Kamčatka - čudovita dežela ognja in ledu

4. 10. 2015
Deli

1250 kilometrov dolg polotok v širino meri do 450 kilometrov, njegova površina pa je 472.300 km², kar je približno za 23 ozemelj Slovenije. Po vsej dolžini Kamčatke se raztezata gorski verigi Srednji in Vzhodni hrbet, med njima pa leži Centralna dolina, po kateri tečeta največji reki – Kamčatka in Hitra reka.

Polotok leži na ruskem daljnem severovzhodu med Tihim oceanom na vzhodu in Ohotskim morjem za zahodu. Ima približno 375 tisoč prebivalcev, večina od njih je Rusov, najštevil­čnejša manjšina pa so Korjaki (potomci Eskimov). Kamčatka je skupaj z delom celine, Komandorskimi otoki in otokom Karaginskega del ruskega Kamčatskega kraja.

Podnebje

Podnebje je subarktično, povprečne letne padavine (večinoma v obliki snega) pa znašajo okrog 860 mm/m2, kar je približno trikrat več kot povprečje v Sibiriji. Zime so toplejše kot v Sibiriji, povprečne januarske temperature znašajo okrog –7,3 stopinje, najvišje letne pa okrog 20 stopinj Celzija (julij).

Infrastruktura

Glavne ceste na polotoku so Bolšeretsk–Petropavlovsk (avtobusna linija) ter še cesta, ki čez glavno dolino polotoka pelje do mesta Ust-Kamčatsk. Na severu so ceste v slabem stanju. Razen po teh dveh cestah se promet odvija z malimi letali, helikopterji ter z vozili na pogon na vsa štiri kolesa. V Petropavlovsku je tudi mednarodno letališče.

Preberite več na Lisa.si

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol