162,25 kilometrov dolg kanal je gradilo 1,5 milijona delavcev, prek njega pa gre letno sedem odstotkov vse svetovne pomorske trgovine.
25. aprila leta 1859 so začeli delati ob Sredozemskem morju v Port Saidu. Gradnja je bila povezana z velikimi težavami: finančni problemi, ves gradbeni material (les, premog, železo, orodje, stroji) je bilo treba pripeljati iz Evrope, veliki problemi z dostavo vode, kolera ...
Dnevno je na projektu delalo 25 tisoč delavcev, večinoma domačinov. Od skupaj 1,5 milijona delavcev jih je v desetih letih gradnje umrlo več kot 125.000, v glavnem zaradi kolere.
Kanal so slovesno odprli 17. novembra 1869 pod francosko kontrolo, in to navkljub vsem denarnim in drugim težavam, čeprav je bila končna cena kar dvakrat dražja od načrtovane.
Zanimivosti o Sueškem prekopu!
- Leta 1862 je imela družba v lasti kar 1.800 kamel, ki so vsak dan dostavljale pitno vodo za 25.000 delavcev. Dnevni stroški so bili samo za dostavo vode ogromni, tako da so leta 1863 zgradili dovod pitne vode.
- Danes je prekop postal predvsem pot za prednjeazijsko (bližnjevzhodno nafto), druge stvari pa iz Azije po vodi (največ seveda iz Kitajske) potujejo v Evropo prek Tihega oceana, Panamskega prekopa in Atlantskega oceana. Veliko tovora iz Kitajske prispe v Evropo tudi s transsibirsko železnico prek Moskve.
- Včasih, ko še ni bilo prekopa, so del transporta opravili tako, da so tovor izkrcali in ga med obema morjema (Sredozemskim in Rdečim) prepeljali po kopnem. Ladje iz Azije so morale na poti do Evrope obkrožiti Afriko, kar je pot podaljšalo za približno 8.000 kilometrov.
- Obstaja 14 trajektnih linij za prevoz avtomobilov in potnikov prek prekopa. Cestni predor Ahmed Hamdi je predor pod Sueškim prekopom z enim prometnim pasom in je bil odprt leta 1983. Nahaja se 17 kilometrov severno od Sueza. Dolg je 1704, najnižja globina je 42 metrov. Prek prekopa pa sta tudi zgrajena dva mosta (eden je premični).
Preberite več na Lisa.si
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji