V Whiteheadovi genialni zgodbi podzemna železnica ni zgolj prispodoba, temveč prava pravcata mreža podzemnih predorov na ameriškem Jugu. Avtor pa je za knjigo prejel tudi prestižno Pulitzerjevo nagrado (2017) in nagrado National Book Award!.
Opis zgodbe
Cora je sužnja na plantaži bombaža v Georgii. Življenje je pekel za vse sužnje, za
Coro pa še posebej, saj jo izobčijo celo sotrpinke. Med dozorevanjem v žensko
doživlja vse hujše nasilje. Nato pa ji Caesar, novi suženj iz Virginije, pove za
podzemno železnico in odločita se, da bosta kljub strahovitemu tveganju pobegnila.
Zalomi se jima, ko Cora na begu ubije mladega fanta. Čeprav jima uspe najti postajo
in zbežati na sever, se nenehno ozirata čez ramo.
"Resnična mojstrovina, nenavadna mešanica zgodovinskih dejstev in domišljije, ob
kateri kritiki upravičeno vlečejo vzporednice s Toni Morrison in Gabrielom Garcio
Marquezom ... Roman Podzemna železnica je čudovit in temačen obenem, pravi
biser, Whiteheadovo najboljše delo in izjemen prispevek k ameriški literaturi." – The
Boston Globe.
V New York Timesu so med drugim zapisali, da je knjiga še kako potrebna, saj raziskuje temeljne grehe Amerike. Whiteheadov roman je gotovo pravo popotovanje skozi zgodovino ameriškega rasizma, ki v teh dneh dobiva nove razsežnosti, saj se je s smrtjo Georgea Floyda na ameriške ulice zgrnilo na tisoče protestnikov, ki zahtevajo enakost, osnovne človekove pravice in vse tisto, kar že od samega začetka pripada belemu človeku.
Vsekakor gre za zgodbo v kateri je še kako ujet duh časa, zdaj bolj, kot kdajkoli prej, saj se zdi, da se je Amerika tokrat zares zbudila in za zdaj ni videti, da bi se protestniki umaknili z ulic dokler ne dosežejo svojih pravic.
Odlomki iz knjige
"Mislita, da bodo verjeli vama ali belim zdravnikom?" je vprašal Sam. "Kakšne dokaze imata? Na nikogar se ne moreš obrniti za povračilo odškodnine - za vse plača mesto. Poleg tega so tu še vsi drugi kraji, kjer so se črnci vključili v isti sistem. Nimamo samo mi nove bolnišnice."
Ob kuhinjski mizi so debatirali. Je možno, da v to neverjetno spletko niso vpleteni zdravniki, pač pa vsi, ki se ukvarjajo s črnsko populacijo? Ki jih usmerjajo na to ali ono pot, jih odkupujejo s plantaž in iz verig, zato da lahko izvajajo ta eksperiment? Vse tiste belske roke, ki delujejo uglašeno in si dejstva ter številke pri pregledu zapisujejo na moder papir. Po Corinem pregledu pri doktorju Stevensu jo je gospodična Lucy nekega dne prestregla na poti v muzej. Je Cora že razmislila o bolnišničnem programu kontracepcije? Mogoče bi se lahko pomenile še z drugimi dekleti, jim razložila z besedami, ki jih bodo razumele. To bi zelo cenili, je dejala predstojnica. V mestu se odpira vse sorte delovnih mest, priložnosti za ljudi, ki so dokazali, koliko so vredni.
Cora se je spomnila večera, ko sta se s Caesarjem odločila ostati, in tiste kričeče ženske, ki je ob koncu zabave stekla čez zelenico. "Jemljejo mi otročičke." Ženska ni jadikovala nad nekdanjo krivico s plantaže, pač pa nad zločinom, ki je bil zgrešen tu, v Južni Karolini. Otročičke so ji jemali zdravniki, ne nekdanji gospodarji.
"Vedeti hočejo, iz katerega dela Afrike o moji starši," je rekel Caesar. "Kako naj to vem? Baje imam beninski nos."
"Ni boljšega kot prilizovanje, preden te kastrirajo," je dejal Sam. Povedati moram Meg, " je nadaljeval Caesar. "Nekatere njene prijateljice hodijo zvečer k Redu. Vem, da se tam dobivajo z nekimi moškimi." "Kdo je Meg?" je vprašala Cora. "Prijateljica, s katero se občasno družim."
Roman nas bo popeljal v ameriško 19. stoletje, kjer v Georgiji na plantaži bombaža črnski sužnji garajo v zares človeka nedostojnih razmerah. Randallovi, ki so lastniki posestva, pokažejo vso svojo moč in neverjetno krutost, s katero disciplinirajo vsako napako, ki jo naredijo njihovi črni sužnji. Zgodba ob kateri ne boste ostali ravnodušni in ki je prav zdaj še kako aktualna, saj se zdi, da rasizem piše povsem novo poglavje v svoji zgodovini.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču