Najbolj popularna med agrumi ima izredno moč za naše počutje in deluje tako znotraj telesa kot na zunaj.
Limona za dobro jutro
Njene učinke so poznali že Egipčani, ki so jo redno uživali kot zaščito pred strupi in boleznimi. Limona je tudi danes ena od največkrat uporabljenih agrumov, zlasti pa se je v zadnjem času razpasel trend pitja limone, iztisnjene v kozarec mlačne vode. Ta jutranji ritual so posvojile številne znane osebnosti, na primer Madonna, Beyonce in Gwyneth Paltrow. Vse namreč trdijo, da je začetek dneva z limono zaslužen za njihovo zdravje in mladostni videz. Strokovnjaki si glede učinkovitosti tega napitka niso enotni, je pa res, da antioksidanti v vitaminu C delujejo dvakrat močneje v vodi z limono in se tudi bojujejo proti škodi, ki jo povzročajo prosti radikali, hkrati pa čisti telo od znotraj, pomaga pri prebavi in povečuje delovanje encimov, ki razstrupljajo jetra in celotno telo. Limona kljub svoji kislosti spada med alkalna živila, zato ureja pH-vrednost ter pomaga odpraviti kislost v telesu, kar zmanjšuje možnost vnetij in nelagodja. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C je tudi zaveznica v boju z virusi in prehladi, saj hitro okrepi imunski sistem. Še posebej je učinkovita v kombinaciji z medom in ingverjem.
Pomlajevanje znotraj in zunaj
Vitamin C je koristen tudi za kožo, saj telesu omogoča, da proizvaja več kolagena, ki je potreben za svežo, napeto in čisto kožo. Če limonin sok zlijete po gubicah in ga nežno vmasirate, se bo na koži začel magični proces pomlajevanja. Kislost limone namreč koži hitro povrne izgubljeni sijaj in zmanjšuje vidnost gub. Zaradi antiseptičnih lastnosti vitamina C je limona učinkovita tudi pri zdravljenju aken. Zmešajte kokosovo vodo in limono ter pripravite čudovit losjon za čiščenje obraza in vlaženje. Rezina limone, namočena v sladkor, pa se lahko spremeni v doma pripravljeno kremo, ki odstrani ogrce in posvetli temne lise na koži. Limonin sok in sladkor sta tudi popolna mešanica za piling pod prho, saj s površine kože odstranita odmrle celice in nečistoče. Limona pride prav tudi tistim, ki se bojujejo s prhljajem, saj njen sok pomaga izsušenemu lasišču. Enostavno ga razpršite po laseh in razčešite z glavnikom. Hkrati lahko z njim ustvarite tudi naravne pramene, če ga nanesete na lase in se za nekaj časa nastavite soncu.
Harmonični vonj limone
Učinkovitosti limone so tako rekoč neskončne. Njene kakovostne sestavine se med drugim uporabljajo za eterična olja. Kapljica ali dve, ki ju dodate v šampon, rešita težave mastnih las. Olje lahko namažete tudi na nohte in s tem preprečite njihovo lomljenje ali pa ga uporabite za aromaterapijo. Vonj limone pomirja, spodbuja živčni sistem, daje energijo in izboljšuje razpoloženje, zato je eden od najbolj priljubljenih not v parfumih in dišavah. V kombinaciji s cvetličnimi notami je izredno harmoničen, dobro pa sodeluje tudi z žajbljem in pomarančo. Ne smemo pozabiti niti njene vloge v kulinariki. Sladki limončelo, sorbet, različne omake, prelivi, kreme in seveda sladoled. Ta sadež je resnično vsestranski, zato ne sme manjkati v vašem hladilniku.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del