Kljub prizadevanjem ljudje še premalo vedo o žlezi ščitnici in njenih boleznih

26. 5. 2019 | Vir: STA
Deli
Kljub prizadevanjem ljudje še premalo vedo o žlezi ščitnici in njenih boleznih (foto: profimedia)
profimedia

V Društvu za pomoč pri obolenjih ščitnice Metuljčica ob svetovnem dnevu ščitnice ugotavljajo, da se kljub prizadevanjem še vedno premalo ve o žlezi ščitnici in njenih boleznih. Preveliko in premajhno delovanje ščitnice imata številne neugodne učinke na organizem, zato ju je treba zdraviti, so opozorili.

Ščitnica je žleza, ki leži na spodnjem delu vratu in izloča ščitnična hormona tiroksin ter trijodtironin. Žleza s svojimi hormoni uravnava presnovo, pomembna pa je tudi za razvoj ploda in otroka. Za tvorbo ščitničnih hormonov je ključen ustrezen vnos joda, ki ga najdemo v jodirani kuhinjski soli.

Svetovni dan ščitnice poteka 12. leto zapored, v Sloveniji pa ga obeležujejo četrtič. V Društvu za pomoč pri obolenjih ščitnice Metuljčica so v minulih dneh pripravili predstavitev bolezni v zdravstvenih domovih po Sloveniji. Obiskovalcem so predstavili postopek, potek in trajanje zdravljenja.

Če ščitnica zboli, se lahko spremenita velikost ali oblika žleze, lahko se spremeni tudi njena funkcija. Kot so zapisali v sporočilu za javnost društva Metuljčica, so bolezni ščitnice pogoste. Noduse ali vozličke v ščitnici ima približno polovica odraslih.

Avtoimunsko bolezen ščitnice Hashimotov tiroiditis ima približno 20 odstotkov žensk in dvakrat manj moških. Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premajhno delovanje ščitnice. Preveliko delovanje ščitnice pa najpogosteje povzroči avtoimunska bolezen ščitnice, ki jo imenujemo bazedovka.

Ob ustreznem zdravljenju in upoštevanju navodil bolniki z boleznimi ščitnice nimajo slabše kakovosti življenja kot ljudje z zdravo ščitnico, so še zapisali v društvu. 

Ki zmanjšanju tveganja za obolelost lahko pripomorete tudi sami: z lončnicami,  dobro voljo in jogo. 

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju