Kako čez zimo ostanemo zdravi

19. 1. 2020 | Vir: Story
Deli
Kako čez zimo ostanemo zdravi (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Da bi se ubranili virusov in bakterij, okrepite svoj imunski sistem in premagajte zimske nadloge.

V zimskih mesecih zelo hitro podležemo lenobi, slabi prehrani in drugim slabim navadam, ki ogrožajo naš imunski sistem, s tem pa omogočajo, da prehladi in gripe hitreje napadejo naše telo. Držite se preprostih navodil in to zimo ostanite zdravi.

Uravnotežena prehrana

Naj bo polna sadja, zelenjave in vlaknin, po možnosti sveža in ne polna pesticidov. Jejte sezonsko, zato naj bo vaša ozimnica dobro založena z zeljem, repo in krompirjem. Med sestavinami, ki krepijo imunski sistem, so kurkuma, ingver, česen, citrusi, bučna semena, ananas, jogurt in brusnice. Živila, bogata s cinkom, lahko preprečijo prehlad, če ga imate v organizmu premalo. Vsekakor se o tem posvetujte z zdravnikom.

Redna rekreacija

Težko je vstati, ko je zunaj še tema, in še težje po težkem delovnem dnevu odteči dva kroga, toda telo vam bo hvaležno. Dovolj je 20 minut na dan zmerne hoje. Če je zunaj premrzlo, si naložite aplikacijo za jogo ali pilates in vadbo izvajajte v udobju svojega doma.

Abstinenca

Poslovite se od alkohola ali pa vsaj zmanjšajte njegov vnos. Telo vam bo hvaležno iz več razlogov.

Dovolj spanca

Telo se regenerira, medtem ko spimo, zato je nujno, da mu privoščimo dovolj počitka. Ne samo slab imunski sistem, pomanjkanje spanja sproži cel kup negativnih posledic, ki so lahko zdravju zelo škodljive.

Preprečite okužbo

Bakterije in virusi se zelo hitro prenašajo, zato bodite pazljivi: redno si umivajte roke, kašljajte v ramo ali komolec, in ne v dlan, uporabljajte dezinfekcijsko sredstvo, izogibajte se bolnim. Ne mencajte si oči in ne dotikajte ust ter nosu, saj je to eden najhitrejših načinov, da se okužimo. Vaše delovno okolje naj bo čisto, površine očistite s protibakterijskimi čistili. Če je le mogoče, imejte sestanke na svežem zraku, sicer pa večkrat na dan prezračite pisarno.

Zmanjšajte stres

Tako kot pomanjkanje spanja tudi stres kritično vpliva na imunski sistem. Vsak dan si vzemite 15 minut za meditacijo, v kritičnih situacijah vstanite in se globoko nadihajte (po možnosti nekje na svežem zraku), namesto da si poskušate vse zapomniti, si stvari zapišite in kakšnemu opravku enostavno recite ne.

Vnos vitaminov

Povečajte vnos vitaminov, pri čemer je zelo pomembno, da to storite preventivno, in ne takrat, ko ste že prehlajeni. Vitamini, ki bodo okrepili imunski sistem, so C, B6 in E. Vitamin C je pravi ščit imunskemu sistemu, največ pa ga najdemo v brokoliju, cvetači, citrusih, papriki, špinači, zelju in kiviju. B6 podpira pomembne biokemične reakcije v imunskem sistemu, najdemo pa ga v mesu, ribah in žitaricah. Vitamin E je antioksidant, ki pomaga telesu v boju proti okužbam. Najdemo ga v rastlinskih oljih, oreščkih in semenih.

Kurativa

Če kljub vsemu zbolite, sta edino pravo zdravilo počitek ter zadosten vnos tekočine (vode ali čaja). Večina zdravil, ki jih oglašujejo farmacevtska podjetja, le lajša simptome.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ