Strokovnjaki opozarjajo na možnost mega cunamija, ki bi lahko s svojimi ogromnimi valovi uničil cele skupnosti.
Aljaska, Havaji in celotna zahodna obala ZDA so še naprej ogroženi zaradi bližine potencialnih katastrofalnih območij – in prav za zahodno obalo je bilo izdano novo opozorilo, poroča net.hr.
Dvig morske gladine in nevarnost potresa
Novo raziskovalno delo, objavljeno v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences, razkriva, da bi potres lahko izbruhnil vzdolž subdukcijskega pasu Cascadia – prelomnice, ki poteka od severnega otoka Vancouver do rta Mendocino v Kaliforniji.
Raziskovalci z univerze Virginia Tech so ugotovili, da bi močan potres v kombinaciji z dvigom morske gladine lahko povzročil mega cunami, ki bi najhuje prizadel prebivalce in premoženje v severni Kaliforniji, severnem Oregonu in južnem Washingtonu, piše The New York Post.
Mega cunami je uničujoč val, ki nastane zaradi premikanja morske vode in ga lahko sprožijo potresi, zemeljski plazovi ali vulkanski izbruhi. Strokovnjaki opozarjajo, da obstaja 15-odstotna verjetnost, da bo v naslednjih 50 letih prelomnica povzročila potres magnitude 8,0 ali več, kar bi lahko povzročilo spust obale tudi do dveh metrov.
"Do zdaj širitev poplavnih območij po potresih v območju Cascadia ni bila kvantificirana, posledice za rabo zemljišč pa bi lahko bistveno podaljšale čas okrevanja," je dejala Tina Dura, glavna avtorica študije in izredna profesorica na Oddelku za geoznanosti Univerze Virginia Tech.
Aljaska še vedno žarišče plazov
Aljaska ostaja žarišče zemeljskih plazov zaradi neravnega terena in pogostih potresov. Podnebne spremembe povzročajo taljenje ledenikov, kar destabilizira pobočja in povzroča sproščanje skal.
Na Havajih imajo vulkanski otoki dolgo zgodovino mega cunamijev, ki so jih povzročili zrušitve vulkanskih pobočij. Pred približno 105.000 leti je val, visok kar 300 metrov, udaril na otok Lanai.
Havajski vulkani rastejo z nalaganjem plasti lave, kar ustvarja nestabilna pobočja, nagnjena k zrušitvam – zlasti ob izbruhih ali potresih. To lahko povzroči, da milijoni ton kamnin zdrsnejo v ocean, izpodrinejo vodo in sprožijo mega cunami.
Ker so havajski vulkani še vedno aktivni, nevarnost ostaja, zlasti na jugovzhodni strani Velikega otoka, kjer se nahajajo »mlajši« vulkani, kot sta Mauna Loa in Kilauea. Kilauea izbruha že več mesecev, zadnji izbruh pa se je končal 16. maja.
Na zahodni obali je subdukcijsko območje Cascadia še vedno eno najpotresnejših območij Severne Amerike, z visoko verjetnostjo novega velikega potresa v naslednjih desetletjih.
Območje Cascadia je del "Ognjenega pasu", območja, kjer se tihooceanska plošča srečuje z drugimi tektonskimi ploščami, kar povzroča najmočnejše potrese in večino vulkanskih izbruhov na svetu. Vendar pa raziskovalci opozarjajo, da v tej regiji ni bilo potresa magnitude nad 8 že od 26. januarja 1700.
"Cascadia je posebno mesto. Ni gosto poseljeno, a skoraj vsaka estuarijska (rečna) cona ima v sebi naselje – in vsa ta naselja se nahajajo točno v območju posedanja tal. Iskreno, mislim, da bi posedanje tukaj imelo še večji vpliv kot pri drugih velikih potresih po svetu," je zaključila prof. Dura, povzema net.hr.