Mnogi bodo v šoku, ko bodo videli, kaj vse se nahaja v krofih.
Pri nemški agenciji ÖKO-TEST so preizkusili enajst Berlinerjev, ki so pravzaprav enaki našim krofom in ki veljajo za zelo priljubljeno sladico. Na žalost pa po testiranju ni bilo dobrih novic. Noben Berliner ni popolnoma prepričal s svojimi sestavinami.
Želite rezultate testa?
Testirali so enajst Berlinerjev. Štiri so kupili v pekarnah, ki so na seznamu po vsej Nemčiji, ostali izdelki pa so bili predpakirani izdelki iz supermarketov in diskontov. Štirje od enajstih Berlinerjev so na testu padli z ocenami "slabo" ali "nezadovoljivo". Užitek je predvsem zasenčen zaradi ostankov pesticidov. Večkrat so kritizirali tudi prisotnost fosfatov in dodanih (naravnih) arom.
Ni presenetljivo, da večina Berlinerjev vsebuje veliko sladkorja. Torej je to sladkarija, ki jo je najbolje jesti samo ob posebnih priložnostih: otrok lahko s samo enim Berlinerjem preseže priporočeni maksimalni dnevni vnos sladkorja po priporočilih WHO.
Bodisi za pust, karneval ali fašenk – bodisi kot Berlinerji, kot krofi, kot Kräppel ali kot palačinke. Zlasti v severni Nemčiji so priljubljena poslastica tudi za silvestrovo. Zato se med 11. novembrom in pepelnično sredo proda posebej veliko Berlinerjev – še posebej v središčih, kjer potekajo pustni karnevali.
Ostanki pesticidov so velik problem pri Berlinerjih
Poglejmo: Pogled na tabelo ne pričara prav zabavne atmosfere. Sladkor in maščobe niso glavne točke kritike. Nasprotno pričakovanjem, analize v laboratoriju kažejo, da imajo ti ocvrti krofi veliko težav s kontaminacijo maščob. Manj vzpodbudni so bili rezultati testa pesticidov. V vseh vzorcih je laboratorij našel sledi vsaj enega pesticida. "Medtem ko majhne sledi ene substance še sprejemamo kot sprejemljive, večkratne ostanke ocenjujemo kot nesprejemljive," so zapisali pri nemški agenciji ÖKO-TEST. Razlog je, da ni mogoče oceniti potencialnih učinkov teh snovi v kombinaciji na človeški organizem.
Večkrat so bili med najdenimi snovmi tudi razgradni produkt protiglivičnega sredstva kaptana, ki velja za domnevno rakotvornega. Ta metabolit sicer ni več škodljiv za zdravje – vendar je pesticid kaptan, iz katerega izhaja, škodljiv. Škodi ljudem v izvornih državah, ki pridejo v stik z njim med pridelavo surovin, zato njegovo uporabo kritiziramo, so zapisali. Laboratorij je našel tudi insekticid pirimifosmetil, ki je strupen za čebele. Pogosto se uporablja pri skladiščenju žita za nadzor škodljivcev.
Večinoma so Berlinerji bombe sladkorja
Ni veliko presenečenje, da večina Berlinerjev vsebuje veliko sladkorja, kar je očitno že od zunaj. Skoraj še bolj opazno je, da štirje izdelki vsebujejo tako malo sladkorja, da jih ne ocenjujemo negativno. Vendar pa pri vseh drugih znamkah odrasla oseba že z uživanjem enega samega Berlinerja zaužije več kot polovico maksimalne dnevne količine sladkorja, ki jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Učenec osnovne šole bi torej poleg enega takšnega Berlinerja tisti dan ne smel zaužiti več nič sladkorja.
Najvišja vsebnost sladkorja na testu je bila: 20,2 grama sladkorja na kos. To ustreza skoraj sedmim kockam sladkorja.
Zmanjšanje visoke vsebnosti sladkorja
"Zavedamo se, da so Berlinerji sladka poslastica in potrošniki zagotovo ne menijo, da so zdrav del uravnotežene prehrane. Kljub temu smo prepričani, da proizvajalci še niso storili vsega, da bi vsaj nekoliko zmanjšali včasih visoko vsebnost sladkorja, so bili kritični pri nemški agenciji. Namesto nadeva z marmelado, ki ima predpisano vsebnost sladkorja najmanj 55 odstotkov, bi morda zadostoval preprost sadni pire?"
Druge nezaželene snovi v Berlinerjih
"Poleg prevelike vsebnosti sladkorja menimo, da so (naravna) aromatizirana sredstva na seznamu sestavin Berlinerjev nepotrebna. Smatramo jih za nepotrebna na tem mestu, saj sladkor in sladko polnilo že zagotavljata dovolj okusa. Zakaj potrebujemo še aromatizirana sredstva?," se sprašujejo.
"Prav tako kritiziramo vsebnost fosfatov. Čepru so do neke mere pomembni za zdravje kosti, lahko prekomeren vnos škoduje ledvicam. Če se fosfati uporabljajo kot vzhajalna sredstva, bi jih lahko nadomestili z neškodljivimi snovmi, kot sta vinski kamen ali mešanica sode bikarbone in citronske kisline," svetujejo. "Občasno kritiziramo tudi karboksimetilcelulozo in nasičene mineralne ogljikovodike (MOSH/MOSH analoge)."
"Visoki odmerki karboksimetilceluloze so v študijah na živalih povzročili vnetne spremembe črevesne flore. Njena varnost za človeka še ni dokazana. Izdelki na testu, ki se izognejo tem dodatkom, ki jih smatramo za nepotrebne, kažejo, da se to da storiti drugače. MOSH/MOSH analogi se kopičijo v človeškem maščobnem tkivu, jetrih, vranici in limfnih vozlih. Njihovi učinki tam še niso v celoti razjasnjeni. Možen vir vstopa so lahko mazalna olja, ki se uporabljajo pri proizvodnji – menimo, da imajo proizvajalci odgovornost prepoznati in odpraviti poti vnosa," so dodali.
Vsebuje več maščob, kot je navedeno
"Za konec dodeljujemo negativne točke za znatno različne vsebnosti maščob. Laboratorij je izmeril do 50 odstotkov več maščob, kot je navedeno na embalaži ali na tabeli hranilnih vrednosti v pekarni. Naša ocena temelji na smernicah EU za tolerance deklaracij o hranilnih vrednostih za pristojne organe," so zaključili svoj test pri nemški agenciji. Ta test je bil prvič objavljen na spletu 21. februarja 2024. Rezultati testa/informacije za revijo ÖKO-TEST 3/25 bodo posodobljeni, če bodo ponudniki sporočili spremembe izdelkov, če se bo zaradi novih znanstvenih spoznanj spremenila ocena napak ali če bodo izvedli nove/dodatne študije.