Kakšen odnos imate do kletvic? Ali zlahka spustite kakšno bolj mastno besedo ali se ji raje izogibate? Odgovor na ta vprašanja se razlikuje od vsakega posameznika in številnih drugih dejavnikov.
V nekaterh primerih pa je kletvica lahko v veliko pomoč. To potrjuje psihološka študija. Po eni od raziskav naj bi imelo preklinjanje celo "zdravilno" moč. Pomagalo naj bi nam, da se bolje spoprimemo z določenimi situacijami, tudi ko čutimo fizično bolečino. Pa poglejmo, kaj pravijo znanstveniki.
Kletvice imajo lahko učinek zdravila
Psihologi z angleške univerze Keele so prišli do zaključka, da imajo kletvice lahko učinek zdravila. Če se vam to zdi neverjetno, za trenutek pomislite, kako ste se počutili, ko ste občutili posebno ostro bolečino. Ste zakričali in morda celo rekli nekaj neprimernih besed? Če ste odgovorili pritrdilno, potem je koncept te raziskave jasen: preklinjanje vam v takih primerih pomaga do boljšega počutja.
Morda vas še zanima: Kaj pa to?! V službi je dala odpoved, ker ji šef ni dovolil, da bi svojega bolnega psa peljala na uspavanje
"Preklinjanje nima kontraindikacij, nič ne stane in nima stranskih učinkov v nasprotju z jemanjem zdravil," je povedal Richard Stephens, eden od akademikov, ki je izvedel raziskavo. Znanstveniki so mnenja, da nam kletvice pomagajo, da se sprostimo, prepustimo in vsaj za trenutek odvrnemo pozornost od bolečine, ki jo čutimo.
Vas zanima, kako so raziskovalci prišli do teh zaključkov? Praktičnih preizkusov ni manjkalo. Prostovoljci so recimo potopili roke v vedro z ledeno mrzlo vodo. Nato so izmerili koliko časa so zdržali z rokami v ledeni vodi. V povprečju so ljudje, ki so preklinjali, zdržali približno 40 sekund dlje od ostalih. "Stephens je dodal:"Cilj naše ekipe je tudi ugotoviti, ali lahko ta preklinjanje ublaži bolečino med fizioterapijo. Seveda gre za študijo, ki v marsičem izvabi nasmešek.
BONUS VIDEO: Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj