Kako nam pametni telefoni uničujejo zdravje

9. 9. 2017 | Vir: Jana
Deli
Kako nam pametni telefoni uničujejo zdravje (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko govorimo o posledicah pretirane uporabe pametnih telefonov, se večinoma osredotočamo na posledice, ki jih taka uporaba pušča na našem psihičnem zdravju in socialnem življenju. a pretirana uporaba telefona ima lahko tudi čisto konkretne fizične posledice na naše zdravje.

A pretirana uporaba telefona ima lahko tudi čisto konkretne fizične posledice na naše zdravje.

Bolečine v vratu

Vse več ljudi, tudi mlajših, toži o bolečinah v vratu in zgornjem delu hrbta. V tujini sta povezana sindroma že dobila ime 'text neck', kar bi lahko prevedli v SMS-vrat. Ko sklanjamo glavo nad telefon, to povzroči večji pritisk na vrat, kot če je naša glava zravnana. Pritisk je kar od tri- do šestkrat večji, kar pri rednih uporabnikih telefonov povzroči bolečine. Sklanjanje nad telefon tudi stisne pljuča in zmanjšuje njihovo kapaciteto.

Telefonski komolec

Ponavljajoči se gibi terjajo svoj davek, še zlasti če jih opravljamo v nenaravnih položajih. Pošiljanje SMS in drugih sporočil lahko povzroči tendinitis, vnetje kit. Kite povezujejo kosti in mišice, bolečine pa se lahko pojavijo v komolcih, pa tudi v zapestju in prstih. Izognemo se jim lahko samo, če zmanjšamo uporabo telefona, predvsem funkcij, ki zahtevajo, da po njem tipkamo (pošiljanje sporočil, igranje igric ...).

Sindrom računalniškega vida

Povečana občutljivost za svetlobo, preobremenjenost in suhe oči, dvojni in zamegljen vid, začasna kratkovidnost, glavoboli ... Skupek teh težav je ameriško združenje optometrije poimenovalo sindrom računalniškega vida. Za njim naj bi trpelo kar od 50 do 90 odstotkov vseh uporabnikov računalnikov. Čeprav so sindrom poimenovali kot računalniški vid, ga povzročajo vse elektronske naprave z zasloni, tudi pametni telefoni. Če res ne morete omejiti njihove uporabe, vsaj poskrbite, da vsakih 20 minut naredite premor in se zazrete skozi okno v daljavo.

Debelost

V boju z odvečnimi kilogrami telefon zagotovo ni vaš zaveznik. Različne aplikacije vam sicer lahko pomagajo pri izgubi oz. nadzorovanju teže, a ko je čas za obrok, telefon pospravite. Med obrokom se posvetite hrani. Če se osredotočite na telefon, ne boste zaznali, kdaj je hrane dovolj, niti koliko in kaj ste sploh pojedli.

Besedilo: Vera Simončič

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol