Ko ženske zajadrajo v poklice prihodnosti

18. 1. 2020 | Vir: Story
Deli
Ko ženske zajadrajo v poklice prihodnosti (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Ko smo vstopili v ljubljanske prostore IT podjetja Ineor, je najprej zadišalo po kavi. "Lahko si kar postrežete, ravnokar je nekdo skuhal svežo," po uvodnem pozdravu z nasmehom ustvari vtis domačnosti Radica Atanasova.

Je direktorica in naša gostiteljica v podjetju, ki podira najbrž vse tradicionalne koncepte službovanja in razkriva čudoviti svet neskončnih potencialov za vse, ki želijo imeti službo prihodnosti. In prav ženske so tu našle izjemne priložnosti.

Iz lične kuhinje, ki jo je krasil bogat cvetlični šopek in širok nabor svežega sadja, so se skozi naslednja vrata razprostrli elegantno opremljeni poslovni prostori, iz katerih se je vil preplet človeških glasov in mehanskih tipkovnic. Čeprav je podjetje Ineor znano po visoko usposobljenih in izkušenih strokovnjakih na področju informacijske tehnologije, ki delajo na impresivno velikih projektih za številne multinacionalke Zahoda, je vzdušje precej drugačno, kot bi pričakovali na tako visoki ravni storilnosti. Programerji in programerke, ki so nam križali pot na hodnikih, so nas pozdravljali z radostnim optimizmom in radovedno opazovali naše motoviljenje s kabli, stojali in iskanjem optimalnih lokacij za fotografiranje. Ja, programerji in programerke. Ineor se namreč prej kot z dosežki, ki se jim sicer zdijo precej logičen cilj njihove strukturirane in visoko učinkovite narave dela, pohvali s tem, da so podjetje enakih možnosti in nasprotujejo vsakršni diskriminaciji. V podjetju Ineor namreč štejeta predvsem dva parametra – kakovost obstoječega znanja in želja po učenju. To sta izhodišči, na katerima v Ineorju krojijo nove strokovnjake. Ena teh je tudi Varja, QA in grafična oblikovalka, ki je v Ineor vstopila z znanjem grafičnega oblikovanja, danes pa samozavestno testira aplikacije in se le nasmehne našemu začudenju, ko mimogrede omeni, da piše teste v različnih programskih jezikih. Pretežni del tega znanja je pridobila prav v Ineorju.

Noben začetek ni več težak

"Vsakomur, ki se na novo pridruži naši ekipi, je dodeljen mentor, ki ga vpelje v sistem, vsi zaposleni pa imajo potem na voljo dodatna izobraževanja in možnost sodelovanja v t. i. kompetenčnih centrih za razvoj in napredovanje, kjer lahko razvijajo in realizirajo svoje ideje," pove Radica Atanasova, ki je v podjetje sicer vstopila z akademsko podlago iz družboslovja, a pravi, da jo zdaj počasi že mika, da bi se tudi sama priučila programiranja. "Vsekakor bi mi bil to zelo zanimiv izziv."

Prav v tem je čar novodobnih podjetij, kot je Ineor. Z naprednimi pristopi k formulaciji dela so razblinili tradicionalne oblike službovanja in uspelo jim je ustvariti habitat, v katerem zaposleni lahko rastejo v smer, ki so si jo sami začrtali. To so v podjetju Ineor dosegli z vzpostavitvijo urejenega, sproščenega delovnega okolja, ki omogoča tako karierni kot tudi osebni razvoj. Prisluhnili so novi generaciji in ponudili to, kar se je morda v zadnjih letih marsikje izgubilo – varnost, zaupanje, redno zaposlitev, dobro plačo ter redne denarne nagrade za presežke. In kar je še bolj zanimivo – stremijo, da bi imeli v podjetju čim bolj uravnoteženo razmerje med ženskami in moškimi.

Ženske programerke pogumno v prihodnost

"Ženske so na področju informacijske tehnologije enako uspešne kot moški. Dokazano so poslovni uspehi podjetij večji, če je v podjetju raznolikost," pove Radica Atanasova, ki se tako strinja z ugotovitvami Svetovnega ekonomskega foruma, kjer obenem izpostavljajo dodatne prednosti žensk v delovnih okoljih, ki zahtevajo visoko usposobljen kader. Ena od teh prednosti je dokazana povečana rast podjetij, saj ženske doprinesejo druge sposobnosti in druge vidike, kar v sožitju s konceptom uravnotežene diverzitete vodi do porasta idej, kakovostnejših rešitev in posledično večje produktivnosti. Ker pa je v tem času veliko govora tudi o izgorelosti, je morda zanimiv še podatek mednarodnega centra za kreativno vodstvo CCL, ki pravi, da zmanjšana razlika med številom moških in žensk v delovnem okolju vodi do manj primerov stresa, izčrpanosti in posledično tudi izgorelosti.

Je pa zdaj poteza na strani žensk. Zdaj je čas, ko bodo ženske morale pogumno zajadrati v poklice prihodnosti. Po podatkih SEF-a naj bi avtomatizacija določenih poklicev do leta 2030 zahtevala, da se na svetovni ravni med 40 in 160 milijonov žensk prestavi na druga, pogosto višje kvalificirana delovna mesta. Med mladimi se tega ogromno žensk že zaveda, zato stremijo, da se na trg delovne sile podajo izkušene, mobilne in seznanjene s tehnologijo, ker bi sicer lahko na trgu dela začele zaostajati. A v svetu programerjev za ženske ostaja še veliko prostora. Po statistikah naj bi bilo v sferi informacijske tehnologije le okoli 19 odstotkov razvijalk programske opreme in 21 odstotkov programerk. V podjetju Ineor stremijo k veliko boljšim statistikam.

"Povpraševanja po programerjih je ogromno, sploh ker se pri tem išče res kakovosten kader," potrdi Radica Atanasova, to pa je razvidno tudi iz uradne strani podjetja Ineor, kjer z zelo mikavno zgodbo v svoje vrste ves čas vabijo nove talente. A tudi pri tem je Ineor z obema nogama že v prihodnosti. Podjetje namreč obratuje po principu globalne vasi. Kar pomeni, da so dobrodošli vsi, če le ponujajo to, kar podjetje potrebuje. Od kod ste in kdo ste, ni pomembno, saj štejejo znanje, predanost in ambicioznost, zato ne preseneti, da se v podjetju hitro znajdejo tudi programerji iz tujine. Ravno pred kratkim so tako zaposlili programerja iz Indije, pred nekaj meseci pa se jim je po priporočilu programerke iz njihove mariborske pisarne pridružila Sanja, razvijalka programske opreme iz Makedonije.

"Večkrat sem že obiskala Slovenijo in vsakič znova me je prevzela njena lepota, zato sem se nekega dne odločila, da si tu ustvarim novo življenje. Prijateljica, ki je že delala pri podjetju Ineor, je vedno hvalila, kako kakovostna je ta firma in zato sem se odločila še sama vložiti prošnjo za delo." Tako se je danes že okoli 50 zaposlenim pridružila še ena odlična razvijalka, ki pravi, da obožuje tako sproščeno in pozitivno delovno okolje kot tudi timsko delo, v katero se ves čas povezujejo z odprto komunikacijo, interdisciplinarnimi sodelovanji in, seveda, team building dogodki.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju