Koristni napotki za organizacijo uspešnega piknika

6. 6. 2017 | Vir: Jana
Deli
Koristni napotki za organizacijo uspešnega piknika (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Bi radi organizirali piknik? Preberite nekaj nasvetov, da bo vse potekalo gladko.

Za uspešen piknik ne potrebujete ­­veliko –­ dobro družbo in dobro hrano. A če ste v vlogi organizatorja, morate vseeno poskrbeti še za nekaj malenkosti.

Najbolj enostavni za organizacijo so prav gotovo pikniki na domačem vrtu, kjer imamo vse, od hladilnika pa do sanitarij na dosegu roke. Malce več organizacije pa je potrebno, ko se odpravljate na pravi piknik v naravo. Poleg hrane in pijače ne pozabite na vreče za smeti, nože in deske za rezanje, krožnike, pribor in kozarce, papirnate serviete in kuhinjske brisače, pa še kakšen balon z vodo za umivanje, različne sklede, začimbe ... in ne nazadnje, na soglasje lastnika zemljišča kamor se odpravljate.

Količine?

Na osebo računajte od 300 do 400 g mesa oz. rib. Za otroke polovico manj. Količina pijače je odvisna predvsem od trajanja piknika in vročine, poleg piva poskrbite, da bo dovolj navadne vode in druge brezalkoholne pijače. Primernej­ša kot v steklenicah in večjih plastenkah je pijača v manjših plastenkah ali pločevinkah, ki se hitreje spije in tako ne segreje.

Higiena

Najpomembnejša od vseh je ustrezna higiena. Če je hrana, predvsem meso, na vročini, kar kliče k razvoju mikroorganizmov. Dokler ga ne položite na žar, ga obvezno hranite na hladnem. Zagotavljanje tako imenovane hladne verige je še posebej pomembno, če se odpravljate na piknik v naravo. Poskrbite za zadostno število prenosnih hladilnih skrinj in pravočasno zamrznite hladilne vložke, tako imenovane pingvine.

Tudi pri peki moramo upoštevati nekaj higien­skih načel. Meso, predvsem svinjina in perutnina, morata biti prepečena (a spet ne preveč), govedina pa je lahko rožnata. Marinado, v kateri smo marinirali surovo meso, zavržemo in je ne uporabljamo za premaz mesa med peko. V ta namen si nekaj marinade prihranimo, preden vanjo vložimo meso.

Nikoli ne hranimo skupaj že pečenega in surovega mesa, še več: za pečeno in surovo meso uporabljamo tako različne deske in posode kot tudi pribor (in za zelenjavo spet vse posebej). Če smo napekli preveč, naj pečeno meso čaka na toplem (pri 65 stopinjah se večina mikroorganizmov uniči). Dovolj bo, da posodo s pečenim mesom pokrijete in položite na hladnejši del žara. Držite se pravila: surovo čaka na hladnem, pečeno pa na toplem. Ko smo piknik zaključili, morebitne ostanke pečenega mesa čim hitreje ohladimo in shranimo v hladilnik, kjer bodo počakali še kakšen dan ali dva.

Solate, ki vsebujejo majonezo, in sladice z različnimi kremami niso primerne za piknike, kjer ni možnosti uporabe hladilnik. Oboje predstavlja odlično gojišče za mikroorganizme.

Posebno skrb namenite higieni rok. Če smo na domačem vrtu, zadostuje redno umivanje z milom in toplo vodo, če pa imamo piknik v naravi, kjer ni tekoče vode, pa moramo biti še toliko bolj pozorni, da z rokami ne prijemamo hrane, še posebej ne surovega mesa, si ne mencamo oči in ne nosimo rok v usta. Velik balon z vodo za umivanje rok ali pa razkužilo za roke sta obvezna.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju