Zanimivosti Promocijsko sporočilo

Lesotekini vrtci: presežki v vseh pogledih

8. 12. 2016
Deli

»S tremi lesenimi vrtci, ki smo jih na Koroškem zgradili prej kot v 16 mesecih, smo dokazali, da smo drugačni, inovativni. V naše vrtce je namreč vgrajenega veliko več lesa kot v druge, kar pomembno vpliva na počutje otrok in zaposlenih. Drugačni smo tudi zato, ker smo eni redkih v Sloveniji, ki imamo vzpostavljeno gozdno-lesno verigo,« je na dnevu odprtih vrat vrtca v Podgorju pri Slovenj Gradcu povedal Žan Pritržnik, direktor podjetja Lesoteka hiše.

Slovenjgraško podjetje je drugačno tudi zato, ker je eno redkih v Sloveniji, ki ima vzpostavljeno gozdno-lesno verigo. Imajo izkušnje, znanje in ekipo strokovnjakov, od projektantov in energetikov do statikov, ki sodelujejo z njimi pri vseh projektih, tako pri gradnji individualnih hiš kot tudi pri gradnji vrtcev in drugih objektov.

»Svoj kamenček v mozaik dodajo zanesljivi in kakovostni izvajalci. Vsi skupaj lahko objekt – od projektiranja do pridobitve uporabnega dovoljenja – uresničimo v manj kot devetih mesecih,« je poudaril Žan Pritržnik.

Celotna skupina, v okviru katere se predstavlja podjetje Lesoteka hiše, se predstavlja s sloganom Od gozda do hiše. »V skupini obvladujemo gozdarstvo, primarno predelavo, trgovino z lesenimi produkti in izgradnjo lesenih objektov. Uporabljamo slovenski les, večina izvajalcev in projektantov pa je iz lokalnega okolja. Na ta način v gradnjo svojih objektov vključujemo čim več domačih materialov in znanja ter zagotavljamo delo ljudem iz lokalnega okolja,« je še dodal  Pritržnik.

Da je način javno-zasebnega partnerstva, po katerem so bili zgrajeni vsi trije Lesotekini vrtci na Koroškem, izjemnega pomena za razvoj lokalnega okolja, je potrdil tudi župan Mestne občine Slovenj Gradec Andrej Čas: »Vse, kar delamo z javnim denarjem, mora biti v skladu z načeli zelenega, krožnega gospodarstva. Sodelovanje z Lesoteko in Gozdnim gospodarstvom Slovenj Gradec daje priložnost domačemu gospodarstvu, domačim podjetjem in obrtnikom. Vesel sem, da smo šli po tej poti, podobne projekte pa načrtujemo tudi v prihodnje.« Javne naložbe lahko namreč po njegovih besedah pomembno prispevajo tudi k večji uporabi lesa, kar je najboljša promocija in spodbuda za širšo uporabo tega okolju prijaznega materiala v gradbeništvu.

Kakor je poudaril arhitekt dveh Lesotekinih vrtcev Jure Kotnik, se je podjetje izkazalo za zaupanja vrednega partnerja in kakovostnega izvajalca: »S tovrstnim sodelovanjem in izvedenimi projekti gradimo najboljše okolje za naše najmlajše in hkrati identiteto kraja ter samega podjetja. Občina je na področju spodbujanja lesene gradnje in lokalnega povezovanja naredila ogromen korak naprej. Brez težav se postavi ob bok tudi Avstriji, kjer imajo sicer neprimerno boljše pogoje. Vsi skupaj smo dokazali, da je mogoče z optimalnimi stroški dosegati presežke v vseh pogledih, tako z vidika arhitekture kot tudi z vidika zagotavljanja energijsko varčne gradnje in kakovostnega bivanja.«

Da gre za presežke, potrjujejo tudi številke: kar 85 odstotkov površin v vrtcu Podgorje je namenjenih otrokom. Igralnice, na primer, so za 35 odstotkov večje od minimuma, ki ga predpisuje zakonodaja. »Ureditev in oprema omogočata uresničevanje pomembnih načel in izzivov predšolske vzgoje, odprta zasnova brez hodnikov pa omogoča, da se lahko prostor v vsakem trenutku spremeni glede na dejavnosti, ki jih vzgojiteljice načrtujejo za otroke,« je povedala direktorica Vzgojno-varstvenega zavoda Slovenj Gradec Ivica Vaukan.

S premišljeno zasnovo interierja je za bistveno večjo igralno površino, kot jo narekujejo normativi, poskrbela tudi arhitektka Lesotekinega vrtca na Legnu Vesna Novak Temniker: »Moj cilj pri snovanju vrtca je bil v največji meri izkoristiti naravne danosti okolja, v katerem vrtec stoji. Na jugozahodni in jugovzhodni strani smo tako ohranili čim več zelenih in igralnih površin, kar je bilo najbolj smotrno tudi z vidika toplotne izolacije in hrupa.«

»Veseli me, da je lokalna skupnost prepoznala prednosti lesene gradnje, ki zagotavlja kakovostno bivalno okolje za naše najmlajše. S temi vrtci bomo pridobili reference tudi za izgradnjo še kakšnega vrtca v Sloveniji ali na sosednjih trgih,« je predstavnikom lokalnih skupnosti in vzgojno-varstvenih zavodov, ki so prišli na dan odprtih vrat vrtca v Podgorju, za konec dejal Žan Pritržnik.

Podjetje Lesoteka hiše je v štirih letih dokazalo, da je mogoče z razvojem in gradnjo lesenih hiš ustvariti presežke. Direktor Žan Pritržnik s 15 sodelavci prisega na butičnost in unikatnost, njihove projekte, med katerimi so tako individualne hiše kot tudi vrtci, odlikujejo naravni materiali, sodobna arhitektura, moderen dizajn in kakovostna izdelava. Lesotekine hiše so zgrajene pretežno iz slovenskega, koroškega lesa, pri čemer podjetje obvladuje celotno verigo, od gozda do hiše. Njihove hiše stojijo ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Avstriji, Nemčiji in v Švici. Kot družbeno odgovorno podjetje so se lotili tudi gradnje lesenih vrtcev. Za prvega, ki so ga postavili v bližini Slovenj Gradca, so dobili nagrado Lesena ikona 2016 za arhitekturno in oblikovalsko odličnost v lesu.