Kako otrokom na pravilen način predstaviti alkohol

27. 1. 2018
Deli
Kako otrokom na pravilen način predstaviti alkohol (foto: profimedia)
profimedia

Ni se vam treba spremeniti v protialkoholnega aktivista, da bi otroka poučili o pitju alkohola, lahko pa načnete kratke in pomembne pogovore, s katerimi bo vaš naslednik spoznal pasti alkoholne omame.

Otroci nenehno opazujejo, se učijo in posnemajo svoje starše. Njihovo obnašanje torej oblikujejo zgledi staršev. Ko sedete k večerji s kozarcem vina ob krožniku, se je treba vprašati, kaj jim sporočate. »Za otrokov odnos do pivskih navad so najbolj odgovorni starši. Ko se popoldne vrnete iz službe, polni napetosti in stresa, ter posežete po kozarcu alkohola, vas otroci opazujejo. S pitjem jim sporočate, da je kozarec opojne pijače nujno potreben za sprostitev,« opozarja raziskovalka in analitičarka kanadskega centra za zlorabo opojnih substanc in zasvojenost Catherine Paradis.

Otroci niso nikoli premladi za pogovor o alkoholu. Raziskava iz leta 2015 kaže, da si ustvarijo pozitivno mnenje o alkoholu med devetim in trinajstim letom starosti. Bolj kot so mladi izpostavljeni reklamnim oglasom o alkoholu, večja je možnost, da bodo posegli po kozarcu, če pa že pijejo, bodo količino popitega alkohola še povečali. Zato je mlade treba seznaniti z nevarnimi posledicami pitja. Strašljiv podatek prinašajo številke o pijančevanju. Kar eden od 25 kanadskih najstnikov med 12. in 14. letom je priznal, da se je v zadnjem letu pošteno napil.

Kako torej poskrbeti, da se bodo mladi zavedali nevarnosti, ki jih prinaša prekomerno pitje alkohola? Staršem ponujamo nekaj iztočnic za primerno ravnanje.

1. Razložite otroku, zakaj pijete

Ko si s prijatelji ob koncu tedna privoščite večerjo ter kozarček vina, žganja ali pivo, je dogodek prava priložnost za poznejši pogovor. Razložite otroku, da ste se v družbi sprostili po napornem in stresnem delovniku, kozarec vina pa je obogatil okus hrane. To seveda pomeni, da ste zmerni pri pitju in se ne opotekate, ko vstanete od mize.

2. Veliko kratkih pogovorov

Zavedajte se, da svoje naloge ne boste opravili samo z enim dolgim predavanjem. Teme se dotaknite pogosto in na kratko ob različnih priložnostih. Morda ob kakšni reklami, ki vabljivo predstavlja pivo, ali ob filmu, v katerem najstnik krši pravilo in se opijani, da komaj stoji na nogah.

3. Ne pripovedujte smešnih pijanskih zgodb

Pred otrokom ne obujajte spominov na minule krokarije. Duhovite pripovedi o pijanskih dogodivščinah ponujajo alkoholu neke vrste legitimnost. Okolje je pijači že tako naklonjeno in miži pred škodljivimi posledicami opijanja. Družbena sprejemljivost in smešne pijanske zgodbice pri mladih zamaskirajo negativne lastnosti alkohola.

4. Izpostavite tveganje

Vsakdo, tudi otroci, ve za škodljive učinke kajenja. Enako osveščeni bi morali biti tudi o alkoholu. Opozorite otroka na posledice prekomernega pitja. Izpostavite tveganje, razložite mu, da alkohol ni primeren za najstnike, saj še rastejo, zato so lahko posledice še hujše. Alkohol škodi želodcu, jetrom in možganom, lahko je vzrok za raka, možna je zastrupitev z alkoholom ali zasvojenost. To velja tako za odrasle kot otroke.

5. Ne predavajte, ampak poslušajte

Ob kozarcu vina lahko otroka vprašate, kaj si misli o tem, da starša občasno popijeta kakšno pijačo. Vprašajte ga tudi, kaj sploh ve o alkoholu. In potem pozorno prisluhnite.

6. Tudi občasno pitje vpliva na otroka

Staršem se zdi, da otrok niti ne opazi, ko od časa do časa posežejo po kozarcu. A raziskave to zanikajo. Večkrat, ko starši izpraznijo kozarec, bolj so otroci zaskrbljeni zanje.

Vir: Today's Parent

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord