je kompleks templjev Bulguksa, ki obsega sedem stavb.

južna koreja

Dvaindvajset narodnih parkov

Koreja je izjemno hribovita dežela, ravnin na potovanju skorajda ne boste videli. Najvišji vrh je visok nekaj čez 1.700 metrov. Pohodništvo je tudi eden izmed najbolj priljubljenih športov Korejcev in na poti po gorah ne boste nikoli sami. Tako kot se imamo Slovenci za narod planincev, bi povsem enako lahko rekli tudi za Korejce, ki so izjemno prijazni in komunikativni, a jih le malo govori angleško. Južna Koreja ima 22 narodnih parkov in vsak je tako edinstven in drugačen, da si boste želeli obiskati vse.

južna koreja

Počitnice na plaži, potapljanje in smučanje

Zaradi geografske lege je Koreja azijski raj za počitnice na plaži. Glavna potapljaška lokacija je soseska majhnih otokov ob južni obali otoka Džedžu, ki leži 15–20 minut vožnje z ladjo od mesta Seogvipo. Voda je globoka od 40 do 70 metrov, najboljša sezona za potapljanje pa je od junija do decembra. Priljubljeno je tudi potapljanje na vdih. Koreja je znana po svojih toplicah; ima približno 70 zdravstvenih centrov in približno 100 tradicionalnih kompleksov s kopelmi. Tudi smučanje je zelo priljubljena zabava. V gorah je več kot deset znanih smučišč. Smučarska sezona traja od decembra do marca, vendar je tudi poleti na smučiščih gneča, ker so tam igrišča za golf in zabaviščni parki.

Zanimiva kulinarika

Glavni čar prehranjevanja in kulinarike v Koreji je, da nikoli ne veste, kaj boste dobili na mizo. V korejskih restavracijah namreč naročite eno ali dve jedi, nato pa dobite še kup prilog. Za te pogosto sploh ne veste, kaj so, med tistimi, ki jih lahko prepoznate, pa so prepeličja jajca, tofu na različne načine, različne vrste trave in poganjki dreves, navadno namočeni v marinade, posušene majhne girice in rakovice, oreščki, namočeni v med in sojino omako, svež ali mariniran česen, obvezno pa je zraven njihova nacionalna jed kimči – kislo zelje s čilijem. Skupaj s prilogami lahko jeste meso na žaru, ki se peče kar na mizi v restavraciji, ali surove ribe in druge morske sadeže, ki se še premikajo. Korejci obrok končajo z juho. 

Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec