Kje bo otrok med počitnicami? Povprašali smo starše!

29. 6. 2018 | Vir: Jana
Deli
Kje bo otrok med počitnicami? Povprašali smo starše! (foto: shutterstock)
shutterstock

Počitnice so tukaj. Otroci so veseli, prenekateri starši pa še malce na trnih – kam z otrokom? Kdaj lahko sploh otroka pustimo samega doma?

V nakupovalnem središču sem nehote slišala pogovor dveh mamic o zdaj zelo aktualni temi – kje pustiti otroka, ko se šolska vrata zaprejo. Babice živijo predaleč, dopusta pa imajo le še teden dni – za oddih na morju. Ena je celo omenila, da bo vzela posojilo, da bo imel otrok kje biti, ko bosta z možem poleti v službi.

Kako se starši organizirajo?

Poletne počitnice, ki bodo trajale približno dva meseca, se približujejo. Nekaj staršev, ki zaradi različnih razlogov ne morejo računati na babice in dedke, smo povprašali, kako so se organizirali.

Marija, mamica treh otrok

Ko bo šola zaprla svoja vrata, bodo moji otroci, stari 8, 11 in 14 let, 2 tedna na morju, 1 teden v koloniji, 4 dni v hribih, 2 tedna pri očetu, drugo doma. Vse to sem načrtovala dva meseca prej, za takšne počitnice pa sem se odločila zaradi starosti otrok in pa tudi financ. Poletje za celotno družino – morje, hribi in kolonija – me bo stalo dva tisoč evrov.

Luka, oče 7-letnega fantka

Moj otrok bo počitnice preživljal v počitniških varstvih in na dopustu z mano. Počitniška varstva sem organiziral za vsak teden posebej, razen v tednih, ko imam dopust. Tako sem se odločil preprosto zato, ker otroka nimam možnosti dati nikamor drugam, žal nimamo babic, tet ali koga drugega, kjer bi lahko preživljal počitnice. Počitniška varstva sem začel iskati že aprila, sploh varstva, ki jih subvencionira MOL. Denarja pa nisem varčeval vnaprej. Ker sem načrtoval počitnice že kar veliko časa vnaprej, bo znesek še kar sprejemljiv. Bom pa za tiste tri tedne, za katere nisem dobil subvencioniranega varstva, porabil približno 550 evrov. Ne predstavljam si, da ne bi dobil mesta na že prej omenjenih MOL-ovih varstvih. To bi to pomenilo, da bi za otrokove poletne počitnice brez dopusta potreboval približno dva tisoč evrov. Problematika brezplačnih subvencioniranih varstev je večja, kot si država oziroma MOL predstavlja. Namreč, prosta mesta se zapolnijo v dveh urah po odprtju možnosti za prijavo otroka. In takšnih varstev je občutno premalo in so premalo raznolika.

Tanja, mamica enega otroka

7-letna hčerka Pika bo prvi teden po koncu šole odšla za 5 dni (med tednom) na Ravne na Koroškem, saj smo jo vpisali v judo kamp, kar nas bo stalo 195 evrov, 20 evrov pa ji bomo dali še za s seboj. Nato pa bo 5 dni preživela še v Pionirskem domu, za kar bomo plačali 90 evrov. Denar za Pikine počitnice smo namensko varčevali, da ne obremenjujemo preveč babic. Vse to smo načrtovali že od marca. Prijavili bi se tudi v sklopu mestne občine Ljubljana, a je nemogoče priti zraven. Druge dneve pa – jaz sem si vzela dva tedna dopusta (žal nisem dobila treh), en teden bo z mojo mami na morju, partner bo vskočil in malo prilagodil svoje obveznosti ter kombiniral z njeno prababico, ki lahko vskoči za dve uri (ima le 91 let), ko je z njo, navadno gleda risanke. (smeh) Teden dni bo pri tašči. Za dva tedna pa še ne vemo, verjetno bo spet pri kateri od babic oz. bomo za varstvo prosili tudi njeno teto. Da bi jo pustila samo doma, pa ne pride v poštev – menim, da še ni dovolj stara.

Rešitve za zadnji hip

Prosta mesta za brezplačno ali subvencionirano varstvo se zelo hitro zapolnijo – starši so nam povedali, da že v nekaj urah. A smo vseeno še malce pobrskali po ponudbi. Kaj vse zanimivega in atraktivnega se staršem ponuja po nekaterih največjih slovenskih mestih, če si varstva še niso organizirali? Koliko pa stane takšno počitniško varstvo?

Ljubljana

1. Mala ulica ponuja zanimivo varstvo Počitnice v gozdu, Počitnice na divje in Časorisovo novinarsko šolo. Za določen termin odštejete 56–120 evrov.

2. Otroška akademija ponuja različne oblike preživljanja počitnic za otroke: jezikovne počitnice, znanstvene delavnice, likovne delavnice, lego akademijo. Cena: 169–179 evrov na termin.

Maribor

1. Športno društvo Center Maribor že 11. leto zapovrstjo ponuja organizirane poletne tabore. Predvidene aktivnosti poletnega tabora so: gimnastika, rolanje, kolesarjenje, igre z žogo, igre v gimnastični dvorani, plavanje, jahanje, ples itd. Cena za 5-dnevni tabor: 65–130 evrov.

2. Tabor Gibaj in zmagaj (Rogla) je tabor, kjer se načrtno in celostno ukvarjajo z učenjem zdravega življenjskega sloga otrok in njihovih družin. Tedenski tabor stane 340 evrov.

Nova Gorica

1. Počitniško varstvo organizira tudi Mladinski center Nova Gorica. Tedenska vpisnina znaša 15 evrov, vsak dan je treba doplačati kosilo (3,30 evra), potrebno je tudi doplačilo za obisk bazena (2,10 evra) in drugih aktivnosti: adrenalinski park, vožnja z vlakom ...

2. Mika šport organizira aktivno preživljanje poletnih počitnic (tenis, rolanje, plavanja ...) za otroke različnih starosti. Tedenski celodnevni program nogometne šole vas bo denimo stal 150 evrov, kosilo pa se še dodatno doplača.

Novo mesto

Društvo prijateljev mladine Mojca organizira Vesele angleške počitnice v Dolenjskih Toplicah. Cena za izbrani termin je 188 evrov.

Kje bo otrok med počitnicami?

Koliko stanejo varuške?

Lahko se tudi zgodi, da so termini za počit­niško varstvo že zasedeni, saj so razpisana mesta omejena. Drugih, ki bi popazili na otroke, pa ni. Kaj potem? Možnost je, da najamete varuško. Cene so različne. Gibljejo se od 5 do 10 evrov na uro ali več (odvisno je tudi od lokacije, povpraševanja). Če predpostavimo, da potrebujemo varuško 5 dni (od 7. do 15. ure), računa pa nam 10 evrov na uro, nas varstvo stane 400 evrov.

Kdaj je otrok lahko sam doma?

»Otrok ni ustvarjen za biti sam,« meni dr. Andreja Poljanec, specialistka zakonske in družinske terapije, ki se posveča predvsem raziskovanju starševstva. »Ko je sam, mu je dolgčas in ta dolgčas si zelo različno zapolni. Največkrat na žalost ne prav kakovostno, saj tega preprosto ni sposoben. Otrok potrebuje močno in prisrčno vodstvo odraslih oseb, ob katerih lahko prepoznava svoje vzgibe, počutje, potrebe, obveznosti, podporo pri razvijanju določenih talentov, kakovostnem druženju z vrstniki ipd.,« pojasni.

Če otroka za kratek čas pustimo samega, je dobro imeti v mislih tudi različne starosti. »Otrok prve triade se sam ne počuti dobro oz. je s to samoto in tesnobo, ki ga ob tem spremlja, obremenjen, zato lahko sam zdrži le nekaj minut. Otrok do desetega leta starosti nima še niti dobro razvitega občutka za čas, predstave o času. Zapomnil si bo sicer, kje bo kazalec, ko bo mami prišla, ampak občutka, kako dolgo je to, kaj vse naj vmes počne in kako se mu bo vleklo, nima. Lahko mu postane neprijetno, pa o tem ne bo mogel z nikomer govoriti, lahko ga bo celo strah, pa se bo moral s tem znajti sam, lahko mu je dolgčas in bo počel 'neumnosti' oz. stvari, ki mu škodijo ... Če se to dogaja redno, je prikrajšan za pester in poglobljen čustveni razvoj, ki je možen samo ob fizično prisotnih čustveno zrelih in ljubečih odraslih,« meni dr. Andreja Poljanec. Nekoliko starejši otrok – najstnik, star 11 let ali več – zmore biti sam kakšno uro ali dve, vendar moramo vedno narediti načrt, kaj bo počel, s kom bo, kako bo šel domov ... Ni dobro, da se potika po mestu. Bolj varno je, če je doma in tisti čas kaj postori, bere, lahko tudi pogleda risanko ali kaj podobnega,« svetuje dr. Andreja Poljanec. V tem obdobju nam lahko pomaga tudi, če ima pri sebi telefon, da lahko kadarkoli pokliče, da ga pokličemo mi, vprašamo za počutje, vzpostavimo čustveni stik, se pozanimamo zanj, naredimo načrt, kako bo to uro preživel, mu pomagamo razmišljati, kako naj se organizira, ali naj koga povabi na druženje itd. »Če ga že pustimo samega, se moramo posloviti v miru, ga sproščeno poklicati in verjeti, da se bo lahko dobro znašel. Moramo pa vedeti, da razume in obvlada nekatera osnovna pravila: da ne odpira tujcem, da pokliče, preden želi spremeniti dogovorjen načrt, da pozna številko za prvo pomoč,« našteje.

Dolge ure pa so otrokom v breme. »Otroci, ki na žalost nimajo druge izbire, se temu navidez­no precej dobro prilagodijo in se jim zdi celo super, da so sami. Pravijo, da jim je še bolje, ker imajo svobodo. Gledajo serije, igrajo igrice, jejo prigrizke, včasih se tudi dobijo s prijatelji ali počnejo stvari, ki jih, če bi bili starši ob njih, ne bi. To je prezgodnja navidezna samostojnost, ko se mora otrok sprijazniti z okoliščinami, kakršne so, v resnici pa je samo nehal čutiti pogrešanje odraslih, ker je preveč boleče in naporno, da bi to vsak dan čutil,« razloži dr. Poljanec. »V tem primeru je bolje kot razmišljati, kako otroka opremiti, da bo znal biti sam doma, poiskati kakovostne organizirane aktivnosti, v katerih bo otrok užival, se družil, razvijal socialne in čustvene kompetence, fizične zmogljivosti, ustvarjalnost,« svetuje.

Besedilo: Ksenija Sedej // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Ne obstaja tema, o kateri se ne bi smeli šaliti!" - Lado Bizovičar | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem