Kako in po čem presojajo sodelavci vašo osebnost

26. 8. 2019
Deli
Kako in po čem presojajo sodelavci vašo osebnost (foto: profimedia)
profimedia

Najsi vam je všeč ali ne, so človeški možgani naravnani tako, da samodejno presojajo značilnosti drugih ljudi. Posameznik se sicer lahko zavestno nauči in sprejme dejstvo, da je moralno nekorektno ocenjevati druge, a sodb se v popolnosti ne more odvaditi.

To je skoraj nedosegljiva naloga, kajti posredno ali neposredno to počnemo vsi. Razen če ni kdo svetnik, odmaknjen daleč od tega sveta. Včasih si niti ne želite presojati drugih, a to počnete nehote. Po enakem načelu delujejo tudi vaši sodelavci.

Čeprav bi se želeli izogniti presoji, se ne morete, ker je vedno veliko drobnih stvari, ki vaše sodelavce prisilijo, da razmišljajo o vaši osebnosti. To ne pomeni, da je vedno slabo, ker so lahko sodbe tudi pozitivne.

Našteli bomo nekaj dejavnikov, po katerih si vaši sodelavci ustvarjajo mnenje o vas.

Točnost

To je prva in najpomembnejša stvar, ki jo ljudje opazijo, ko koga presojajo. Če ste točni, drugim sporočate, da ste predani delu in spoštljivi do sodelavcev. Pomeni, da ne razmišljate zgolj o sebi, ampak upoštevate tudi čas drugih.

Nasprotno pa, če vedno zamujate, kažete lenobo in neresnost, kar nekatere ljudi močno odbija.

Telefon

Tisti, ki med sestanki, predstavitvami ali pomembnimi pogovori posežete po telefonu, natančno veste, kaj si sodelavci mislijo o vas. Oddajate namreč v nebo vpijoče sporočilo, da je za vas telefon pomembnejši od dela, sporočate, da ne spoštujete niti sodelavcev niti delovnih nalog. Stranski učinek je še en minus: če ne morete nadzorovati svoje potrebe po preverjanju telefona, je vaša volja šibka, kar ni zaželeno v delovnem procesu.

Dotikanje

Nenehno dotikanje in igranje z lasmi ali s prsti kaže, da ste z mislimi v svojem svetu. Morda ni vedno tako, a vsekakor sporočate, da niste pozorni na tisto, kar se dogaja okrog vas. Ali pa ste morda zaradi nečesa nervozni. Sodelavci bodo v vsakem primeru sklepali, da ste nezainteresirani.

Govorica telesa

Najpomembnejšo vlogo pri oblikovanju mnenja ima govorica telesa. Ljudje običajno presojajo značaj po tem, kako telesno komunicirate z njimi.

Primer: če vzpostavite oster in stalen stik z očmi, vas lahko sogovornik dojame kot agresivno in pretirano samozavestno osebo, če ne ohranjate stika z očmi, boste vzbudili vtis, da ste strahopetni, sramežljivi ali introvertirani. Stik z očmi morate uravnotežiti in zaigrati na prave strune, da ga ne bo ne preveč ne premalo. Drug pomemben kazalnik je stisk roke. Največkrat ljudje ocenjujejo moč stiska in trdnost tresenja. Trden stisk izžareva zaupanje, ekstrovertiranost in močno, avtoritativno osebnost. Nasprotno pa rahel stisk roke izdaja šibek, živčen, introvertiran in sramežljiv značaj.

In če ste živahni, vedri in veseli, bodo tudi sodelavci dobre volje, vas pa bodo ocenili kot srečno osebnost. Če pa ste vedno mračnega, godrnjavega razpoloženja … no, saj veste, kakšna bo njihova ocena.

Ne bodite preveč kritični

Seveda je še veliko drugih, največkrat nezavednih načinov, s katerimi ljudje ocenjujejo osebnost svojih sodelavcev. Večinoma se nanašajo na drobna, vsakodnevna dejanja in odzive.

Čeprav ocenjevanje in presojanje sodelavcev večinoma ni namerno, bodite previdni in svojih ugotovitev ne spremenite v obrekovalsko rubriko. Mnenja zadržite zase in se izognite temu, da bi si prislužili sloves rednega komentatorja svojih sodelavcev.

Vir: The HR Digest

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord