Vsi, starejši od 30 let, bi morali začeti dvigovati uteži, da bi preprečili razvoj srčnih bolezni, tudi če so vitki in v formi, pravi ameriški anesteziolog dr. Myro Figura.
V viralnem videoposnetku, ki si ga je ogledalo več kot 250.000 ljudi, dr. Figura pojasnjuje, da se tveganje za srčno-žilne težave znatno poveča po 30. letu starosti. To je zato, ker se mišična masa po 30. letu začne zmanjševati. In znano je, da prav pomanjkanje mišične mase zmanjša občutljivost telesa na inzulin, hormon, ki sladkor iz hrane pretvarja v energijo.
Slab odziv telesa na inzulin lahko privede do razvoja sladkorne bolezni tipa 2, ki po nekaterih študijah potroji ali celo početveri tveganje za srčni infarkt ali možgansko kap.
Toda dr. Figura trdi, da vaje, ki krepijo mišice, izboljšajo občutljivost na inzulin in tako pomagajo preprečiti bolezen.
"Vadba lahko obrne prediabetes in celo zgodnje faze sladkorne bolezni," je dejal.
Navedel je primer ženske, ki so ji pred kratkim diagnosticirali prediabetes, čeprav je bila v precej dobri formi. V videoposnetku ženska pozira pred kamero in reče: "Precej suha sem, razumete?"
"Ni pomembno, kako izgledate. Če ste starejši od 30 let, bo vaše telo težje predelalo sladkor, če nimate mišične mase."
View this post on Instagram
Dr. Figura v nadaljevanju nato poudarja, da je pomanjkanje mišične mase velik problem, ko gre za tveganje za sladkorno bolezen pri ljudeh, starejših od 30 let. Mišice, pravi, 'so odgovorne za 80 odstotkov presnove glukoze v krvi'.
Raziskave kažejo, da tako prediabetes kot sladkorna bolezen povečata tveganje za srčni napad.
V študiji iz leta 2021, v kateri je sodelovalo 25.000 ljudi (od katerih je bila polovica diagnosticirana s prediabetesom), jih je 18 odstotkov doživelo srčni napad ali možgansko kap. Za primerjavo, 14 odstotkov udeležencev v skupini z normalno ravnjo sladkorja v krvi je doživelo takšne dogodke. Raziskovalci so tudi ugotovili, da lahko vadba zmanjša dolgoročna zdravstvena tveganja, povezana s sladkorno boleznijo.
Študija kitajskih znanstvenikov iz leta 2024 je pokazala, da lahko zdrava prehrana in redna telesna dejavnost zmanjšata tveganje smrti pri ljudeh s prediabetesom za 26 odstotkov. V študiji, ki je 30 let spremljala 500 ljudi, so imeli tisti, ki niso razvili sladkorne bolezni vsaj štiri leta po diagnozi prediabetesa, 26 odstotkov manjše tveganje smrti in 37 odstotkov manjše tveganje za srčni infarkt ali možgansko kap.
Sladkorna bolezen tipa 2 se pojavi, ko telo ne proizvaja dovolj inzulina ali ga ne uporablja pravilno. Razlikuje se od sladkorne bolezni tipa 1, pri kateri telo sploh ne proizvaja inzulina, ker imunski sistem napade celice, ki ga proizvajajo.
Dolgotrajno visoke ravni sladkorja v krvi lahko povzročijo srčne infarkte in možganske kapi, pa tudi težave z očmi, ledvicami in nogami. Bolniki morajo pogosto spremeniti prehrano, jemati vsakodnevna zdravila in se redno zdraviti. Simptomi vključujejo prekomerno žejo, utrujenost in pogosto uriniranje, čeprav mnogi nimajo znakov bolezni.
- Preberite si tudi: Ali je več vadbe vedno bolje? Finska študija dvojčkov izpodbija mite o dolgoživosti